Przy ulicy Dworcowej 3 w Krakowie powstał nowy mural autorstwa Mikołaja Rejsa. Praca zatytułowana „Wiosna” nawiązuje do wartości takich jak solidarność, empatia i zaangażowanie społeczne. Oficjalna premiera muralu odbędzie się 7 maja.
Za muralem stoi Fundacja „Zróbmy sobie Kraków”, która została jego mecenasem. – Zależało nam, żeby mural był czymś więcej niż tylko obrazem – żeby niósł znaczenie, opowiadał o wartościach bliskich miastu i mieszkańcom. To nasz symboliczny gest – dla Krakowa, dla ludzi, którzy tworzą jego codzienność – tłumaczy przedstawiciel fundacji.
Mural przedstawia kobiecą postać inspirowaną legendarną księżniczką Wandą. Ubrana w krakowski strój, z torbą pełną nasion, sieje kwiaty, które symbolizują najważniejsze społeczne wartości. To jednak nie bajkowa księżniczka – to społeczniczka. Pomaga starszym, ratuje zwierzęta, działa na rzecz dobra wspólnego.
– Zależało mi na tym, by ten mural miał wymiar symboliczny i niósł ze sobą ważne wartości. Opowiada o tym, iż dobro może kiełkować wszędzie. Wanda to duch społecznego zaangażowania – to ratownicy, wolontariuszki, sąsiedzi. To hołd dla wszystkich, kto niesie pomoc bez względu na okoliczności – mówi Mikołaj Rejs, autor muralu i jedna z czołowych postaci krakowskiej sceny street artu.
„Wiosna” łączy lokalną tradycję z nowoczesnym przesłaniem. Odwołuje się do idei guerrilla gardening – oddolnych działań na rzecz miejskiej zieleni. Miejska łąka kwietna, która wyrasta z gestów malowanej Wandy, nie jest tylko dekoracją. Jest znakiem – iż każde dobre działanie, choćby najmniejsze, może zmienić przestrzeń.
Fundacja „Zróbmy sobie Kraków” już wcześniej wspierała twórczość i działania prospołeczne. Teraz, dzięki współpracy z artystą i wsparciu partnerów – Spółdzielni Mieszkaniowej Kabel, firmy Ramirent i marki Nonames – udało się stworzyć dzieło, które może stać się jednym z najważniejszych punktów społecznej mapy Krakowa.
Oficjalna premiera muralu odbędzie się 7 maja o godz. 17:00. W programie m.in. spotkanie z Mikołajem Rejsem oraz artystyczne animacje dla najmłodszych. – To ma być radosne święto sztuki i wspólnoty. Chcemy, żeby „Wiosna” rozkwitła nie tylko na murze, ale też w sercach ludzi – zapowiadają organizatorzy.