Włosy niskoporowate – czym się charakteryzują i jak je pielęgnować?

trena.pl 2 miesięcy temu

Włosy niskoporowate są najzdrowszym rodzajem kosmyków, które hipnotyzują swoim blaskiem i gładkością. kilka osób posiada jednak takie pukle. Czym charakteryzują się włosy niskoporowate i jak je pielęgnować?

Niskoporowate kosmyki to jeden z trzech głównych typów włosów (występują także średnio- oraz wysokoporowate, a także ich mieszanki). Pielęgnacja tego rodzaju pasm opiera się głównie na utrzymaniu ich blasku i gładkości.

Czym jest porowatość włosów?

Porowatość włosów określa stan łusek – ich ilość oraz odchylenie od rdzenia. Im jest ich więcej i są one bardziej odchylone, tym porowatość jest wyższa. Typ porowatości określa także stopień, w jakim włosy zatrzymują wilgoć w swoim wnętrzu, a także inne charakterystyczne cechy, jak podatność na puszenie, układanie oraz wygląd.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Charakterystyka włosów średnioporowatych

Czym charakteryzują się włosy niskoporowate?

  • Są gładkie i lśniące – wszystko za sprawą szczelnie przylegających do nich łusek.
  • Długo schną – takie włosy zdecydowanie trudniej jest wysuszyć niż te wysokoporowate. Z tego powodu przed sięgnięciem po suszarkę warto odczekać chwilę aż wilgoć odparuje z pasm.
  • Większe ujarzmienie i kontrola – takie kosmyki mają mniejszą tendencję do puszenia, a często są ujarzmione przez cały czas.
  • Odporność na stylizację – włosy wysokoporowate bardzo trudno jest ułożyć. Najprościej wykonywać na nich lekkie podpięcia. Lokówka może nie zadziałać w stopniu, którego oczekujesz lub efekt może nie utrzymywać się zbyt długo.
  • Niska podatność na wchłanianie wilgoci – wiąże się to ze ściśle przylegającymi łuskami.
  • Słabsza absorpcja składników odżywczych. Nie mogą się one z łatwością dostać do wnętrza pasm w porównaniu np. do włosów wysokoporowatych.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Aby włosy niskoporowate zachowały swój piękny wygląd i były w doskonałej kondycji przez długi czas, postaw na ich skrojoną na miarę pielęgnację.

Olejowanie włosów niskoporowatych

Ten popularny zabieg możesz z powodzeniem wykorzystywać także w pielęgnacji włosów niskoporowatych. Znacznie poprawi on wygląd i zdrowie kosmyków, wzmacniając je i zapewniając im blask. Do wykonania zabiegu sięgnij po poniższe produkty:

  • masło mango,
  • masło shea,
  • masło kakaowe,
  • olej babassu,
  • olej rzepakowy,
  • olej lniany,
  • olej rycynowy,
  • olej kokosowy,
  • olej palmowy.

Każdy z powyższych produktów możesz wykorzystać solo lub stworzyć z nich specjalną mieszankę. Zabieg wykonaj nanosząc wybrany olej na suche bądź lekko wilgotne włosy. Możesz zdecydować się także na podkład aloesowy, który nałóż na kosmyki w pierwszej kolejności. Po naniesieniu oleju bądź masła pozostaw je na włosach na pół godziny, a jeżeli możesz sobie na to pozwolić – choćby na całą noc.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak dbać o wysokoporowate włosy?

Jak pielęgnować włosy niskoporowate?

Istnieje kilka uniwersalnych zasad dotyczących pielęgnacji włosów niskoporowatych. Poniżej kilka najważniejszych.

  1. Nie przesadzaj z kosmetykami, aby nie obciążyć struktury włosów, a także ich nie przetłuścić. Sięgaj po lekkie i delikatne formuły.
  2. Myj włosy ciepłą wodą (ale nie gorącą), aby lekko otworzyć łuski. Wówczas lepiej wchłoną składniki odżywcze. Na koniec możesz natomiast spłukać kosmyki chłodną, która z kolei domknie łuski, wygładzi pasma i nada im blasku.
  3. Sięgaj po szampony o delikatnym składzie. Unikaj silnych detergentów, które mogą osłabić włosy i powodować ich przesuszenie.
  4. Sięgaj po maski i odżywki. Stosuj je regularnie po każdym myciu. Zapewnią one włosom optymalny poziom odżywienia i nawilżenia.
  5. Zachowaj równowagę PEH – dostarczaj włosom protein, emolientów i humektantów, aby zachować zdrowy i piękny wygląd kosmyków.
  6. Nie przesadzaj z urządzeniami do stylizacji. Chociaż włosy niskoporowate są najbardziej odporne spośród wszystkich rodzajów na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, to nie jest wskazane częste stosowań lokówek lub prostownic na żadnym typie pasm. Wysoka temperatura nigdy nie jest dobra dla włosów!
  7. Przed wyjściem na słońce stosuj kosmetyki z filtrem UV. Ochronią one włosy przed promieniowaniem słonecznym, co zabezpieczy je przed zniszczeniem i przesuszeniem.

Jak często myć niskoporowate włosy?

Niskoporowate kosmyki oczyszczaj tak często, jak potrzeba. Takie włosy mogą mieć tendencję do szybkiego przetłuszczania, dlatego w niektórych przypadkach wskazane jest choćby codziennie mycie.

Zalety włosów niskoporowatych

Kosmyki niskoporowate mają wiele zalet. Należą do nich:

  • rzadkie plątanie,
  • można je rozczesywać zarówno na sucho, jak i na mokro,
  • sprężystość,
  • blask.

Wady włosów niskoporowatych

Każdy typ włosów ma też swoje wady, jednak wśród niskoporowatych jest ich niewiele. Należą do nich:

  • trudność w stylizacji,
  • długie suszenie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Najmodniejsze fryzury na wesele

Peelingi przy włosach niskoporowatych

Ze względu na łatwe i częste przetłuszczanie włosy niskoporowate są dość trudne do oczyszczenia. Z tego powodu warto sięgać po specjalne peelingi, które pomogą Ci oczyścić skórę głowy. Ich działanie pobudza także cebulki do wzrostu.

W tym celu możesz sięgnąć po peeling oczyszczający do skóry głowy Kérastase Fusio Scrub. Kosmetyk ten doskonale złuszcza martwy naskórek, poprawia ukrwienie i wygładza. Redukuje także swędzenie i ewentualne podrażnienia.

Jak czesać włosy niskoporowate?

Ten typ kosmyków jest najbardziej odporny na wszelkiego rodzaju zniszczenia, dlatego niestraszne są im różnego rodzaju grzebienie i szczotki. Z każdymi włosami warto jednak obchodzić się ostrożnie i delikatnie. Do codziennego rozczesywania włosów niskoporowatych możesz wykorzystać szczotkę z włosiem dzika. Rozdziela ona pasma nie szarpiąc ich przy tym.

6 kosmetyków do włosów niskoporowatych

W pielęgnacji włosów niskoporowatych sięgaj po lekkie i nieobciążające formuły, a także kosmetyki, które podkreślą blask Twoich włosów. Poniżej 6 profesjonalnych produktów, po które możesz sięgnąć.

1. 10w1 Revlon Professional Uniq One Alle in One Coconut Hair Treatment

Kokosowa kuracja odżywcza w sprayu działa na włosy odbudowująco i ochronnie. Zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Ułatwia rozczesywanie, nabłyszcza, wygładza i pielęgnuje.

2. Wella Professionals Invigo Color Brilliance

Po tę maskę do grubych włosów możesz sięgnąć np. po ich koloryzacji. Doskonale chroni odcień, wygładza pasma, nadaje im miękkość i podkreśla blask.

3. Schwarzkopf Professional Osis+ Sparkler

Spray nabłyszczający do włosów już w kilka chwil doda Twoim włosom kuszącego blasku. Zabezpiecza kosmyki także przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Ułatwia rozczesywanie i ujarzmia kosmyki.

4. Goldwell Dualsenses Color

60-sekundowa kuracja nabłyszczająca Goldwell Dualsenses Color to kolejny produkt, który podkreśli blask Twoich włosów. Zawiera technologię Luminescine, która chroni kolor włosów.

5. Goldwell Stylesign Smooth

Lekki olejek nabłyszczający do włosów Goldwell Stylesign Smooth zapewnia włosom nie tylko blask, ale także ułatwia rozczesywanie i nawilża. Działa także termoochronnie i chroni przed promieniowaniem UV. Zabezpiecza końcówki przed puszeniem.

6. Sebastian Dark Oil

Lekki szampon do włosów delikatnie je nawilża bez obciążania. Regeneruje kosmyki i otula je delikatnymi nutami zapachowymi. Nadaje im także połysk. Zawiera olejki arganowy i jojoba.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jaki kolor odmładza?

Tego nie lubią włosy niskoporowate

Ze względu na to, iż włosy niskoporowate mają nieliczne uszkodzenia struktury, to w porównaniu do innych kosmyków nie potrzebują dużej dawki protein. Nie sprawdzą się na nich także produkty o bogatych składach. Źle działają na nie także szampony zawierające w swoim składzie silne detergenty, a także SLS oraz SLES.

Aby utrzymać piękny i zdrowy wygląd włosów niskoporowatych, a także zachować ich doskonała kondycję, postaw na skrojoną na miarę systematyczną pielęgnację. Dzięki niej będziesz cieszyć się pięknymi kosmykami przez długi czas, które będą przyciągać spojrzenia i zachwycać swoim wyglądem.

Idź do oryginalnego materiału