Wschodnie Morawy – 17 miejsc wartych uwagi

tymrazem.pl 1 rok temu
Zdjęcie: wschodnie morawy


Wschodnie Morawy to region położony stosunkowo blisko granicy z Polską, a oferujący bardzo szeroki przekrój atrakcji. Znajdą tu coś dla siebie fani zamków, pałaców, ogrodów, muzeów, wina, dobrej kuchni czy też przyrody.

Wschodnie Morawy nie są oczywiste. Wiele atrakcji dopiero jest odkrywanych przez turystów, przez co region ten ma bardzo dużo uroku. Ja lubię odkrywać nieodkryte i poznawać miejsca, które mają coś w sobie. W połączeniu z różnorodnością terenu, wyśmienitą kuchnią i przyjaznymi ludźmi tworzy się region, który warto odwiedzić!

W regionie tym byłem kilka razy, a moja ostatnia wizyta odbyła się przy współpracy biura promocji regionu Wschodnie Morawy.

Gdzie leżą Wschodnie Morawy?

Morawy to kraina, która leży na terenie dzisiejszej Republiki Czeskiej. Podział kraju na Czechy, Morawy i Śląsk od lat wzbudza wiele dyskusji. Warto wiedzieć jedno Morawianie są dumni z tego, iż pochodzą z Moraw. Wschodnie Morawy natomiast to region turystyczny, który generalnie obejmuje administracyjnie teren Kraju (czeski odpowiednik województwa) Zlińskiego. Do Zlina, który jest stolicą regionu z Kielc mamy 380 km, a podróż zajmuje nieco pond 4 godziny. Droga jest całkiem przyjemna, a o ile nie chcecie kupować winiety to również możliwa drogami bezpłatnymi.

Oczywiście Wschodnie Morawy dzielą się na mniejsze mikro regiony, ale dzisiaj czas na spojrzenie szersze. Wschodnie Morawy my eksplorowaliśmy samochodem, ale możecie podjąć się również zwiedzania komunikacją zbiorową. Będzie to nieco trudniejsze, ale w większości przypadków jest również wykonalne.

Lokalne smaki

Będąc na Wschodnich Morawach powinniście spróbować lokalnych smaków. Kuchnia czeka jest zróżnicowana i w różnych regionach różni się od siebie. SIęgnijcie po lokalne piwa i wina, których różnorodność Was na pewno zaskoczy. Skosztujcie lokalnych klasyków jak svickova, gulasz czy inne tradycyjne czeskie dania. W wielu miejscach znajdziecie pyszne słodycze. Zwróćcie uwagę na Frgal czy Zdrojowe Opłatki w Luchaczowicach. Wschodnie Morawy to także góry – nie zabraknie Wam na pewno lokalnych serów.

Wschodnie Morawy – interesujące miejsca

Wschodnie Morawy mają sporo sekretów, które czekają na odkrycie. Spośród ogromu ciekawych miejsc, stworzyłem listę, kilkunastu, które swoją różnorodnością i wartością sprawią, iż plan wycieczki, który ułoży Wam się w głowie po przeczytaniu tekstu będzie interesujący.

Zlin

Zlin to miasto, które być może nie znajduje się na pierwszym miejscu, o ile chodzi o piękne starówki czy pałace, ale i w tej kwestii ma się czym pochwalić. Zlin zasłynął w świecie dzięki Tomaszowi Bacie i jego pomysłom. To właśnie w Zlinie stworzył on imperium obuwnicze, które funkcjonuje do dzisiaj na cały świecie. Tomasz Bata nie ograniczał się jednak do produkcji obuwia. Był wizjonerem i udzielał się również na innych płaszczyznach. To właśnie w Zlinie znajduje się jego „Drapacz Chmur”, z którego zarządzał swoim imperium. Tam także powstało „idealne” osiedle robotnicze, które miało być nastawione na zwiększenie produktywności pracowników, którzy na nim zamieszkiwali.

Będąc w Zlinie koniecznie zajrzyjcie także do Ogrodu Zoologicznego Zlin – Lesna. Na jego terenie znajduje się wyjątkowy pałac, a i samo ZOO jest bardzo ciekawie prowadzone, a zwierzęta są pod dobrą opieką. Najlepszym dowodem jest fakt, iż chętnie się w nim rozmnażają.

Więcej o Świecie Baty znajdziecie w tekście.

Vsetin

Vsetin to miasto, które poznałem wiele lat temu podczas wizyty na jednej ze skautowych konferencji. Wróciłem do niego kilkukrotnie, najczęściej w drodze dalej, na Wschodnie Morawy. Obiektem, na który we Vsetinie warto zwrócić uwagę jest pałac. Znajduje się w nim muzeum, w którym czekają na Was interesujące ekspozycje, a z jego wieży rozpościera się widok na okolicę. Vsetin położony jest pomiędzy górami więc widoki na pewno będą się Wam podobać. Więcej o tym miejscu czeka na Was w tekście – Pałac we Vsetinie.

Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm znany jest przede wszystkim z największego skansenu w kraju. Muzeum w interesujący sposób pokazuje dawne, wiejskie życie i rzemiosło. Oprócz ekspozycji statycznej w okresie znajdziecie tam również zajęcia praktyczne, które przekazują wiedzę „na żywo”. Warto do skansenu wybrać się na „Masopust„. To wyjątkowe wydarzenie, które ma na celu pożegnanie zimy i przygotowanie się do wiosny.

W mieście znajduje się również stary browar, który przeszedł renowację i w tej chwili oprócz produkcji piwa, zajmuje się również piwnym spa i produkcją czekolady. Znajdziecie tam również sporą salę zabaw dla dzieci oraz pokoje gościnne,

Tuż nad miastem góruje także wyjątkowa wieża widokowa – Jurkovičova rozhledna, o której za chwilę.

Luhačovice

Luhačovice to największe uzdrowisko w tej części kraju. Zlokalizowane jest ono na obszarze chronionego krajobrazu „Białe Karpaty”. Co roku przyjeżdżają do niego dziesiątki tysięcy kuracjuszy. Głównym powodem są silnie zmineralizowane wody podziemne, które wykorzystywane są w terapiach. Wschodnie Morawy posiadają tylko jedno uzdrowisko, ale za to jakie!

W mieście, a zwłaszcza w strefie uzdrowiskowej czeka na Was sporo przykładów ciekawej architektury oraz zdroje, z których możecie nabierać zdrowotnej wody. Jej smak jest „oryginalny”, ale adekwatności zdrowotne sprawdzone. Będąc w uzdrowisku koniecznie musicie spróbować wafli zdrojowych – produktu typowego dla wielu uzdrowisk.

Więcej o Luhačovicach znajdziecie w tekście.

Holešov

Holešov to niewielkie miasto, ale biorąc pod uwagę rozmiar to na swoim terenie posiada sporą ilość interesujących miejsc z różnych obszarów zainteresowań. Pierwszym miejscem, które miałem okazję zobaczyć była Synagoga Szacha – wyjątkowy budynek, o niesamowitym stanie zachowania i jeszcze ciekawszej historii. Położony niedaleko niej cmentarz żydowski, co roku odwiedzają tysiące pielgrzymów, którzy zmierzają m.in. do grobu Rabina Szacha, któremu swe imię zawdzięcza synagoga.

Osobne miejsce należy poświęcić również Pałacowi w Holešovie. Jego budowa rozpoczęta została w 1650 roku, a oprócz samego budynku, słynny jest również jego niezwykły ogród. Dzisiaj przechodzi on renowację i jest siedzibą muzeum.

Będąc w Holešovie Można pospacerować po rynku czy zajrzeć na obiad do wyremontowanych pomieszczeń starego browaru i zobaczyć rzeźbę najwyższego człowieka w całym regionie, który właśnie z Holešova pochodził,

Więcej o Holešovie dowiecie się z tekstu.

Buchlov

Przez wielu nazywany dwa niezdobytą twierdzą i patrząc na jego rozmiar i stan zachowania może być w tym sporo prawdy! Zamek Buchlov leży w paśmie Chřiby na wysokości 508 metrów n.p.m.

Obiekt ten powstał w XIII wieku i na przestrzeni lat pełnił różnorodne funkcje. Wśród właścicieli znajdowali się królowie i lokalne, bogate rody. Stan zachowania zamku jest bardzo dobry i oprócz zwiedzania z zewnątrz, możemy skorzystać z wycieczek, podczas których przewodnicy oprowadzą nas po najważniejszych pomieszczeniach. Zwiedzając zamek dowiedzieliśmy się sporo o jego historii, wyposażeniu oraz odwiedziliśmy zamkową kaplicę.

Więcej o tym miejscu w tekście – Zamek Buchlov.

Malenovice

Mówi się, iż w przeszłości Zlin leżał pod Malenovicami, a dzisiaj to Malenovice są dzielnicą Zlina. Rozwój przemysłowy miasta sprawił, iż Malenovice straciły na znaczeniu, ale przez cały czas jest to miejsce często odwiedzane przez turystów!

Zamek Malenovice leży na wzgórzu, z którego rozpościera się interesująca panorama na dawne miasto i okolicę. Powstał on w XIV wieku, ale do dnia dzisiejszego zachował pierwotny obrys i nie uległ większym zmianom konstrukcyjnym. W zamku czekają na nas ekspozycje związane z właścicielami, rzemiosłem i życiem w budowli oraz czasami, w których zamek był centrum administracyjnym, w którym urzędowali i mieszkali urzędnicy. Patrząc na całe Wschodnie Morawy, należy pamiętać, iż Malenovice to jeden z lepiej zachowanych średniowiecznych obiektów.

Tuż obok zamku znajduje się interesujące muzeum, w którym prezentowana jest wystawa dotycząca najpopularniejszych surowców wykorzystywanych przez lata przez człowieka – drewnie, wiklinie i słomie.

Więcej o zamku Malenovice dowiecie się z tekstu.

Uherský Brod

Uherský Brod to miasto położone 30 kilometrów na południe od Zlina w mikroregionie Slovacko. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1140 roku, ale w 1272 został wyniesiony do rangi lista królewskiego. Na miejscu czeka na Was niewielki rynek z kościołem, ratusz, ale także interesujące muzeum.

Związane jest ono z najwybitniejszym mieszkańcem miasta (w zależności od źródła, bo niektóre podają inne miejsca jego urodzenia) był Jan Amos Komeński zwany również Komeniuszem – czeski pedagog, filozof, reformator oraz senior generalny braci czeskich. W muzeum poznacie w przystępnej i nowoczesnej formie jego życie i twórczość w przystępnej. Znajdziecie tam także ekspozycję dotyczącą samego miasta.

Uherský Brod to także miejsce gdzie możecie odwiedzić obserwatorium astronomiczne, a spacerując po mieście odkrywać planety w ogromnym modelu układu słonecznego.

Uherské Hradiště

Uherské Hradiště położone jest niedaleko miasta Uherský Brod (a adekwatnie to na odwrót). Mieszka w nim ponad 25 tysięcy osób więc nie jest to małe miasto. Znajdziecie w nim interesujące stare miasto i sporo atrakcji. Teren dzisiejszego miasta leżał na bursztynowym szlaku, a ślady osadnictwa w regionie sięgają epoki kamienia. Miasto to także było centrum Państwa Wielkomorawskiego.

Przez miasto przepływa np. Kanał Baty – szlak wodny, którym możecie podróżować po regionie Wschodnie Morawy, a o którym przeczytacie za chwilę. W mieście czeka na Was także Muzeum regionu Slovacko, w którym dowiecie się wiele o historii i tradycjach okolicy. Zajrzyjcie także do kościoła Jezuitów, który robi wrażenie, a dla dzieci niedaleko (Staré Město u Uherského Hradiště ) znajduje się KOVOZOO – niezwykły świat zrobiony z metalu.

Kunovice

Czy Wschodnie Morawy mogą być odlotowe? Oczywiście, iż tak i miasto Kunowice to udowadnia! To właśnie w nim znajduje się Muzeum Lotnictwa z ciekawą ekspozycją maszyn latających. Czekają na Was samoloty wojskowe, rolnicze czy pasażerskie. Do niektórych z nich można wejść do środka i przenieść się w czasie!

Ciekawostką jest, iż część eksponatów, które możemy podziwiać, została w Kunovicach wyprodukowana. Czeka tam na nas również samolot, którym do Kunovic przyleciał papież Jan Paweł II, aby udać się w dalszą podróż helikopterem do Velehradu.

Zaciekawiło Was to miejsce? Tekst o Muzeum Lotnictwa w Kunovicach czeka!

Velehrad

Jeżeli kiedykolwiek planowaliście wyjazd na Wschodnie Morawy pod kątem pielgrzymkowym, to na pewno słyszeliście o Velehradzie. To wyjątkowe miejsce, odwiedzają corocznie setki tysięcy pielgrzymów z całego świata. Bazylika w Velehradzie uznawana jest za jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych. Swoim zasięgiem obejmuje nie tylko Wschodnie Morawy, ale i całą Republikę Czeską.

To właśnie tutaj, zgodnie z podaniami przybyli Cyryl i Metody, aby realizować swoją religijną misję. W kościele spotkamy kilka polskich akcentów, takich jak obrazy Jana Matejki. Bazylika ta jest także miejscem pochówku arcybiskupów i kardynałów. Do dyspozycji turystów oddany jest sam kościół, ale także jego podziemia.

Tekst o tym miejscu czeka na blogu – Velehrad.

Kromieryż

Kromieryż to miasto, z którym oprócz Zlina, Wschodnie Morawy kojarzyły mi się jednoznacznie. Jest ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i zachęca turystów wyjątkowym starym miastem, Pałacem Arcybiskupim z niezwykłymi ogrodami oraz rewelacyjnym Ogrodem Kwiatowym.

Sama wizyta w Pałacu Arcybiskupim i otaczających go ogrodach to całe przedpołudnie, o ile chcemy poznać go dokładnie! Wnętrz prezentują się rewelacyjnie, a widok z wieży na miasto jest idealnym podsumowaniem wizyty. Koniecznie podczas wizyty w Kromieryżu musicie odwiedzić Ogród Kwiatowy. Powstał on w XVII wieku, a inicjatorem stworzenia go był biskup ołomuniecki Karol von Liechtenstein-Castelcorn.

Czy miasto zrobiło na Tobie wrażenie? Zobacz tekst o Ogrodzie Kwiatowym w Kromieryżu.

Vizovice

Wschodnie Morawy, jak i cała Republika Czeska stoją zamkami i pałacami, a ich architektura, stan zachowania i piękno potrafią zaskoczyć choćby najbardziej wybrednych turystów! Pałac Vizovice nie pozostaje w tyle i prezentuje się pięknie.

Powstał on w XVIII wieku a wraz z pałacem wyjątkowe ogrody wokół niego. Budowla powstała dla Heřmana Hanibala z Blümegen – biskupa Hradeckiego. Przez lata zmieniał właścicieli, a ostatni opuścili budowlę w 1945 roku. Już trzy lata później został udostępniony doz zwiedzania, Pałac charakteryzuje się oryginalnym i bogatym wyposażeniem, które możemy podziwiać uczestnicząc z jednej z kilku tras zwiedzania.

Artykuł dotyczące pałacu Vizovice możecie przeczytać tutaj.

Kanał Baty

Czy myśląc Wschodnie Morawy, myśleliście o pływaniu? O Tomaszu Bacie na pewno słyszeliście! I ta zbieżność nazwiska z nazwą kanału nie jest przypadkowa. Powstała ona na cześć tego wyjątkowego przedsiębiorcy i wizjonera. Jest to sztucznie stworzona trasa wodna o długości ponad 50 kilometrów. Po drodze czekają na Was śluzy, przystanie, mosty i inne elementy hydrologiczne.

Wzdłuż kanału biegnie ścieżka rowerowa, z które rozpościerają się piękne widoki, ale i samym kanałem możemy pływać w wypożyczonym kajaku czy łódce.

Białe Karpaty

Pierwszy raz o Białych Karpatach usłyszałem przy okazji jednej z moich ulubionych czeskich książek – „Boginie z Żitkowej”. To właśnie w tym regionie miały miejsce opisywane w publikacji wydarzenia. Białe Karpaty to pasmo górskie na granicy czesko-słowackiej. Najwyższym szczytem Białych Karpat jest Wielka Jaworzyna mierząca 970 metrów n.p.m. Białe Karpaty stanowią naturalną granice regionu Wschodnie Morawy.

Nie są to góry bardzo wysokie, ale nieodkryte i posiadające sporo „dzikości”. Znajdziecie w nich wyjątkowe górskie łąki, które w okresie pokrywają się ogromną ilością kwiatów, wśród których czeka na Was spora ilość storczyków.

Wracając do wspomnianej na początku książki, to właśnie w Białych Karpatach żyły tzw. „Boginie”, które u nas pewnie zwane by były znachorkami czy szept uchami, które łącząc elementy ludowe, zielarstwo, wiarę i inne znane tylko sobie sekrety uzdrawiały ludzi. Przyjeżdżali do nich potrzebujący z całych Czech, a Muzeum Ostatniej Witkowskiej Bogini czeka na turystów, aby przybliżyć jej historię. Książkę polecam z czystym sercem – spójrzcie na mój tekst o niej.

Jurkovičova rozhledna

Będąc w Rožnovie pod Radhoštěm warto zwrócić uwagę na wyjątkowa wieżę widokową! Rozpościera się z niej widok na całe miasto i okolicę. W czym objawia się jej wyjątkowość? Na pewno w projekcie, którego autorem jest znany słowacki architekt Dušan Jurkovič. Sam projekt pochodzi z 1896 roku, ale wieża ukończona została w 2011 roku. Mierzy ona 31 metrów, a widoki, jak już wiecie są z niej piękne!

O wieży poczytacie więcej w tekście – Jurkovičova rozhledna.

Pustevny

Pustevny to obowiązkowy punkt podczas odwiedzin w regionie, jakim są Wschodnie Morawy. Pustevny to przełęcz pomiędzy szczytami Radhošť i Tanečnice. Możecie na nią wejść szlakiem lub wjechać kolejką. Co Was czeka na szczycie? Jednym z miejsc, które dla wielu jest celem wyprawy jest spacer w chmurach – Stezka Valaška. To drewniany chodnik, którym możemy wędrować wśród i nad koronami drzew, zakończony wieżą, z której przy dobrej pogodzie rozpościerają się niesamowite widoki.

Pustevny jednak znane są także z wyjątkowych budynków. Dwa schroniska górskie – Maměnka i Libušín to obiekty zaprojektowane przez słowackiego architekta Dušana Jurkovič. Zarówno na zewnątrz jak i w środku wyglądają rewelacyjnie. Obiad na szczycie w takim wnętrzu smakuje jeszcze lepiej!

Czy warto odwiedzić Wschodnie Morawy?

Wschodnie Karpaty to region położony nieco na uboczu, ale stosunkowo blisko Polski. Zdecydowanie warto go odwiedzić bo moim zdaniem zarówno fani turystyki aktywnej czy wodnej jak i miłośnicy muzeów, zamków czy wina znajdą coś dla siebie.

Idź do oryginalnego materiału