Posiedzenie Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej w sprawie wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego, zaplanowane jest na 2 października. O tym terminie poinformowano na stronie Sejmu, a na posiedzeniu zamkniętym przesłuchanych zostanie pięciu świadków.
Co zawiera wniosek?
Wniosek o postawienie Glapińskiego przed Trybunałem Stanu został złożony w marcu i podpisało go 191 posłów z koalicji rządzącej. W dokumencie przedstawiono osiem zarzutów, które dotyczą między innymi:
- Utrudniania dostępu członków Rady Polityki Pieniężnej do kluczowych informacji,
- Skupu obligacji przez NBP w 2020 roku,
- Informacji dotyczącej spodziewanego zysku NBP dla rządu Mateusza Morawieckiego, który ostatecznie się nie zrealizował,
- Kwestii przyznawania premii dla prezesa Glapińskiego.
Reakcja Adama Glapińskiego
Prezes NBP, Adam Glapiński, w opublikowanym oświadczeniu zaprzeczył zarzutom. W 10-minutowym nagraniu przekonywał, iż zarzuty są umotywowane politycznie i stanowią próbę rozliczenia go za zniszczenie niezależności banku. W swoim wystąpieniu stwierdził:
„Działania Narodowego Banku Polskiego pod moim kierownictwem uratowały gospodarkę przed kryzysem w okresie pandemii COVID-19 i zlikwidowały inflację wynikającą z działań Rosji.”
Glapiński kategorycznie zaprzeczył wszystkim zarzutom, twierdząc, iż nie przedstawiono żadnych konkretów ani dowodów na złamanie przepisów prawa.
Przebieg dalszych działań
Uchwałę o pociągnięciu Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu podejmuje Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy (230) posłów. Przyjęcie takiej uchwały wiąże się z zawieszeniem w czynnościach osoby, której dotyczy. Jednak wiosną tego roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował niektóre przepisy w tej sprawie.
Posiedzenie Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, które odbędzie się 2 października, może mieć poważne konsekwencje dla prezesa NBP. Zainteresowanie społeczne oraz polityczne z pewnością wzrośnie w miarę zbliżania się terminu, a efekty tej sytuacji będą miały wpływ na stabilność NBP i politykę pieniężną w Polsce.