Wyciągnij z kuchennej szafki i spryskaj futryny. Gliniarze nie odważą się wejść do twojego domu

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Gliniarz naścienny- Ferran Pestaña dla Wikipedii


Gliniarze naścienne coraz częściej wpraszają się do domów i mieszkań. Przypominające szerszenie owady wypędzisz domowymi sposobami.

Gliniarz wygląda jak połączenie popularnego w Polsce szerszenia z dziwnym, odstającym, czarnym odwłokiem. Chociaż nie są niebezpieczne dla człowieka, to sam ich widok może zniechęcać. Potrafią też kąsać, na szczęście niezbyt boleśnie. jeżeli nie szukasz towarzystwa podczas letnich posiadówek na balkonie czy tarasie, to prosty, domowy i tani sposób sprawi, iż skutecznie będą unikały twojego domu.

Co to jest gliniarz?

Zmiany klimatyczne powodują, iż w kolejnych regionach Polski pojawiają się coraz to nowe owady. Do komara tygrysiego i szerszenia azjatyckiego dołączyły gliniarze. Wyglądają dość pokracznie, ze względu na duży, czarny odwłok, który wygląda, jakby był doczepiony na druciku. Same owady są jednak stosunkowo niewielkie, mają niecałe 2 centymetry. Są głównie czarne, a ich odnóża mają charakterystyczne pasy, jak u pszczoły czy osy. Odżywia się głównie pająkami, regulując tym samych ich populację i ma zdolność do tworzenia gniazd.

Gliniarz naścienny- Ferran Pestaña dla Wikipedii

Chociaż pochodzi ze środkowej, zachodniej oraz południowo-zachodniej Azji, to coraz częściej znaleźć go można również w Polsce. Na spotkanie liczyć mogą przede wszystkim mieszkańcy dużych miast. Przyciąga go wilgoć, bo z gliny (stąd nazwa gliniarz) lepi swoje gniazda. Raczej unika kontaktu z człowiekiem – jest dość zwinny i gwałtownie ucieka. Wystarczy nie łapać go w ręce, aby uniknąć ryzyka ukąszenia. Samo ugryzienie nie jest specjalnie bolesne.

Tej mieszanki gliniarze unikają, jak ognia

Jeśli jednak nie masz ochoty na przyjmowanie nieproszonego lokatora, to w łatwy sposób ochronisz się przed jego odwiedzinami. Gliniarze naścienne wchodzą do wnętrza domów poprzez małe szczeliny oraz pęknięcia w ścianach, podłogach i oknach. Warto regularnie kontrolować te miejsca i w miarę możliwości je uszczelnić.

Przyda się również domowej roboty spray. Wymieszaj w proporcjach 1:1 ocet z wodą i rozpyl w miejscach, którymi gliniarze mogą dostać się do środka. Ocet odstraszy nie tylko gliniarze, ale również inne owady, które nieproszone chcą wejść do twojego mieszkania. Do mieszanki możesz dodać również kilka kropli olejku eterycznego. Mięta pieprzowa, eukaliptus, lawenda czy cytryna to zapachy, które dodatkowo odstraszą gliniarza przed wejściem.

Idź do oryginalnego materiału