Wpływ dzieciństwa na to, jak kochamy w życiu dorosłym. Powinieneś to wiedzieć

dadhero.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Osoby, których rodzice byli nieprzewidywalni, w życiu dorosłym czują się samotne i niezrozumiane przez otoczenie. fot. StarFlames/Pixabay


Doświadczenia z dzieciństwa mają znaczący wpływ na to, kim jesteśmy w życiu dorosłym. Wpływają na nasze postawy, przekonania, a choćby na sposób, w jaki kochamy. To jeszcze raz potwierdza, iż rola rodziców i opiekunów, szczególnie w pierwszych latach życia dziecka, jest nie do przecenienia.


Doradcy małżeńscy i rodzinni dr Millana i Kay Yerkovich odkryli, iż każdy z nas ma styl miłości oparty na wychowaniu. Relacje miłosne różnią się między sobą stopniem namiętności, dbałością o drugą osobę czy określonym postępowaniem w związku. Styl miłości może się zmieniać na podstawie doświadczenia i relacji między partnerami.

6 sposobów, w jaki rodzice wpływają na nasz styl miłosny w życiu dorosłym


Uwaga lub jej brak


Nie jest żadną tajemnicą, iż brak wystarczającej uwagi ze strony rodziców może mieć wiele negatywnych skutków. Wpływa na brak poczucia własnej wartości, niską samoocenę i zaburzone postrzeganie samego siebie. Dzieci, które były zdane same na siebie, musiały nauczyć się dbać o swoje potrzeby i kontrolować to, co dzieje się dookoła. Zbyt wczesne dojrzewanie i wkroczenie w dorosłość pozostawia przytłaczający strach przed bezradnością, co z kolei wiąże się z nieustanną potrzebą kontrolowania wszystkiego. Także w związku. Ludzie znani jako "kontrolerzy" często są nieulegli, zaborczy i zawzięci.

Wolność


Zgodnie z teorią rozwoju Ericka Ericksona nadmierna kontrola i nadopiekuńczość ze strony rodziców prowadzą do poczucia wstydu, bezradności i zwątpienia we własne umiejętności, z czym niekiedy musimy się zmagać przez całe życie. Brak wolności może doprowadzić do tego, iż staniemy się ulegli i pasywni w związkach. I choć początkowo uległość w relacji nie wydaje się niczym złym, to wraz z upływem czasu może wskazywać na brak zainteresowania i chęci utrzymania relacji. Druga osoba może czuć się sfrustrowana brakiem zdecydowania i jakiejkolwiek inicjatywy.

Pochwała i akceptacja


Masz wrażenie, iż twoi rodzice byli wobec ciebie zbyt krytyczni i trudno było ich zadowolić? Wydawało ci się, iż kochają cię tylko wtedy, gdy odnosisz sukcesy? Dzieci, które nieustannie były zmuszane do spełniania oczekiwań rodziców, w życiu dorosłym będą koncentrowały się głównie na tym, by zaspokajać potrzeby innych ludzi. Ci, którzy usilnie starali się zdobyć aprobatę rodziców, w życiu dorosłym mają problem ze stanowczym powiedzeniem "nie". Asertywność nie jest ich mocną stroną. Boją się, iż zawiodą innych, zmagają się z poczuciem niepewności i nieudolności.

Spójność i niezawodność


Osoby, których rodzice byli nieprzewidywalni, w życiu dorosłym czują się samotne i niezrozumiane przez otoczenie. Tęsknią za prawdziwą i szczerą więzią. Niestabilność i niewiarygodność rodziców jest w nich mocno zakorzeniona. Pojawia się problem z utrzymaniem relacji będący wynikiem idealizowania ludzi, których kochają i od których wymagają wysokich standardów. Osoby te od drugiej połówki wymagają zbyt wiele, ponieważ już w dzieciństwie nauczyły się, jak bolesne jest rozczarowanie.

Emocje


Styl miłosny charakteryzujący się zahamowaniem emocji, lękiem przed intymnością i silną potrzebą bliskości to styl unikający. Osoby wyróżniające się takim stylem miały najprawdopodobniej rodziców, którzy w dzieciństwie zaniedbywali ich potrzeby emocjonalne i zniechęcali do wyrażania uczuć.

Doświadczenia


Przeżycie traumatycznego wydarzenia w dzieciństwie, zwłaszcza ze strony rodziców, może znacząco wpłynąć na to, w jaki sposób podchodzimy do relacji w życiu dorosłym. Styl miłości "ofiary" to głównie wynik dorastania w chaotycznym środowisku lub życia z gniewnym, agresywnym rodzicem. Negatywne doświadczenia sprawiają, iż boimy się zaufać, a tym bardziej kochać. Może pojawić się uczucie lęku, niepokoju i niska samoocena.


Źródło: Medium


Idź do oryginalnego materiału