Wrzuć do piekarnika, zblenduj i podaj na obiad zamiast ziemniaków. Kilogramy lecą same w dół

kobieta.gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Co zamiast ziemniaków do obiadu? Kalafior z piekarnika w puree. Fot. bhofack2 / iStock


Czasem wystarczy jeden prosty zamiennik, by kilogramy zaczęły spadać, a organizm zyskał wiele cennych składników. Przykład? Zamiast tradycyjnych tłuczonych ziemniaków, do obiadu podaj puree z innego warzywa. Kalafior z piekarnika to prawdziwy skarb dla zdrowia i dla linii.
Kalafior należy do roślin krzyżowych, czyli warzyw kapustnych. Zaliczany jest też do grona najcenniejszych warzyw pod względem zawartości odżywczej. Mimo to nie należy do tych najpopularniejszych, a szkoda, bo można go spożywać na wiele sposobów. To też idealny zamiennik popularnych ziemniaków, który sprawdzi się nie tylko u osób, które dbają o dietę i linię.


REKLAMA


Zobacz wideo Kasia z Kwiatu Jabłoni zdradza przepis na... pieczonego arbuza [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Na co jest dobry kalafior? Jest pełen witamin i cennych składników
Kalafior jest warzywem pełnym składników mających pozytywny wpływ na organizm. To m.in. antyoksydanty, w tym flawonoidy, glukozynolany, beta-karoten, ale też witaminy C, E i A. Glukozynolany wykazują działanie przeciwnowotworowe. Spożywanie kalafiora i innych warzyw krzyżowych obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, rozwoju miażdżycy i nadciśnienia, pomaga także chronić żołądek przy chorobach wrzodowych. Kalafior ma też niski indeks glikemiczny (IG 15), jest to więc idealny zamiennik ziemniaka dla osób, które ograniczają węglowodany lub mają zaburzenia ich gospodarki, a także u osób z cukrzycą. Dzięki temu nie będziesz też podjadać.


100 g surowego kalafiora ma tylko 27 kcal. Kaloryczność zmienia się rzecz jasna przez obróbkę termiczną i poszczególne dodatki. Pozostałe składniki odżywcze (na 100 g) to, jak podaje portal dietetycy.org, m.in.:


błonnik - 2,4 g,
potas - 214 mg,
wapń - 13 mg,
fosfor - 28 mg,
niacyna - 0,6 mg,
witamina b6 - 0,15 mg,
witamina C - 69 mg.


OSTRZEŻENIE! Na kalafior powinny uważać osoby ze skłonnością do wzdęć i nadmiarem gazów w jelitach, kamicą żółciową. Z powodu zawartości związków wolotwórczych, takich jak goitrogeny, z ostrożnością powinny do kalafiorów podchodzić także osoby z niedoczynnością tarczycy. By złagodzić dolegliwości związane z produkcją gazów, kalafiora możesz doprawić imbirem albo kminkiem.


Jak zrobić chrupiącego kalafiora? Jak zrobić chrupiącego kalafiora? Fot. pexels.com / Karolina Grabowska


Zamiast ziemniaka, do obiadu daj kalafior z piekarnika. Purée będzie pyszne
Purée możesz przygotować z ugotowanych różyczek, ale jest też inny sposób. Kalafior z piekarnika zyska lekko orzechowego posmaku, a przede wszystkim nie straci tylu adekwatności odżywczych. Do purée z pieczonego kalafiora będziesz potrzebować:


1 dużego kalafiora,
sól i pieprz, ulubione zioła - do smaku,
odrobina oleju,
1 łyżkę masła lub oliwy,
ok. pół szklanki mleka lub napoju roślinnego niesłodzonego.


Kalafiora (całego) podziel na mniejsze części. Głąb pokrój w kostkę, kwiat możesz podzielić na różyczki lub upiec w całości. Piekarnik rozgrzej do 170 stopni. Wrzuć kalafiora na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, polej odrobiną oleju, wstaw do piekarnika i piecz przez ok. 35-40 minut, aż będzie miękki. Jeszcze ciepłe warzywo wrzuć do kielicha blendera, dodaj łyżkę masła i pół szklanki mleka, dopraw solą, pieprzem i ziołami, np. rozmarynem i tymiankiem. Zblenduj. jeżeli masa będzie za gęsta, dodaj jeszcze 2-3 łyżki mleka. Podawaj ze świeżym koperkiem.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału