Wilgotne ciasto marchewkowe

ania-gotuje.pl 2 lat temu

Poznaj prosty przepis na wilgotne ciasto marchewkowe, które zawsze wychodzi. Jest słodkie z korzennym aromatem, a do tego ten piękny kolor. Karoten przypomina mi o minionym lecie. Wierzch udekorowałam polewą oraz orzechami.

Jesienią piekę moje ulubione, wilgotne ciasto marchewkowe na każde towarzyskie spotkanie. Smakuje każdemu, a w szczególności dzieciom. Moi milusińscy cały czas pytają: „mamo kiedy znowu upieczesz to pyszne ciasto z marchewki?” :-). Warzywo absolutnie nie jest wyczuwalne w smaku ciasta. Jestem pewna, iż zakochasz się po pierwszym kęsie.

Ciasto marchewkowe z mojego przepisu jest:

  • szybkie i tanie
  • wilgotne i smaczne
  • proste w zrobieniu i zawsze wychodzi.

Ciasto marchewkowe – składniki.

Szklanka to pojemność 250 ml. Wszystkie składniki, a przede wszystkim jajka powinny być w temperaturze pokojowej. Kaloryczność: 315 kcal w 100g. Podane składniki są na blaszkę o wymiarach 24 x 24 cm lub 22 x 25 cm.

  • 300 g marchewki (waga warzyw podana już po obraniu i starowaniu na tarce, w praktyce są to 3-4 średnie marchewki) (3 szklanki nie ubitych wiórek marchwi)
  • 100 g musu jabłkowego (1/3 szklanki) *
  • 300 g mąki pszennej (2 szklanki)
  • 200 ml oleju roślinnego (lekko ponad 3/4 szklanki)
  • 220 g cukru – może być biały lub trzcinowy (1 szklanka)
  • 24 g cukru waniliowego (2 łyżki)
  • 5 średnich jajek
  • 2,5 łyżeczki proszku do pieczenia **
  • łyżeczka sody oczyszczonej **
  • szczypta soli

* Ja użyłam domowego musu jabłkowego. jeżeli go nie masz, to możesz użyć dżemu (w sklepach jest także mus jabłkowy dla dzieci) lub szybko przygotować samemu. W tym celu zetrzyj na tarce jabłko i wrzuć do rondelka. Gotuj w sosie własnym przez kilka minut bez przykrycia na średnim ogniu mieszając, aby się nie przypaliło. Następnie odstaw do całkowitego ostygnięcia.

** Masa ciasta jest ciężka, stad koniecznie większa ilość proszku do pieczenia oraz dodatek sody oczyszczonej.

Przyprawy:

  • pół łyżeczki imbiru
  • łyżeczka cynamonu

Dowolna dekoracja np:

  • cukier puder
  • polewa czekoladowa
  • lukier
  • orzechy (ja ułożyłam po połówce orzecha włoskiego na każdą porcję)
  • szczypta startych na grubych oczkach marchewek na każdą porcję ciasta 🙂

Składniki na lukier:

  • 100 g cukru pudru
  • 4 łyżki soku z cytryny lub wody

W wersji dietetycznej zamiast cukru pudru możesz użyć (zmielonego w młynku do kawy) erytrolu lub ksylitolu.

Sposób wykonania wilgotnego ciasta marchewkowego.

Do wykonania ciasta potrzebować będziemy: 3 miski, tarkę, mikser, piekarnik. Zanim zaczniesz przygotowywać ciasto marchewkowe, przeczytaj dokładnie opis i zaplanuj wykonanie oraz dekoracje.

Marchewki obieram i ścieram na tarce o małych oczkach (300 g po obraniu i starowaniu). Wrzucam do miski i jeżeli pojawi się sok, to go zlewam.

Do oddzielnej miski przesiewam 300g mąki (pszenna tortowa). Wsypuję 2,5 łyżeczki proszku do pieczenia, łyżeczkę sody oczyszczonej, szczyptę soli oraz przyprawy: łyżeczkę cynamonu oraz pół łyżeczki imbiru. Całość mieszam dzięki rózgi kuchennej. Możesz także wymieszać łyżką. Dzięki temu zabiegowi równomiernie rozprowadzimy sypkie składniki w cieście.

Następnie do miski z marchewką wlewam 200 ml oleju. Dodaję 100g musu jabłkowego (1/3 szklanki). Wsypuję 220g cukru (1 szklanka) oraz 24 g cukru waniliowego (2 łyżki). Całość mieszam łyżką lub miksuję na średnich obrotach do połączenia się składników i rozpuszczenia cukru.

Następnie wsypuję mąkę wymieszaną z przyprawami. Mieszam dokładnie na średnich obrotach miksera przez kilka minut, aż uzyskam jednolitą masę.

Do trzeciej miski wbijam 5 średnich jajek. Ubijam na najwyższych obrotach miksera przez 3 – 4 minuty, aż powstanie puszysta masa. Ubitą masę jajeczną dodaję do marchewkowego ciasta. Mieszam na średnich obrotach miksera przez 2 minuty, aż powstanie jednolita masa.

Jeśli nie masz czasu, możesz oczywiście pominąć krok z oddzielnym ubijaniem jajek i dodać je od razu do masy marchewkowej. Ja jednak zalecam ubić oddzielnie jajka. Dzięki temu ciężka masa ciasta będzie pulchniejsza i ciasto lepiej wyrośnie.

Blaszkę o wymiarach 24 x 24 cm lub 22 x 25 cm wykładam papierem do pieczenia. Wylewam przygotowane ciasto. Piekarnik nagrzewam do 180 stopni C. Piekę w temperaturze 180 stopni przez 50 – 55 minut z grzałkami góra i dół bez termoobiegu. Pod koniec pieczenia sprawdzam metodą suchego patyczka czy ciasto jest już gotowe. W tym celu lekko uchylam drzwiczki piekarnika i wbijam w ciasto drewniany patyczek np do szaszłyków. jeżeli patyczek jest suchy, to ciasto jest już upieczone. Wyłączam piekarnik i ciasto marchewkowe pozostawiam w lekko uchylonym piekarniku (wkładam w drzwiczki bawełnianą ścierkę kuchenną) przez około 10 minut. Wyjmuję ciasto z piekarnika, wyjmuje z blaszki do pieczenia i odkładam na kratkę do ostudzenia.

W międzyczasie gdy ciasto stygnie, przygotowuję dekorację. Możesz najszybciej i najprościej oprószyć ciasto cukrem pudrem. Przygotować polewę – zobacz 3 sposoby na polewę czekoladową. Ja zrobiłam lukier z soku cytryny i cukru pudru. Składniki dokładnie wymieszałam i polałam cienką warstwą ciasto.

Każdą porcję ciasta udekorowałam połówką włoskiego orzecha. jeżeli chcesz możesz także obsypać szczyptą startej drobno marchewki, która będzie pięknie kontrastować na białym lukrze lub powierzchni cukru pudru.

Koniecznie sprawdź także proste ciasto marchewkowe na dużą blachę.

Ciasto marchewkowe z tego przepisu wychodzi wilgotne. Długo zachowuje świeżość i jest dobre choćby trzeciego dnia od upieczenia.

Jeśli lubisz tego typu ciasta to koniecznie sprawdź także leśny mech ze szpinakiem:

Ciasto leśny mech na dużą blachę

Ciasto marchewkowe na dużą blachę

Idź do oryginalnego materiału