Wybieramy deski podłogowe - na co zwrócić uwagę?

in360.pl 5 lat temu

Deski podłogowe - na jakie cechy zwrócić uwagę?

Na rynku dostępnych jest wiele odmian twardego drewna, które z powodzeniem nadaje się na podłogę. Różnią się one między sobą zarówno funkcjonalnością, jaki również wyglądem. Związane jest to z cechami indywidualnymi poszczególnych okazów drzew oraz gatunków. Mowa głównie o stopniu odporności na wodę, usłojeniu, występowaniu skrętów lub ich brakiem, a także odcieniach.

Na to, jakie parametry ma dane drewno wpływa wiele czynników - począwszy od klimatu i miejsca w którym występuje, a na procesie wzrostu kończywszy. Niektóre deski podłogowe są więc naturalnie pokryte sękami, które nadają im wyjątkowy, indywidualny charakterystyczny design. Nie oznacza to jednak, iż mamy do czynienia z materiałem gorszym jakościowo. Wręcz przeciwnie. Sęk, to nie jest żadne uszkodzenie drewna, a raczej ślad po gałęzi wrośniętej w pień. Zwykle ma on ciemniejszy odcień, a także własny system usłojenia. W ogóle nie wpływa on na jakość parametrów wytrzymałościowych desek, ani też nie oddziałuje źle na adekwatności mechaniczne podłogi.

Deski bez sęków - kiedy na nie postawić?

Sęki mają szczególne znaczenie w przypadku jakości drewna konstrukcyjnego. W tym wypadku powinniśmy ich unikać z tego względu, iż mogą mieć istotny wpływ na wytrzymałość struktury na duże obciążenia. Dotyczy to szczególnie desek z niewrośniętymi sękami powstałymi w wyniku zbyt wczesnego odpadnięcia gałęzi zanim jeszcze zdążyła nierozerwalnie wrosnąć w pień. W przypadku podłóg wykonanych z drewna, sęki jednak należą raczej do ich zalet, aniżeli wad.

Warto też przyjrzeć się nieco kwestii klas na podstawie których sortowane są deski drewniane. W praktyce klasa drewna dotyczy wyłącznie jego wyglądu. W żaden sposób nie określa jego parametrów akustycznych ani też wytrzymałościowych. W przypadku klasy I mowa przede wszystkim o jednolitej barwie i rzadko występującymi sękami, których średnica nie przekracza 3 mm. Drewno, które przypisuje się do klasy IV wyróżnia pofalowane, nierówne usłojenie, a także naturalnie zróżnicowany kolor wespół z dużymi, licznymi sękami. Klasy II i III dotyczą cech pośrednich. Nie oznacza to jednak, iż kwalifikuje się do nich materiały kiepskiej jakości.

Deski we wnętrzach

Najczęściej wybieraną klasą drewna wśród producentów jest czwarta. Wykonane z niej deski są bardzo plastyczne, co oznacza, iż można z nich tworzyć oryginalne produkty, które będą wyróżniały daną firmę na tle konkurencji. Wybierając deski do naszego mieszkania czy domu najczęściej spotkamy się z ich określeniami typu: select, natural czy rustic. Wszystko dlatego, iż nazwa znacznie skuteczniej nakierowuje na to, którą podłogę wybrać do stylu danego wnętrza, aby dobrze z nim współgrała.

Jeśli zdecydujemy się na deski podłogowe i zależeć nam będzie nie tylko na ich trwałości, ale też na wyjątkowym designie, warto postawić na modele o zagęszczonym usłojeniu. Oprócz tego, iż są atrakcyjne wizualnie, są także praktyczne. Z podłogą jednorodną wygrywają pod względem widoczności zabrudzeń oraz uszkodzeń. Ponadto są wyraziste, dzięki czemu wprowadzają wyjątkowy charakter do pomieszczenia stając się ważnym elementem jego wystroju. Doskonale odnajdują się zarówno w przestrzeniach utrzymanych w minimalistycznym, loftowym, skandynawskim, jak i romantycznym stylu.

Idź do oryginalnego materiału