Gnocchi – wymowa włoskiego słowa
Gnocchi często stanowią problem w wymowie dla nie – Włochów. Warto pamiętać, iż litera „g” na początku słowa jest niema. Cały wyraz powinien brzmieć jako „nioki”, wymówione z lekkością i włoskim akcentem na literze „k”. Włosi podkreślają, iż wymowa zamerykanizowana jako „noczi” jest dla niemal obraźliwa.
Kliknij przycisk, aby zobaczyć przepis krok po kroku
Gnocchi di patate – przepis na włoskie danie
Liczba porcji: dla 4 – 6 osób.
Czas przygotowania: 1 godzina.
Stopień trudności: łatwy.
Składniki:
- 1 kg mączystych ziemniaków (roseval, bintje; aster, bzura… - odmiany, które nadają się do polskich kopytek, będą też dobre do gnocchi),
- 1 jajko,
- około 250 g mąki + odrobina do oprószenia stolnicy,
- sól.
Zobacz także: Przepis na lasagne ze szpinakiem
Jak zrobić gnocchi?
- Ugotuj ziemniaki w mundurkach w wodzie (wrzuć do zimnej osolonej wody) lub na parze – wchłoną wtedy mniej płynu. Obierz ziemniaki i jeszcze ciepłe rozgnieć na stolnicy lekko oprószonej mąką. Pozostaw do ostygnięcia. Wysyp mąkę dookoła.
- Za pomocą widelca uformuj zagłębienie, wbij jajko i wymieszaj.
- Łącz stopniowo z mąką. Im bardziej mączyste ziemniaki, tym mniej potrzeba będzie mąki. Posól i delikatnie wyrób ciasto dłońmi, aż będzie jednolite.
- Uformuj kulę.
- Odkrawaj kawałki ciasta i formuj wałeczki o średnicy 2 cm. Krój na segmenty o długości 1 cm.
- Roluj gnocchi na rigagnocchi lub na zębach widelca.
- Wrzuć gnocchi do garnka z gotującą się osoloną wodą.
- Kiedy wypłyną na powierzchnię, odsącz łyżką cedzakową i natychmiast podawaj z kawałeczkiem masła lub wybranym sosem.
W naszej galerii możecie zobaczyć sposób przygotowania gnocchi krok po kroku
Gnocchi – włoskie przysłowia
W książce „Italia na talerzu” Francois-Regis Gaudry wraz z przyjaciółmi zebrał ciekawostki związane z kuchnią włoską. Z publikacji dowiadujemy się, iż gnocchi ma szczególne miejsce we włoskiej kulturze i w języku. Pojawia się choćby w kilku przysłowiach.
- Ridi, ridi, che la mamma ha fatto gli gnocchi!, czyli „Śmiej się, śmiej, mama zrobiła gnocchi!” – wyrażenie używane, gdy dziecko bez powodu wybuchnie śmiechem, jakoby gnocchi było źródłem szczęścia.
- Giovedì gnocchi!, czyli „W czwartek gnocchi!” – piątek był dniem postnym według kalendarza religijnego. W czwartek trzeba było najeść się do syta np.: zajadając porcję gnocchi.
Zobacz także: Przepis na kopytka z dyni
Rigagnocchi – jak formować?
We włoskich domach tradycyjnie do robienia gnocchi wykorzystuje się wyżłobioną drewnianą deskę, która służy do nadawania kształtu. Dosłownie rigagnocchi oznacza kreska-gnocchi. Dzięki żłobieniom w cieście gnocchi wchłaniają więcej sosu.