Wnętrze restauracji Xiaoshi, które przeniesie Cię w świat dynastii Tang

plndesign.pl 1 dzień temu

Jak stworzyć przestrzeń, która pozwoli odetchnąć od zgiełku skomercjalizowanego świata? Przed takim wyzwaniem stanął architekt Wang Liang Long, projektując wnętrze restauracji Xiaoshi w Wenzhou w Chinach. Ekskluzywny lokal mieści się w jednym z centrów handlowych, jednak klimatyczna aranżacja sprawia, iż łatwo jest o tym zapomnieć. Wszystko dzięki nawiązaniom do tradycyjnej estetyki dynastii Tang oraz precyzyjnej grze światła i cienia. Wyrafinowane i niezwykle efektowne wnętrza sfotografował Wu Changle.

Wyrafinowany dialog tradycji z nowoczesnością – inspiracje estetyką dynastii Tang i „Pochwałą cieni” w projekcie restauracji w centrum handlowym

Ekskluzywna restauracja Xiaoshi powstała w nadmorskim mieście Wenzhou, zlokalizowanym w południowo-wschodnich Chinach. Jak wiele tego typu miejsc, mieści się ona na w jednej z galerii handlowych. Chcąc zagwarantować gościom wyjątkową atmosferę podczas posiłku, architekt musiał więc sięgnąć po niestandardowe rozwiązania. Zależało mu na tym, aby zachować balans między aspektami komercyjnymi i wymaganiami klienta a estetyką. Celem było stworzenie ciepłej i bogatej w szczegóły przestrzeni, która w wyrafinowany sposób łączyłaby przeszłość ze współczesnością.

Wnętrze restauracji Xiaoshi

Inspiracji dostarczyła projektantowi już pierwsza wizyta w lokalu, gdy niedokończone centrum handlowe było wciąż otwarte na niebo. Delikatny deszcz przypomniał architektowi o lirycznych obrazach kropel spadających na bujne lasy, czyli motywie charakterystycznym dla starożytnej chińskiej literatury. Aby stworzyć we wnętrzu przestrzeń sprzyjającą kontemplacji, Wang Liang Long sięgnął po inspiracje kulturą chińskiej dynastii Tang oraz japońską estetyką określaną jako „In’ei Raisan” lub „Pochwała cieni”. Koncepcję tę spopularyzował Jun’ichirō Tanizaki, a opiera się ona na wydobyciu subtelnego piękna ukrytego w ciemności.

Światło i cień – posmak tajemnicy i kameralna atmosfera

Wnętrze restauracji Xiaoshi w Wenzhou w Chinach zostało w przemyślany sposób odseparowane od głównej przestrzeni galerii handlowej. Do środka prowadzi wąski i ciemny korytarz, dzięki czemu w momencie wejścia do głównej jadalni przestrzeń zdaje się niezwykle efektownie otwierać. Gra ze światłem i cieniem jest konsekwentnie kontynuowana w całej aranżacji. Główną ścianę pokryto ciemnymi panelami z półprzezroczystego drewna z wewnętrznym oświetleniem ledowym. Zdobiący je wzór miniaturowych kwadratów stanowi nowoczesną interpretację motywu rozbryzgujących się kropel deszczu.

Wnętrze restauracji Xiaoshi

Na północnej ścianie rozpościera się ciąg wysokich okien, oddzielonych pionowymi szprosami, rytmizującymi podłużną przestrzeń. Dzięki temu o zmierzchu aranżację uzupełnia widok rozświetlonego miasta. Światło posłużyło również do wyznaczenia granic między strefami jadalnianymi i komunikacyjnymi. Pierwsze z nich umieszczono na niewielkich podwyższeniach, których krawędzie dodatkowo podkreślono LED-em. Stworzone w ten sposób linie mają swoje odzwierciedlenie na suficie. Za ich pomocą udało się nie tylko jasno zdefiniować przestrzeń, ale także zdynamizować wnętrze i wydobyć jego głębię.

Ciemne wnętrze restauracji Xiaoshi w Wenzhou w Chinach – inspiracje księżycową łuną

Aranżacja strefy jadalnianej jest konsekwentnie utrzymana w ciemnej tonacji. Celem architekta było nawiązanie do nocnych krajobrazów miasta skąpanego w świetle latarni i księżyca, stąd decyzja, aby postawić na duet czerni i złota. W tak minimalistycznym wnętrzu istotną rolę odgrywają detale w postaci szklanych żyrandoli, fontanny, wazonów oraz manualnie robionej, ceramicznej zastawy stołowej. Na uwagę zasługują także meble, zaprojektowane przez Wang Liang Longa, specjalnie z myślą o tej przestrzeni. Zgrabne formy, inspirowane japońskimi zasadami harmonii wykonano z drewna i wykończono czarnym lakierem.

Wnętrze restauracji Xiaoshi

Wiele uwagi poświęcono również zewnętrznej części, widocznej dla klientów galerii. Przestrzeń przed wejściem stanowi minimalistyczną reinterpretację tradycyjnych japońskich ogrodów z bambusowymi łodygami. Nieco powyżej wzrok przyciąga kompozycja zakrzywionych paneli, podkreślonych ciepłym i subtelnym oświetleniem. Tak zaprojektowana strefa wejścia odzwierciedla elegancki charakter lokalu, a jednocześnie daje posmak intrygującej tajemnicy. Spójna koncepcja sprawiła, iż wnętrze restauracji Xiaoshi w Wenzhou w Chinach stanowi przykład niewymuszonej elegancji w ponadczasowej odsłonie.

Projekt: Wang Liang Long
Zdjęcia: Wu Changle

Zobacz również:

  • Żyrandol ze 1116 kieliszków i wykwintne wina! Odkryj restaurację Kieliszki na Próżnej
  • Nowe oblicze kultowej restauracji Hubertus we Wrocławiu
Idź do oryginalnego materiału