Ranking Henley Passport Index publikowany jest od blisko 20 lat i opiera się na danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) oraz dodatkowych badaniach firmy Henley & Partners. W zestawieniu uwzględniane są wszystkie paszporty świata. Na pierwszych miejscach listy znajdują się takie dokumenty, których posiadacze mogą uzyskać dostęp do największej liczby obcych państw bez specjalnej wizy. W ubiegłym roku pierwsze miejsce podzieliło aż sześć państw, ale w 2025 udało się wyłonić prawdziwego zwycięzcę.
REKLAMA
Zobacz wideo Miłosz Wiatrowski-Bujacz niszczy twoje fantazje o podróżach: Nikt nie wraca z wakacji odmieniony
Ranking najsilniejszych paszportów na świecie. Polska jest w pierwszej dziesiątce
Listę najpotężniejszych paszportów tworzy firma konsultingowa Henley & Partners zajmującą się migracją. Jak informuje serwis Forsal, zgodnie z indeksem Henley Passport Index opublikowanym w styczniu 2025 roku najpotężniejszy paszport na świecie posiada Singapour. Obywatele tego państwa mają bezwizowy dostęp do aż 195 z 227 miejsc na całym świecie. Na drugim miejscu uplasowała się Japonia z wjazdem do 194 krajów. Podium zamknęło natomiast aż sześć krajów, w tym Francja, Niemcy, Włochy, Finlandia, Korea Południowa i Hiszpania. Tamtejsze dokumenty umożliwiają bezproblemowy dostęp do łącznie 192 lokalizacji. Na czwartym miejscu również zapanował tłok. Zajęło je aż siedem państw - Austria, Dania, Irlandia, Luksemburg, Holandia, Norwegia i Szwecja - z wynikiem równym 191. Numerem pięć zostały zaś Belgia, Nowa Zelandia, Portugalia, Szwajcaria i Wielka Brytania. W tym przypadku paszport daje bezwizowy dostęp do 190 państw świata. Mimo iż polski dokument spadł w rankingu o jedno miejsce względem roku 2024, wciąż jest uznawany za jeden z najsilniejszych na świecie.
Pierwsze 10 miejsc zestawienia Henley Passport Index wygląda zatem następująco:
Singapur - 195 miejsc na świecie;
Japonia - 194 miejsca;
Francja, Niemcy, Włochy, Finlandia, Korea Południowa, Hiszpania - 192 miejsca;
Austria, Dania, Irlandia, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Szwecja -191 miejsc;
Belgia, Nowa Zelandia, Portugalia, Szwajcaria, Wielka Brytania - 190 miejsc;
Australia, Grecja - 189 miejsc;
Polska, Kanada, Malta - 190 miejsc;
Czechy, Węgry - 189 miejsc;
Estonia, USA - 188 miejsc;
Łotwa, Litwa, Słowenia, Zjednoczone Emiraty Arabskie - 187 miejsc.
Jak silny jest polski paszport? Dużo udało się zmienić
W 2025 roku Polska zajęła siódme miejsce w rankingu najsilniejszych paszportów świata i podzieliła je z Kanadą oraz Maltą. To oznacza, iż posiadane przez nas dokumenty w styczniu tego roku umożliwiały wjazd do 188 państw bez konieczności uzyskania wizy. W poprzednim roku polski paszport był na szóstym miejscu, ale jeszcze dekadę temu zajmował 16. pozycję w rankingu. Wówczas w naszym zasięgu było jedynie 161 krajów. Tuż za Polską znalazły się Czechy i Węgry z bezwizowym dostępem do 187 miejsc na świecie.
Sprawdź również: Najpiękniejsza plaża świata znajduje się w Europie. Wygląda jak prawdziwy raj na ziemi [RANKING]
Zgodnie z Henley Passport Index ze stycznia 2025 roku najsłabszy paszport świata ma Afganistan, oferując bezwizowy dostęp do zaledwie 26 krajów. Na 105. miejscu, z zaledwie 26 destynacjami, znalazła się Syria. Tuż przed nią uplasowały się natomiast:
Irak - 31 miejsc,
Jemen i Pakistan - 33 miejsca,
Somalia - 35 miejsc.
Warto jednak pamiętać, iż te pozycje mogą regularnie ulegać zmianom.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.