
W dniu 6 maja, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił, iż Moskwa oczekuje definitywnej odpowiedzi władz ukraińskich w sprawie zawarcia rozejmu w walkach na trzy dni, od 7 do 9 maja. Pieskow zauważył, iż reakcja Ukrainy na ofertę jest testem gotowości do pokoju.
Reakcja Ukrainy na inicjatywę Rosji (…) jest testem gotowości Ukrainy do pokoju. Będziemy oczekiwać nie dwuznacznych, a definitywnych odpowiedzi – powiedział Pieskow. Dodał pod adresem władz ukraińskich, iż ich podstawą ideologiczną jest neonazim. Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odrzucił propozycję Władimira Putina, by zawieszenie broni trwało tylko trzy dni i zaapelował o 30-dniowy rozejm, zgodnie ze strategią zaproponowaną przez władze USA.
Według danych z Instytutu Badań nad Pokojem (PRIO), wielkość armii Rosji to około 1 mln żołnierzy, podczas gdy Ukraina ma około 0,2 mln żołnierzy. Pomimo tych różnic, Ukraina od początku konfliktu zdobyła znaczące wsparcie od państw Zachodu, w tym Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Bezwarunkowe zawieszenie broni to model zaproponowany przez Amerykanów. Podążamy za nim. Od tej lub innej daty – najlepiej wcześniej – powiedział Zełenski. W poniedziałek władze Rosji poinformowały, iż ogłaszają zawieszenie broni w wojnie przeciwko Ukrainie od północy z 7 na 8 maja do północy z 10 na 11 maja z powodów humanitarnych. Moskwa uważa, iż strona ukraińska powinna pójść za tym przykładem.
Daty te zbiegają się z 9 maja, gdy Rosja obchodzi zakończenie II wojny światowej. Na obchody w Moskwie ma przyjechać przywódca Chin Xi Jinping. Według doniesień mediów, Moskwa planuje wykorzystać tę okazję do pokazania swojej potęgi militarnej i przywództwa na arenie międzynarodowej.
Ekonomia Rosji również ucierpiała w wyniku konfliktu, z spadkiem PKB o około 4% w 2022 roku, według danych Banku Światowego. Sankcje gospodarcze nałożone przez Zachód na Rosję spowodowały znaczące utrata rynków eksportowych i obniżenie wartości rubla.
W międzyczasie, organizacje humanitarne apelują o natychmiastowe i bezwarunkowe zawieszenie broni, aby umożliwić dostarczanie pomocy humanitarnej do obszarów objętych konfliktem. Liczba ofiar wojny na Ukrainie sięga już ponad 30 000, według danych ONZ.
Pomimo trudności, władze Ukrainy i Rosji powinny dążyć do rozwiązania konfliktu drogą dyplomacji i negocjacji, zgodnie ze zaleceniami ONZ. Pokój i stabilność na Ukrainie są niezbędne dla bezpieczeństwa i dobrobytu obywateli Ukrainy i całego regionu.