Zakochaliśmy się w wędrówkach po wydmach. Byliśmy już na wydmie Łącka w Łebie i Wydmie Czołpińskiej. Tam turystów dociera bardzo dużo, przez co dla wielu osób są to miejsca dość uciążliwe. My też nie lubimy takich tłumów na szlaku, dlatego Wydmy Lubiatowskie bardzo nam się spodobały. Zimą na kilkukilometrowym szlaku jednego dnia spotkaliśmy dwie grupy turystów, natomiast drugiego dnia nikogo.
Gdzie znajdują się Wydmy Lubiatowskie
Wydmy Lubiatowskie położone są w połowie drogi między Białogórą i Lubiatowem, w województwie pomorskim. Zajmują obszar prawie 300 ha. Oznakowane szlaki mają długość prawie 20 kilometrów. W trudnym terenie pojawiają się schody. Jest kilka punktów widokowych i drewnianych wiat, pod którymi można się schronić, jeżeli złapie nas deszcz. Co ważne wszystkie trasy znajdują się poza obszarem Słowińskiego Parku Narodowego, a więc nie obowiązuje bilet wstępu i można wędrować z psami.
To są wydmy ruchome
Wydma Lubiatowska przemieszcza się w kierunku południowo-wschodnim. Zasypała ujścia kilku strumieni i w ten sposób zaczęły się tworzyć jeziora zalewające osadę Lubiatowską. Kiedyś osada znajdowała się bardziej na północ od swego dzisiejszego położenia. Pomimo walki mieszkańców z żywiołem wieś trzeba było przenieść na tereny położone wyżej. W latach powojennych wydmy były intensywnie zalesiane kosodrzewiną. Dzisiaj Wydma Lubiatowska jest już prawie ustalona (co oznacza, iż już nie porusza się). Jednak w części wschodniej wciąż mamy wydmy ruchome, które wędrują z prędkością od 2 do 4 metrów na rok. Najwyższy punkt ma wysokość 35 m n.p.m. Tu również zobaczymy z jak niszczycielską siłą mamy do czynienia. Olbrzymie góry piasku zasypują las.
Jak dotrzeć na Wydmy Lubiatowkie?
Jest kilka możliwości:
- Pieszo lub rowerem z miejscowości Białogóra. Trzeba pokonać odcinek około 3 kilometrów i na wysokości wejścia na plażę nr 36 dotrzemy do wschodniego szlaku na wydmy,
- Pieszo lub rowerem po plaży od strony Lubiatowa. Wtedy przy wejściu na plażę nr 36A dotrzemy na wydmy,
- Pieszo lub rowerem ulicą Spacerową w Lubiatowie
- W sezonie kursują meleksy z Lubiatowa.
Parkingi
Dla osób przyjeżdżających autem nie mamy dobrych wiadomości. Można zostawić auto w Lubiatowie. Najbezpieczniejsze miejsce to płatny parking Nadleśnictwa nad samym morzem. To chyba najlepsze rozwiązanie w sezonie. Czeka was długi spacer, ale przy dobrej pogodzie to nic strasznego. Sprawa komplikuje się poza sezonem. Trasy po wydmach są dość długie i wyczerpujące, dlatego dodatkowe prawie 4 kilometry to duże wyzwanie.
Kilka lat temu dostępny był dawny parking wojskowy w lesie na końcu ulicy Spacerowej w Lubiatowie. Teraz obsługuje tylko osoby niepełnosprawne. Poza sezonem to kompletny absurd. Na placu spokojnie mieści się kilkadziesiąt aut i przy skromnym ruchu wszyscy spokojnie by się zmieścili. Dodatkowo trasy na Wydmach Lubiatowskich są całkowicie niedostosowane dla osób niepełnosprawnych. choćby wędrówka z osobą pomagająca jest bardzo trudno. Terenem zarządzają Lasy Państwowe i mamy nadzieję, iż niedługo coś zmieni. Polowanie na mandaty to bardzo złe rozwiązanie. Uważajcie, na tym parkingu bardzo często pojawiają się strażnicy i wystawiają mandaty.
Bór bażynowy
Tajemniczy, trochę straszny, z rachitycznymi i powykrzywianymi drzewami. To bór bażynowy w nadmorskim pasie wydm. Skrajnie trudne warunki powodują, iż sosny mają dziwne kształty. Trudny dostęp do wód gruntowych, podłoże to w zasadzie czysty piasek i silny wiatr znad morza. Do dna tego ekosystemu dociera całkiem duża ilość światła, co powoduje występowanie roślin i mchów także w czasie zimy. Stąd to wrażenie intensywnej zieleni. Nazwa boru pochodzi od występującej tu licznie bażyny czarnej. Jej owoce są jadalne i kiedyś były wykorzystywane do barwienia płótna na czerwono.
Porosty
Wędrówka przez nadmorskie wydmy to doskonała okazja do obserwacji przyrody. Tym razem zwróciliśmy uwagę na porosty. Drzewa nimi porośnięte wyglądają magicznie. Z daleka wygląda to niczym zimowy las przysypany śniegiem. Porosty to organizmy złożone z grzybów żyjących w symbiozie z glonami. Nie oddziałują negatywnie na drzewa. Rozwijają się na korze drzew oraz krzewów i w żaden sposób im nie szkodzą. Nie pobierają składników pokarmowych z organizmów, na których rosną. Porosty mają bardzo duże znaczenia dla ekosystemu. Jako organizmy pionierskie mają funkcję glebotwórczą, zatrzymują wodę, są składnikiem pokarmowym wielu zwierząt. Porosty są także bardzo czułym biowskaźnikiem czystości atmosfery. Istnieje specjalna skala porostowa, która na podstawie składu gatunkowego porostów określa stopień zanieczyszczenia.
Noclegi w okolicy Wydmy Lubiatowskiej
Podczas wędrówki po Wydmach Lubiatowskich korzystaliśmy z noclegów w Hamak Lubiatowo. Na turystów czekają nowoczesne i bardzo wygodne domki. Nasz miał olbrzymi salon z aneksem kuchennym, łazienką i trzema sypialniami. W takim domku wygodnie odpocznie choćby 6 osób.
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.