Wrocławska Kolej Dojazdowa

kolejblog.wordpress.com 1 rok temu

Za oknem obrzydliwy, mglisty i ponury listopad, więc naszła mnie nostalgia… Znalazłem film z ostatnich miesięcy funkcjonowania ostatniego odcinka tej kolei. Ale film za chwilę, na razie będzie krótki rys historyczny,

Lokomotywa Tx2-355 z 1911 roku ustawiona jako pomnik koło budynku stacji Wrocław Wąskotorowy

Wrocławska Kolej Dojazdowa powstała po drugiej wojnie światowej z połączenia dwóch niemieckich kolejek wąskotorowych (750 mm) otwartych w 1894 roku: Kolejki Wrocławsko-Trzebnicko-Prusickiej (Breslau-Trebnitz-Prausnitzer Kleinbahn AG) i Żmigrodzko-Milickiej Kolei Powiatowej (Trachenberg-Militscher Kreisbahn). Ta pierwsza miała początkową stację Wrocław Wąskotorowy (Breslau Kleinbahn Personenbahnhof), zlokalizowany na dzisiejszym placu Staszica (wówczas Benderplatz).

Pociąg osobowy z parowozem nr 5 na stacji Wrocław Wąskotorowy (9.06.1936).
Foto: C. Bellingrodt, Eisenbahn–Kurier Verlag)

W grudniu 1951 trasę kolejki we Wrocławiu skrócono, przenosząc stację Wrocław Wąskotorowy na ulicę Na Polance.

Oczywiście część historyczna nie może się obejść bez map i rozkładów jazdy. No więc:

Mapa z niemieckiego rozkładu jazdy 1944/45.
Mapa z rozkładu jazdy lato 1948
Wrocław Wąsk.-Trzebnica-Prusice (1944/45)
Wrocław Wąsk.-Sulmierzyce (1948)

Połączenie wąskotorowe Wrocławia z Trzebnicą zlikwidowano 27 maja 1967. Ruch na pozostałych odcinkach trwał do 14 września 1991. Poniższy film pokazuje resztki Wrocławskiej Kolei Dojazdowej na trasie między Trzebnicą, Sulmierzycami i Żmigrodem w maju i sierpniu 1991.

Moje ulubione ujęcie jest około 3:27, kiedy to konduktor zbiera ziemię z pobocza i posypuje nią tory przed jadącym wagonem, by poprawić przyczepność. W tamtych czasach chodziło o to by jechać do przodu, a nie o to by się przejmować bezpieczeństwem pracy….

Motorowy wagon, „bohater” tego filmu to Mbxd1-203, wyprodukowany w firmie Konstal w Chorzowie w 1966 roku. Inny wagon tej serii jest w tej chwili eksponowany w lokomotywowni Krośniewice.

MBxd1 w Krośniewicach (2019). Foto: Artur Modrzejewski
Idź do oryginalnego materiału