Wstydzi się nas: jak mój syn zapomniał, kto go wychował
W nowej, lśniąco białej kuchni, w idealnym mieszkaniu z panoramicznymi oknami na jedenastym piętrze, Niemir powoli sączył aromatyczną kawę z drogiej filiżanki. Miał na sobie idealnie wyprasowany garnitur, włosy starannie ułożone, twarz spokojną i pewną siebie. Przywykł do tego życia – eleganckiego, bezproblemowego, bez wspomnień o przeszłości. Nagle – dzwonek do drzwi. Skrzywił się: nie w porę. Postawił filiżankę na marmurowym stoliku i niechetnie ruszył w stronę drzwi.
— Kto tam?
— To ja, synu… mama.
Zamarł nagle. Za progiem, zgarbiona od chłodu, stała kobieta w starym puchowym płaszczu, chustą przykrytą czapką. W rękach trzymała dużą torbę: przetwory, smalec, miód, słoiki obwiązane szmatkami. Spod płaszcza widać było popękane filcowe buty. Jej usta drżały nie tyle od mrozu, ile od wzruszenia.
— Mama? Dlaczego nie zadzwoniłaś? — zapytał cicho, przez zęby, gwałtownie rozglądając się, czy przypadkiem nie widzi go któryś z sąsiadów.
— Synku, twój numer nie odpowiada. Przyjechałam mimo wszystko – u nas kłopoty. Bez ciebie się nie obejdzie…
Westchnął, odsunął się, wpuszczając matkę do przedpokoju. Chwycił ją za łokieć, gwałtownie wprowadził do mieszkania i zatrzasnął drzwi. Jego oczy biegały po pokoju – jak to ukryć?
Niemir od lat mieszkał w Warszawie. Dostał się na studia, skończył z wyróżnieniem, od razu zatrudnił się w dużej firmie. Znajomości, trochę szczęścia i upór zrobiły swoje – karierę zbudował błyskawicznie. Do rodziców, zamieszkałych w wiosce pod Radomiem, prawie nie zaglądał. Rzadko dzwonił – na Wielkanoc albo Nowy Rok. Przyszłość skrzętnie ukrywał. I na pewno się nią nie chwalił.
— Co się stało, mamo? — zapytał chłodno, gdy próbowała zdjąć rękawiczki.
— Twój siostrzeniec, Jasio, bardzo osłabł. Sylwek z Martą ledwo dają radę. Urodziło się im drugie dziecko, Marta nie pracuje, a brat przecież co miesiąc przesyłał ci pieniądze, gdy studiowałeś… Synku, choć trochę pomóż, im teraz bardzo ciężko…
Niemir miał właśnie odpowiedzieć, gdy znów zadzwonił dzwonek. gwałtownie się odwrócił.
— Siedź cicho! — syknął. — Nie wychodź. Broń Boże, żeby cię ktoś zobaczył!
Zamknął drzwi do sypialni i pospieszył do gości. Na progu stał jego kolega Bartek.
— Słuchaj, Niemir, portier mówił, iż twoja mama przyjechała? — zmrużył oczy. — Nie rozumiem, przecież mówiłeś, iż twoi rodzice zginęli w tragicznym wypadku w Tajlandii?
— A! Portier się pomylił. Jakaś obca staruszka przyszła, nie ta klatka. Już wszystko załatwiłem — machnął ręką Niemir i dodał: — Słuchaj, wpadnij do sklepu, czekam na Kingę, córkę szefa. Trzeba zorganizować kolację na najwyższym poziomie. Może między nami wreszcie coś poważnego będzie.
Mrugnął i niemal wypchnął Bartka za drzwi. Wrócił i spojrzał w stronę sypialni. Tam, skulona na krawędzi łóżka, siedziała jego matka. Jej oczy były jak szkło. Wszystko słyszała.
— Synu… czy ty naprawdę mówisz, iż my… nie żyjemy? — zapytała drżącym głosem. — Dlaczego kłamiesz? Skąd w tobie tyle wstydu?
Skrzywił się.
— Mamo, dość. Ile im trzeba?
— Czterdzieści… — szepnęła.
— Tysięcy dolarów?
— Co ty! Zwykłych złotych…
— Przez taką głupotę zrujnowałaś mi wieczór! Masz. Pięćdziesiąt. I więcej mi się tak nie pokazuj. Proszę. Mam teraz inne życie. Jesteśmy różnymi ludźmi.
Zamówił jej taksówkę, wynajął pokój w najtańszym hotelu przy dworcu i kupił bilet powrotny. Pożegnał się, nie patrząc jej w oczy.
Późnym wieczorem wrócił z Kingą do sypialni. Dziewczyna usiadła na łóżku rozejrzała się i nagle jej wzrok padł na torbę.
— Co to za śmieci? Niemir, skąd ten smród?
— Sprzątaczka, znowu nabroiła. Ciągle coś tałałasi. W tym miesiącu nie dostanie premii — rzu”Tymczasem w kołyszącym się przedziale pociągu jego matka patrzyła w ciemność za oknem, czując, jak wielkie serce, które wychowało syna, pęka na zawsze.”