Wieża widokowa na szczycie Šibeník (655 m n.p.m.) to konstrukcja o unikatowym kształcie. Wszystko dlatego, iż powstała na maszcie po dawnym wiatraku. Pozwala ona na obserwowanie bardzo rozległej panoramy na północne Czechy, Karkonosze, oraz Sudety Środkowe. Wieża znajduje się ok. 1 kilometr od miejscowości Nový Hrádek w Górach Orlickich.
Wieża widokowa na szczycie Šibeník ma aż 47 metrów wysokości. Taras widokowy, który pozwala podziwiać panoramę, znajduje się natomiast na 32. metrze. Aby dostać się na niego, należy pokonać 183 metalowe stopnie. Prowadzą one po zewnętrznej części dawnego masztu wiatraka! To właśnie jego konstrukcja została wykorzystana do budowy wieży widokowej, którą oddano do użytku pod koniec 2020 roku. Wieża widokowa na szczycie Šibeník jest bardzo łatwo dostępna. Zaledwie kilkaset metrów od niej znajduje się parking samochodowy. Z niego pod wieżę prowadzi natomiast szeroka, szutrowa droga. Tuż obok wieży znajduje się natomiast centrum informacji turystycznej.
Wieża widokowa na szczycie Šibeník i jej wyjątkowa historia powstania
Wieża widokowa na szczycie Šibeník może poszczycić się nie tylko niezwykłą konstrukcją, ale i ciekawą historią powstania. Jej początków należy doszukiwać się w 1991 roku. Wtedy to na wzgórzu obok miejscowości Nový Hrádek prywatny inwestor postanowił wznieść 4 wiatraki generujące prąd. Niestety ze względu na problemy techniczne i generowanie przez nie zbyt dużego hałasu, do uruchomienia elektrowni nigdy nie doszło. Prywatna firma sprzedała elektrownię państwowej spółce energetycznej. Tej pomimo wysiłków również nie udało się jej uruchomić. Ostatecznie, wiatraki postanowiono rozebrać.
Na drodze wtedy stanął burmistrz miejscowości Nový Hrádek. Postanowił on odkupić od spółki energetycznej jeden z wiatraków wraz z przylegającą do niego stacją transformatorową. Przy okazji odkupił również 3,5 hektara ziemi, na której stał. Burmistrz postanowił wykorzystać wiatrak do stworzenia przestrzeni dla turystów. Ogłosił przetarg na projekt wieży widokowej oraz zagospodarowanie sąsiadującej z nią stacji transformatorowej. W efekcie, pod koniec 2020 roku wieża widokowa na szczycie Šibeník została udostępniona dla turystów. Obok niej utworzono natomiast Centrum Informacji Turystycznej.
Niezwykłe widoki po wejściu na wieżę widokową
Aby dostać się na taras widokowy, który znajduje się 32 metry nad ziemią, należy pokonać 183 stopnie spiralnych schodów. Zostały one poprowadzone wokół masztu po dawnym wiatraku. Wejście na taras widokowy wieży może być problematyczne dla osób z lękiem wysokości. Oprócz specyficznego sposobu wejścia na nią warto również wspomnieć, iż dopuszczalne jej odchylenie na wietrze to aż 0,5 metra. Jak pewnie się domyślacie, wieżą trochę buja na samej górze:)
Jednak warto podjąć wyzwanie wejścia na nią, bo widoki są naprawdę bardzo ciekawe. Widoczne są najwyższe szczyty Gór Orlickich z Orlicą oraz Wielką Desztną. Widoczne są także Góry Stołowe z Adrszpasko-Teplickimi Skałami, Ostašem, Karkonosze ze Śnieżką, a także Góry Kamienne, Góry Żelazne, Masyw Czesko-Morawski. Dużym czeskim miastem, które jest dobrze widoczne z wieży jest natomiast Hradec Králové.
Centrum Informacji Turystycznej przy wieży widokowej
Przy wieży widokowej na szczycie Šibeník znajduje się Centrum Informacji Turystycznej. Znajduje się ono w budynku dawnej stacji transformatorowej. Z wieżą jest on połączony kładką. W budynku można otrzymać informacje dotyczące regionu Gór Orlickich oraz Pogórza Orlickiego. Kupimy tu także pamiątki, oraz napijemy się kawy. Najlepszym miejscem do jej skosztowania będzie taras widokowy znajdujący się na dachu budynku. We wnętrzach Centrum Informacji Turystycznej możemy zobaczyć także inne projekty wieży na Šibeníku. Niektóre z nich są dość futurystyczne! Ciekawe, jakie byłoby zainteresowanie wieżą, gdyby to one zostały wybrane…
Wieża widokowa na szczycie Šibeník — jak tutaj dotrzeć?
Wieża widokowa na szczycie Šibeník znajduje się zaledwie 1 kilometr od miejscowości Nový Hrádek. Z rynku w tym miasteczku pod wieżę dotrzemy w zaledwie 20 minut. Prawie pod samą wieżę można jednak dostać się samochodem. Zaledwie 300 metrów od niej znajduje się parking. Jest on połączony z wieżą szeroką, szutrową drogą. jeżeli na wieżę udajemy się z Polski, to najłatwiej jest przekroczyć granicę w Lewinie Kłodzkim lub w Kudowie-Zdrój. Z obu tych miejscowości pod wieżę dojedziemy w ok. 20 minut.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!