Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu to jedno z najciekawszych miejsc w mieście. Umożliwia ona podziwianie widoku na panoramę Poznania oraz okolicznych stawów. Widok ten jest szczególnie piękny o wschodzie lub zachodzie słońca, pozwalając odwiedzającym delektować się urokiem terenów zielonych. Wieża widokowa oferuje również możliwość obserwowania ptaków i organizacji rodzinnych pikników w parku obok. Wieża widokowa była dla nas punktem, który odwiedziliśmy w drodze z Sierakowskiego Parku Krajobrazowego do stolicy woj. wielkopolskiego.
- Wieża na Szachtach ma 25 metrów wysokości,
- Dostępna jest całą dobę,
- Park i stawy położone są na dwóch osiedlach: Fabianowo – Kotowo oraz Świerczewo.
- Wejście na platformę widokową jest bezpłatne,
- Szachty to inna nazwa glinianek. Dawniej na tym terenie wydobywano glinę,
- Wieża w Poznaniu powstała z projektu pracowni Toya Design na planie trójkąta,
- Zobacz pozostałe atrakcje w Poznaniu.
Jak dojechać na parking?
Wieża widokowa położona jest 10 kilometrów od centrum Poznania w kierunku południowo-zachodnim. Dojazd zajmuje około 20 minut. Platforma znajduje się blisko autostrady A2, dlatego po drodze można zjechać na kilka chwil. Najlepiej wjechać od ulicy Mieleszyńskiej. Czasem nawigacja pokazuje wjazd od strony ulicy Tynieckiej, ale tam są straszne wyboje. Około 300 metrów od wieży widokowej znajduje się bezpłatny parking.
- Współrzędne bezpłatnego parkingu: 52.3628, 16.8627.
Jak dojść do wieży widokowej na Szachtach w Poznaniu?
Dojście zajmuje około 5 minut. To zaledwie 300 metrów. Tuż przy parkingu stoi znak wskazujący kierunek marszu. Musisz przejść obok budynku starej cegielni. Trasa prowadzi cały czas po prostym. Na miejscu oprócz poznańskiej wieży jest mały plac zabaw – huśtawki, domek czy ślimaki.
Wieża widokowa Szachty w Poznaniu, stawy oraz drewniana platforma obserwacyjna
Weszliśmy na górę i obejrzeliśmy ciekawą panoramę miasta. Jest to kapitalny punkt obserwacyjny w kierunku stawów. Najbliżej tego miejsca widać: Staw nad Strumykiem, Staw Murek, Staw Rozlany czy Staw Glabisa. Widzieliśmy, iż to miejsce cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta.
O co chodzi z tymi stawami?
Dawniej na tym terenie wydobywano glinę. Później wyrobiska zostały zalane wodą i zrobił się bardzo malowniczy krajobraz. Po drodze z parkingu możemy oglądać budynek cegielni.
Od kilku lat mieszkańcy i turyści mogą korzystać z infrastruktury turystycznej. Nazwa schacht pochodzi z języka niemieckiego i oznacza szyb. Poznańskie szachty są ostoją dla licznych gatunków ptaków oraz innych zwierząt. Wytyczono tam sporo ścieżek, więc można spacerować do woli. Co jakiś czas są kierunkowskazy, żeby nie pomylić drogi. To dobre miejsce również dla biegaczy, rowerzystów oraz na spacer z psem.