Wrocławski Park Technologiczny – tu rodzą się nowe pomysły i innowacje

strefamiast.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: WPT - tu powstają nowe receptury żywności, testuje się suplementy diety, rozwija innowacje dla przemysłu i medycyny.


Czy wiesz, iż we Wrocławiu działa miejsce, które wspiera naukowców, wynalazców i firmy w tworzeniu nowoczesnych technologii? To właśnie Wrocławski Park Technologiczny (WPT) – przestrzeń, gdzie nauka spotyka się z biznesem.

WPT pomaga rozwijać projekty badawczo-rozwojowe, czyli tzw. B+R. Co to znaczy? To wszystkie działania, które prowadzą do tworzenia nowych produktów, ulepszania znanych rozwiązań i wprowadzania innowacji – od pomysłu, przez testy, aż po wdrożenie.

Badania i rozwój to coś więcej niż tylko nauka – to realny wpływ na nasze codzienne życie. Dzięki pracy naukowców i specjalistów powstają m.in. lepsze leki, zdrowsza żywność, nowoczesne aplikacje, ekologiczne rozwiązania czy bezpieczniejsze samochody. To wszystko zaczyna się właśnie od B+R.

WPT wspiera takie działania kompleksowo. Oferuje nowoczesne laboratoria, pracownie i prototypownie wyposażone w światowej klasy sprzęt. Przedsiębiorcy nie muszą inwestować we własną aparaturę – mogą wynająć gotową przestrzeń i skupić się na rozwoju swoich pomysłów.

Na terenie Parku działa ponad 6 tysięcy m² laboratoriów, m.in. z zakresu chemii, elektroniki, bioinżynierii czy informatyki. To tutaj powstają nowe receptury żywności, testuje się suplementy diety, rozwija innowacje dla przemysłu i medycyny.

Ale WPT to nie tylko przestrzeń. To także eksperci, doradcy i naukowcy, którzy wspierają firmy na każdym etapie – od koncepcji, przez zdobycie dofinansowania, aż po wdrożenie produktu na rynek.

Wrocławski Park Technologiczny to dziś miejsce, gdzie działa około 200 firm zatrudniających ponad 2000 osób. To tu powstał m.in. klaster Nutribiomed, który skupia ponad 100 firm zajmujących się zdrowiem, żywnością i biotechnologią. WPT regularnie organizuje też bezpłatne spotkania, webinary i podcasty, podczas których można zdobywać wiedzę i inspiracje.

- Dzięki wsparciu WPT firmy szybciej wprowadzają swoje produkty na rynek. Mają dostęp do doradztwa, sieci kontaktów i nowoczesnej infrastruktury. To realna pomoc w rozwoju – mówi Anna Bednarska, przedstawicielka klastra Nutribiomed.

Idź do oryginalnego materiału