Wychowywanie dziecka to zawsze trudne zadanie, równie ważne kiedyś, jak i we współczesnym świecie. Być może patrzysz dziś z czułością na to, jak Twoje dzieci wychowują… swoje maluszki. Świat się zmienia, a z nim także sposób myślenia o dziecku, jego emocjach i potrzebach. Także współczesne wychowywanie dzieci wygląda inaczej niż w czasach Twojego rodzicielstwa. To, co wtedy było normą – posłuszeństwo, dyscyplina, brak sprzeciwu – dziś ustępuje miejsca rodzicielstwu bliskości, rozmowie i budowaniu relacji.
Jeśli jesteś babcią lub dziadkiem i chcesz być realnym wsparciem dla swoich dzieci – jako rodziców, warto sięgnąć po książki na temat wychowania dziecka napisane w kontekście współczesnych odkryć psychologii rozwojowej i pedagogiki. Jednym z najważniejszych założeń jest to, iż dziecka nie można traktować przedmiotowo, ale jak partnera w procesie wychowania.
Współczesne wychowanie dzieci
Szczęście dziecka jest czymś najważniejszym zarówno dla jego rodziców, jak i dla dziadków. Jednak sposoby dotyczące tego, w jaki sposób należy traktować współczesne dzieci, budzą wiele emocji, zwłaszcza w rodzinach wielopokoleniowych. Czy można temu zaradzić i połączyć metody wychowawcze rodziców i dziadków? Tak, o ile obie strony zechcą podejść do tego zagadnienia z otwartością i zrozumieniem tego, co jest dobre dla wychowanków.
Dzisiejsze metody wychowywania opierają się przede wszystkim na szacunku i zrozumieniu emocji. Dziecko nie jest „małym dorosłym”, któremu trzeba narzucić zasady panujące w domu i poza nim. Jest osobą uczącą się świata – przez relacje z dorosłymi i rówieśnikami, obserwację i kontakt. Dziś podstawą wychowywania jest budowanie poczucia bezpieczeństwa, akceptacja i dialog. Wychowania dziecka nie traktuje się już jako procesu dyscyplinowania, ale jako budowania wewnętrznej siły, sprawczości i odporności psychicznej na całe życie. Nie musi być zawsze posłuszne, co nie oznacza, iż wolno mu wszystko.
Zamiast skupiać się na tym, żeby dziecko było „grzeczne”, współczesny dorosły rodzic, dziadek czy nauczyciel, zastanawia się, co dziecko czuje, z czym się mierzy, dlaczego reaguje w taki, a nie inny sposób. Zamiast karać – stara się zrozumieć. I właśnie to podejście często budzi zdziwienie u dziadków, którzy mogą mieć w pamięci zupełnie inne metody wychowania – oparte na posłuszeństwie, zakazach i karach i przekonaniu, iż zawsze należy ponosić konsekwencje swoich czynów.
[obraz_1]
Czy dziadkowie powinni wychowywać dzieci?
I tak, i nie. Należy zwrócić uwagę na to, iż recepta na to, jak wychować szczęśliwe dziecko wygląda inaczej niż 30 lat temu. Dzisiejsze dzieciństwo jest zupełnie inne, niestety jest pełne bodźców, ekranów, wyzwań społecznych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, iż potrzeby dzieci się nie zmieniły – przez cały czas chcą być kochane, słyszane i rozumiane. Aby bezpiecznie funkcjonować, potrzebują granic, ale opartych na relacji, a nie strachu. Rolą dziadków nie jest zmiana stylu wychowania rodziców, ale po prostu zrozumienie go, by móc wspierać, nie podważać ich zadnia. Co istotne, odwrotnie także powinna obowiązywać ta zasada.
Wnuki potrzebują obecności dziadków – ale też zgodności i spójności komunikatów w rodzinie. Nie wolno negować, czy wyśmiewać tego, co mówi mama lub tata. Dlatego dziadkowie powinni czerpać wiedzę ze sprawdzonych źródeł, czytając mądre książki o wychowaniu dzieci. Dzięki nim można łatwiej zrozumieć, dlaczego dzieci dziś się zachowują „inaczej”, co nie znaczy, iż gorzej, jak działa ich mózg, emocje i jak wspierać je bez oceniania. Dzieci nigdy nie są złe z natury, ale zrozumienie ich działań bywa trudne, zwłaszcza dla osób o tradycyjnych poglądach na wychowanie.
[obraz_2]
Jak pomóc dziadkom zrozumieć współczesne dzieci?
Rodzice wiedzą najlepiej, czego potrzebuje ich dziecko, czasami okazuje się jednak, iż oni sami potrzebują pomocy. Dziadkowie odbierający maluchy z przedszkola czy szkoły mają szansę wpływu na wychowanie dzieci, jednak muszą robić to mądrze. Wspierający dorośli są w stanie nauczyć ważnych umiejętności, które przydadzą się w przyszłości. Jednak w tym celu warto czasami wspierać się fachową literaturą na temat wychowania.
Z książek, a także audiobooków dostępnych np. na stronie https://espritaudio.pl/poradniki/ można dowiedzieć się jak wspierać emocjonalnie, uczyć samodzielności, odpowiedzialności, jak opanować lęk czy unikać niebezpieczeństw. Dziadkom czasami trudno zrozumieć, iż nie krzyczymy na dzieci, ale staramy się je zrozumieć. Mądre książki podpowiadają, jak wspierać rozwój, zaspokoić potrzeby emocjonalne dziecka w różnym wieku, a to wszystko w atmosferze spokoju i wzajemnego szacunku.