Witaminy, witaminki

dietetykaga.pl 2 lat temu

Co to są witaminy?

Witaminy to związki organiczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nazwa witamina pochodzi od słowa vita, co oznacza życie. Po raz pierwszy użył jej polski badacz Kazimierz Funk w 1911r. Jak mówi dziecięca piosenka witaminy potrzebne są każdemu: “Witaminki, dla chłopczyka i dziewczynki“. Nie dostarczają nam co prawda energii, ani nie pełnią funkcji odżywczej, za to regulują procesy metaboliczne w komórkach. Biorą udział w procesach biochemicznych, które zachodzą w naszym organizmie.

Podział witamin

Witaminy możemy podzielić na witaminy rozpuszczalne w wodzie czyli witaminy z grup B,witamina C, PP i kwas foliowy oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach tj.:A, D, E i K. Pierwsze z nich nie mogą być magazynowane i dlatego muszą być dostarczane z pożywieniem codziennie. Drugie zaś są magazynowane zwykle w tkance tłuszczowej lub wątrobie, a ich zapas wystarczy na kilka lub choćby kilkanaście tygodni.

Ponieważ organizm ludzki nie jest w stanie sam pobrać z otoczenia potrzebnych witamin, musi radzić sobie inaczej. Wyjątek stanowi witamina D pobrana z promieni słonecznych oraz witaminy K i B za sprawą bakterii obecnych w przewodzie pokarmowym. Dlatego głównym źródłem witamin jest nasze codzienne pożywienie. Oprócz tego możemy je dostarczyć syntetycznie, suplementując odpowiednie preparaty.

Stopień zawartości witamin

Na podstawie badań laboratoryjnych możemy określić stopień zapotrzebowania i zawartości witamin w naszym organizmie. Wyróżniamy 3 następujące pojęcia:

  • hiperwitaminoza– nadmiar witamin
  • hipowitaminoza– niedobór witamin
  • awitaminoza czyli brak witamin.

Już niewielki niedobór jakiejś witaminy może wpłynąć niekorzystnie na stan naszej skóry, wzroku, osłabienia organizmu czy ogólnego samopoczucia.

Czy witaminy mogą nam zaszkodzić?

W przypadku witamin rozpuszczalnych w wodzie, ich nadmiar zostanie wydalony wraz z moczem u zdrowych osób. A jeżeli nie zostaną wchłonięte, to i tak nam nie zaszkodzą. Natomiast jeżeli spożyjemy zbyt duże ilości tych rozpuszczalnych w tłuszczach, to ich nadmiar może być toksyczny, gdyż są one przechowywane w naszym organizmie. Jest jednak wątpliwe, abyśmy w naszej diecie spożywali nadmierne ilości tych witamin. Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli na własną rękę kupujemy i przyjmujemy witaminy. Wtedy należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń umieszczonych na ulotce produktu, a najlepiej stosować je dopiero po ustaleniu dawki z lekarzem pierwszego kontaktu.

Dbajmy więc o nasze codzienne menu, zwłaszcza teraz w okresie jesienno-zimowym, kiedy łatwo o infekcję. Dostarczajmy naszemu organizmowi mnóstwa witamin i sięgajmy jak najczęściej po kolorowe warzywa i owoce .

Idź do oryginalnego materiału