Wybuch transformatora w Jaśle. Jak przygotować się na blackout?

mojejaslo.pl 6 godzin temu

Wczoraj, około południa, na ulicy Sportowej w Jaśle doszło do poważnej awarii sieci energetycznej. W wyniku wybuchu transformatora wysokiego napięcia 110 000 V, doszło do pożaru traw wokół urządzenia. Pożar był widoczny z daleka, a zadymienie gwałtownie rozprzestrzeniło się. Zdarzenie spowodowało chwilowe przerwy w dostawie energii elektrycznej dla Jasła i okolicznych miejscowości.

Na szczęście służby gwałtownie zareagowały i udało się opanować sytuację. Prąd wrócił do większości odbiorców i nie powinno już być problemów z brakiem energii.

Czy jesteśmy gotowi na blackout?

Choć awaria została gwałtownie naprawiona, zdarzenie przypomina o potencjalnym zagrożeniu długotrwałymi przerwami w dostawie prądu. Blackout, zwłaszcza w okresie zimowym, mógłby sparaliżować codzienne życie. Czy mamy wystarczające zapasy i plan awaryjny na taką ewentualność? Choć na razie nie było większych problemów, warto pamiętać, iż sieci energetyczne mogą być narażone na kolejne awarie, a przygotowanie na kryzys to temat, który wymaga uwagi.

Jak przygotować się na blackout? – Krótki poradnik:

  1. Zapas wody i żywności – Zapewnij sobie i swojej rodzinie zapas wody pitnej oraz niepsującej się żywności na co najmniej kilka dni. Idealnie sprawdzą się produkty o długim terminie ważności, takie jak konserwy, makarony, ryż czy sucha żywność.
  2. Latarki i świece – Pamiętaj, aby zawsze mieć zapas baterii do latarek oraz zapas świec. W razie braku prądu ważne jest, by mieć źródło światła.
  3. Powerbanki – Prąd może zniknąć na dłużej, więc pamiętaj, by naładować powerbanki i mieć je pod ręką. Będą pomocne w przypadku potrzeby naładowania telefonu czy innych urządzeń.
  4. Kuchenki turystyczne i paliwa – jeżeli to możliwe, zaopatrz się w kuchenkę turystyczną z zapasem paliwa (np. gazowe). To pomoże przygotować posiłki, gdy zabraknie prądu do gotowania.
  5. Koc termiczny i odzież – W okresie zimowym warto mieć w domu koc termiczny i ciepłe ubrania na wypadek spadku temperatury, zwłaszcza w domach, gdzie ogrzewanie jest elektryczne.
  6. Zapas leków i pierwsza pomoc – Upewnij się, iż masz zapas niezbędnych leków oraz apteczkę pierwszej pomocy. W przypadku długotrwałej awarii dostępu do aptek, takie zapasy będą nieocenione.
  7. Alternatywne źródła energii – o ile planujesz długotrwałą awarię, warto rozważyć inwestycję w małe panele słoneczne lub agregat prądotwórczy. Choć są to droższe rozwiązania, mogą okazać się bardzo przydatne w przypadku długotrwałego braku energii.
Idź do oryginalnego materiału