

Na tę imprezę panowie wstępu nie mają. Panie z kolei przebrane w fantazyjne stroje bawią się w swoim gronie przy rozrywkowej muzyce i dobrym jedzeniu. Babski Comber to popularna w czasie karnawału impreza organizowana w kilkudziesięciu miejscowościach na Opolszczyźnie, między innymi w Walcach czy w Sławicach. Na straży kultywowania tego zwyczaju stoi Opolskie Towarzystwo Combrowe.
– Chyba nigdy nie doszukamy się prawdziwej genezy Babskiego Combra. Źródła podają, ze już w średniowieczu zwyczaj zapustów, mięsopustów miał miejsce. Panie zbierały się na tego typu wydarzeniach zwykle pod koniec karnawału. Jest to tradycja kultywowana w tej chwili zarówno na terenach wiejskich, jak i w miastach – informuje Anna Stawiarska z Opolskiego Towarzystwa Combrowego.
– Zabawa jest bardzo prosta. Chodzi o to, żeby się przebrać, mieć doby humor, przyjść na imprezę i wyśmienicie się bawić. Każdy Comber rządzi się swoimi zwyczajami. Nasz sławicki comber ma swój hymn, do którego co roku dochodzi jedna zwrotka mówiąca o przebraniach. Nasz comber charakteryzuje się tym, iż jest wyznaczona tematyka. Podczas zabawy o północy wybieramy królową balu, która losuje motyw przewodni na imprezę w następnym roku – opowiada Małgorzata Warsitz, przewodnicząca Zarządu Rady dzielnicy Sławice.
– Babski Comber w Walcach ma już długoletnią tradycję. Nie inaczej będzie w tym roku. Impreza odbędzie się 28 lutego o godzinie 20.00. Wszystkie panie będą mogły bawić się przy doskonałej muzyce. Nie zdradzę wszystkich atrakcji, jakie czekają na uczestniczki. Będzie z pewnością owocowo, czekoladowo i bardzo słodko – zaprasza Rafał Magosz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach.
Dodajmy, iż 10 marca 2020 roku Babski Comber wpisany został na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Więcej na ten temat w audycji „Być Kobietą”, na który red. Dominika Gorgosz-Złoty zaprasza dziś (8.02) od 12.00.
Anna Stawiarska, Wojciech Magosz, uczestniczki:




autor: Anna Kurc