Worki pod oczami przyczyny mają różne. Nie zawsze chodzi o zmęczenie. Pomijając uwarunkowania genetyczne i niehigieniczny tryb życia, obrzęknięte powieki mogą być sygnałem wielu chorób: tarczycy, nerek, serca. Leczenie zależy od schorzenia, która je powoduje. Z problemem „worków” walczy wielu Polaków. Ważne, aby tego nie bagatelizować i znaleźć źródło tej przypadłości.
Czym są „worki pod oczami”?
cienie i worki pod oczami to nie jest to samo, chociaż mogą występować jednocześnie. Pierwsze są efektem nierównej pigmentacji na twarzy lub słabych naczyń krwionośnych i cienkiej skóry.
Z kolei, opuchnięte powieki dolne to nie tylko defekt kosmetyczny, ale wynik zastojów limfy w tkankach podskórnych i nagromadzenie płynów, które może świadczyć o chorobie.
Owszem, jeżeli obrzęki oczu pojawiają się tylko po nieprzespanej nocy, raczej nie masz powodu do niepokoju. Jednak, gdy pomimo urlopu, ciągle wyglądasz na zmęczonego, a problem worków pod oczami staje się przewlekły, może być to sygnał, iż w Twoim organizmie dzieje się coś niedobrego.
Worki pod oczami: przyczyny
Podpuchnięte powieki są najczęściej wynikiem prowadzenia niehigienicznego stylu życia (zarwane noce, nieodpowiednia dieta, używki) albo starości, gdy dochodzi do spadku napięcia mięśnia okrężnego oka, osłabienia tkanek wokół niego oraz zmniejszenia ilości kolagenu i elastyny.
Jeśli dbasz o siebie, a mimo to „od zawsze” masz worki pod oczami, przyczyny mogą być natury genetycznej. Możliwe, iż skłonności do zastojów limfy odziedziczyłeś po rodzicach lub dziadkach.
„Jednorazowe” przyczyny worków pod oczami
Są też inne czynniki, które prowadzą do pojawienia się obrzękniętych oczu. I te, można gwałtownie zniwelować zmieniając nieco tryb życia.
Należą do nich:
– niewystarczająca ilość snu i chroniczne zmęczenie,
– długotrwały stres,
– siedzący tryb życia (gdy limfa krąży wolniej, produkty przemiany materii nie są odprowadzane do naczyń chłonnych, ale gromadzą się w tkance podskórnej),
– częste opalanie na słońcu lub solarium,
– zbyt gorące kąpiele,
– palenie papierosów,
– nadmierne spożywanie alkoholu,
– odwodnienie (nawet niewielkie, objawiające się tylko pragnieniem),
– nieodpowiednia dieta (bogata w sól, cukier i białko, uboga w warzywa),
– niedobory witaminy K i żelaza.
Worki pod oczami: przyczyny najpoważniejsze
Podpuchnięte dolne powieki mogą również świadczyć o chorobach serca, układu krążenia, chorobach nerek i chorobach tarczycy (nadczynności lub niedoczynności), w następstwie których w organizmie dochodzi do zatrzymywania się wody.
Worki pod oczami mogą wynikać też z anemii, cukrzycy bądź alergii.
Nie bagatelizuj więc symptomu, jakim są worki pod oczami. Przyczyny obrzękniętych oczu mogą być różne, ale często są sygnałem poważnych chorób. Dlatego, jeśli nie są one skutkiem niehigienicznego trybu życia i nie są uwarunkowane genetycznie, to udaj się do lekarza. Specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad diagnostyczny i zleci potrzebne badania.
Problem worków pod oczami możesz zamaskować makijażem, ale w taki sposób nie pozbędziesz się ich. Trzeba bowiem znaleźć przyczynę obrzęków i wyleczyć je od środka!
Worki pod oczami: leczenie
Sposobów na pozbycie się worków pod oczami jest dosyć dużo. Wiele jednak zależy od przyczyny ich pojawienia się, ponieważ żadne domowe metody nie zlikwidują obrzęków, spowodowanych np. chorobą nerek. Dopiero znalezienie źródła problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia poprawi kondycję skóry twarzy oraz całkowicie usunie nieestetyczne „wory”.
Dobra wiadomość jest taka, iż po wykluczeniu chorób, worki pod oczami można zmniejszyć albo zamaskować prostymi, domowymi sposobami – tak, by nie szpeciły i nie dodawały lat.
Jak pozbyć się worków pod oczami?
Bez względu na przyczynę pojawienia się obrzęknięć powieki dolnej, zaleca się nieco zmienić swoje nawyki i styl życia na bardziej zdrowszy. Wtedy zmniejszysz ryzyko pojawienia się worków pod oczami do minimum.
Podstawowe zasady:
1) wysypiaj się i nie dopuszczaj do chronicznego przemęczenia (śpij z nieco uniesioną głową, by wspomóc cyrkulację płynów),
2) unikaj stresu (stosuj techniki relaksacyjne),
3) zdrowo się odżywiaj i pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu,
4) ogranicz pracę przy komputerze,
5) nie nadużywaj alkoholu,
6) rzuć palenie,
7) ogranicz gorące kąpiele.
Domowe sposoby na worki pod oczami
Najprostsze metody redukcji opuchniętych dolnych powiek polegają przede wszystkim na ich odpowiednim schłodzeniu. adekwatności poniższych produktów dodatkowo przyspieszają proces regeneracji. Warto z nich korzystać.
#1 OKŁADY Z TOREBEK HERBATY
Dwie torebki herbaty włóż na kilka minut do ciepłej (ale nie gorącej) wody. Następnie lekko je odsącz i połóż na opuchniętych powiekach. Z takim kompresem na oczach warto poleżeć choćby przez 20-30 minut. Zawarta w herbacie kofeina zwęża naczynia i redukuje obrzęk.
#2 MASAŻ KOSTKAMI LODU
Kostki lodu przykładaj na skórę wokół oczu, delikatnie uciskaj i przesuwaj od wewnętrznego do zewnętrznego kącika. Dzięki temu opuchlizna wywołana zarwaną nocą, natychmiastowo zmniejszy opuchliznę.
#3 KOMPRES ZE SCHŁODZONEGO OGÓRKA
Dwa plastry ogórka o grubości około pół centymetra zwiń w folię aluminiową i włóż do zamrażarki. Gdy warzywo będzie bardzo zimne, połóż je na powieki i nie ściągaj przed upływem 10 minut. Taki kompres zwęzi naczynia limfatyczne, zmniejszając ilość zalegającego w nich płynu.
#4 SCHŁODZONE ŁYŻECZKI
Działają na podobnej zasadzie, jak chłodny kompres. Wystarczy stalowe łyżeczki schłodzić w lodówce, a następnie umieścić je na powiekach wygiętą stroną do dołu. Trzymać przez 10 minut.
#5 KOMPRES Z MLEKA
Zanurz waciki kosmetyczne w zimnym mleku i przykładaj do oczu przez 10-15 minut.
#6 OKŁADY Z ZIEMNIAKA
Ziemniaki zawierają duże ilości potasu, który zmniejsza opuchliznę, a także skrobię, łagodzącą ewentualne stany zapalne. Należy obrać i umyć jednego ziemniaka, a następnie odkroić dwa plastry o grubości ok. 0,5-1 cm. Schłodzone kawałki położyć na dolnej powiece i zostawić na 10 minut.
Można też zatrzeć ziemniaka na tarce, zawinąć w gazę i włożyć do zamrażarki. Gdy będzie wystarczająco zimny, nakładać na powieki i trzymać przez około 10 – 15 minut.
Worki pod oczami: inne sposoby likwidacji problemu
Istnieją też inne metody na pozbycie się obrzęków w okolicach oczu. Należą do nich: odpowiednia pielęgnacja, drenaż limfatyczny oraz najszybszy i jednocześnie najmniej trwały sposób, jakim jest makijaż, który może zakryć nieestetyczne „poduszeczki”.
MAKIJAŻ
Na efekty zmiany trybu życia na zdrowszy trzeba nieco poczekać, zanim to nastąpi – sięgnij po kosmetyki do makijażu, które natychmiast zminimalizują worki pod oczami albo przynajmniej odwrócą od nich uwagę.
Użyj rozświetlacz bądź korektor o ton jaśniejszy od odcienia cery. Produkt nałóż na wewnętrznych kącikach oczu, jedynie na granicy opuchlizny i skóry (nie na sam obrzęk, bo to podkreśli problem!). Na końcu możesz te miejsca delikatnie przypudrować.
KOSMETYKI
Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji. Podstawą jest codzienny demakijaż, oczyszczanie twarzy oraz zastosowanie odpowiednio dobranego kremu pod oczy.
Kosmetyki, które zmniejszają worki pod oczami mają lekką, beztłuszczową konsystencję. Łatwo się je rozprowadza. Najczęściej występują w postaci chłodzącego kremu bądź żelu, który obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza obrzęk. Warto trzymać je w lodówce dla wzmocnienia tego efektu.
Ich zadaniem jest nawilżenie delikatnej skóry, jej odpowiednie odżywienie, regeneracja oraz nadanie elastyczności. Kosmetyki te powinny poprawiać mikrokrążenie i zawierać:
– witaminy K i C,
– kofeinę,
– aloes,
– wyciągi z roślin (tj. świetlik, miłorząb japoński, bławatek, pietruszka, kasztanowiec, arnika).
Po nałożeniu kosmetyku na opuchnięte powieki, delikatnie go wmasuj opuszkami palców. Dzięki temu odblokujesz naczynka limfatyczne i pomożesz w usunięciu nadmiaru limfy.
Masaż nie jest konieczny, jeżeli produkt wyposażony jest w specjalny metalowy aplikator, który podczas nakładania kremu (żelu) automatycznie masuje skórę.
ZABIEGI
Worki pod oczami pomoże zmniejszyć drenaż limfatyczny tych okolic, czyli specjalny masaż, poprawiający przepływ limby i innych płynów w tkankach. Jest skomplikowany i nie powinno się go wykonywać samemu w domu, ale udać się do profesjonalnego salonu kosmetycznego.
Również pomoc można uzyskać w gabinetach medycyny estetycznej, gdzie lekarze wykonują zabiegi takie jak:
– Light Eyes Ultra, podczas którego metodą mezoterapii pod skórę wstrzykiwany jest koktajl substancji pielęgnacyjnych (m.in. kwas hialuronowy, ruszczyk, witamina C i heksapeptydy), poprawiających mikrokrążenie, zwiększających elastyczność skóry i zmniejszając jednocześnie tendencję do gromadzenia się płynów wokół oczu;
– Dermaheal Eyebag Solution, podczas którego w dolną powiekę wstrzykiwany jest koktajl peptydów biomimetycznych, stymulujący drenaż limfatyczny i zapobiegający zastojom płynów w tkankach.
Powyższe zabiegi są często jedyną możliwością pozbycia się worków pod oczami, pojawiających się na skutek procesów starzenia.