Wieża widokowa na górze Zawodna (445 m n.p.m.) [Pogórze Kaczawskie]

manawpodrozy.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Wieża widokowa na górze Zawodna


Wieża widokowa na górze Zawodna (445 m n.p.m.) w Gozdnie to 20-metrowa drewniana konstrukcja wzniesiona w 2018 roku. Na szczyt nie prowadzi żaden szlak turystyczny, jednak ścieżka, którą można na niego dojść, jest dobrze oznakowana i nikt nie powinien mieć problemów z jej pokonaniem. Z wieży widokowej na górze Zawodna w Gozdnie rozpościera według nas najpiękniejsza panorama na całym Pogórzu Kaczawskim. Świetnie stąd widać symbol Krainy Wygasłych Wulkanów, czyli Ostrzycę, ale i Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Izerskie, czy najwyższe szczyty Gór Kaczawskich. Na zboczach góry Zawodna wytyczono trasy rowerowe typu singletrack, więc nie brakuje tutaj fanów dwóch kółek.

Tuż przed szczytem Zawodnej
Nagrana trasa: Wieża widokowa na Zawodnej w Gozdnie | mapa-turystyczna.pl

Wieża widokowa na górze Zawodna w Gozdnie- jak dojechać?

Gozdno to niewielka wieś znajdująca się kilkanaście kilometrów na południe od Złotoryi. Wzniesienie Zawodna o wysokości 445 m n.p.m., na którym znajduje się wieża widokowa, wznosi się natomiast na południowy-zachód od tej miejscowości. Parking leżący najbliżej wieży widokowej znajduje się na początku wsi, jadąc od strony Świerzawy. Zmieści się na nim zaledwie kilka samochodów, więc przewidujemy, iż w wolny od pracy, słoneczny dzień można mieć tu problemy z parkowaniem. Tuż obok parkingu jest wiata turystyczna oraz plac zabaw, co z pewnością ucieszy najmłodszych.

Parking w Gozdnie

Jak dotrzeć na wieżę widokową na górze Zawodna?

Z parkingu początkowo maszerujemy wraz ze szlakiem znakowanym na kolor żółty. Dla ciekawostki powiemy, iż jest to Szlak Wygasłych Wulkanów, który przemierza przez największe atrakcje regionu. Docieramy do granicy lasu. Znakowana ścieżka kieruje się w stronę Wielisławki i słynnych Organów Wielisławskich. My, natomiast podążamy na wprost dobrze wydeptaną ścieżką. Raczej nie ma gdzie tutaj się zgubić, a w nawigacji pomagają kierunkowskazy ustawione przez lokalnych działaczy. Ścieżka prowadząca do wieży widokowej delikatnie wznosi się do góry, przez co jest dość łatwa. Z parkingu do celu naszej wędrówki docieramy po 1,5 kilometra marszu. Pokonanie tego odcinka nie powinno zająć więcej niż 30 minut.

W drodze na wieżę widokową w Gozdnie
Przed nami ostatnie podejście na Zawodną

Wieża widokowa na górze Zawodna w Gozdnie- jakie widoki możemy z niej dojrzeć?

Z wieży widokowej na górze Zawodna w Gozdnie rozpościera się jedna z najpiękniejszych panoram na całym Pogórzu Kaczawskim, a naszym zdaniem z żadnego innego miejsca nie dojrzymy piękniejszej. Z wieży przepięknie widać Ostrzycę, czyli najwyższy szczyt Pogórza Kaczawskiego, a dzięki swojej unikatowej sylwetce, uznawany za symbol regionu. Na południu wyłaniają się najwyższe szczyty Gór Kaczawskich z Okole, Folwarczną i Skopcem. Widoczny jest także wznoszący się na wschód od Wojcieszowa- Dłużec. Nieco dalej widoczne są Karkonosze ze Śnieżką oraz Rudawy Janowickie z Wysoką Kopą, u podnóża której znajdują się słynne Kolorowe Jeziorka oraz najwyższym szczytem całego pasma- Skalnikiem. Na zachodzie dostrzeżemy natomiast Góry Izerskie, dalej na wschodzie zarys Gór Wałbrzyskich. interesujące widoki czekają na nas także, gdy spojrzymy w kierunku północnym. Dojrzymy wówczas Wilczą Górę, Złotoryję oraz Grodziec, na którym to wzniesieniu znajduje się pełen tajemnic zamek.

Widok na Góry Kaczawskie
Na pierwszym planie Wielisławka, dalej Pogórze Kaczawskie
Widok na Ostrzycę
Widok na Wilczą Górę i Złotoryję
Widok na Karkonosze

My polecamy Wam wizytę na wieży widokowej o zachodzie Słońca. Widoki z wieży są wówczas jeszcze piękniejsze, a chowające się za horyzontem Słońce dostarcza dodatkowych wrażeń. Jest to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza iż na wieżę widokową z parkingu jest bardzo blisko.

Na wieży o zachodzie Słońca

Wulkaniczna przeszłość góry Zawodna

Góra Zawodna w przeszłości była wulkanem. Świadczy o tym obecność skał wulkanicznych- riolitów, z których ta góra jest zbudowana. Wśród nich miłośnicy geologii mogą natomiast odszukać agatów. My osobiście musimy wybrać się na warsztaty geologiczne, na których będziemy mogli poczuć się niczym odkrywcy. Z pewnością podzielimy się tym doświadczeniem z Wami:)

Będąc w okolicy koniecznie odwiedźcie Sudecką Zagrodę Edukacyjną

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału