Wierzą, iż dziś możliwa jest miłość na całe życie. Jaki jest idealny związek według Polaków?

kobieta.gazeta.pl 4 godzin temu
Z badania "Anatomia relacji. O związkach twarzą w twarz", wykonanego na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska, wynika, iż ponad 80 proc. Polaków wierzy, iż dziś możliwy jest jeden związek na całe życie. Jednocześnie dwie na trzy osoby sądzą, iż wierność nie ma dziś aż takiego znaczenia jak kiedyś.
Z zebranych danych wynika, iż średni staż w związku wśród ankietowanych Polaków wynosi 19 lat, przy czym kobiety pozostają w relacjach średnio przez 17 lat, a mężczyźni 22 lata. Mimo to, aż 83 proc. wierzy, iż w dzisiejszych czasach można mieć związek na całe życie.


REKLAMA


Zobacz wideo Smaszcz podsumowała Kaczorowską. "Wiem, co to znaczy być zdradzonym"


Jak Polacy widzą związki?
W badaniu wzięło udział 1089 osób w wieku 18-69 lat. Jak czytamy, 67 proc. z nich zgodziło się ze stwierdzeniem, iż wierność przestała być dla większości ludzi tak ważna, jak kiedyś. Ponadto 57 proc. ankietowanych twierdzi, iż teraz liczy się szybkie dopasowanie i ocenianie partnerów, przez co relacje stają się powierzchowne. Co więcej, 47 proc. popiera utrzymywanie sekretów w związku i zachowywanie niektórych rzeczy tylko dla siebie. Ale optymistycznie, tylko 23 proc. respondentów jest zdania, iż bycie w związku utrudnia realizację swoich planów i marzeń.


Idealny związek według Polaków powinien być oparty na wzajemnym zaufaniu (41 proc.), szczerości i uczciwości (28 proc.). Kluczową wartością dla co czwartego respondenta jest szacunek, a dla co piątego - miłość. Wśród 15 proc. odpowiedzi znalazły się empatia i wsparcie w trudnych chwilach. Dla 12 proc. istotna jest dobra komunikacja. Zaledwie 1 na 10 osób podkreśliła, iż liczy się dochowanie wierności.
Po co Polacy wchodzą w związki?
Autorzy badania zapytali także respondentów o ich motywy trwania w relacji. Aż 60 proc. przyznało, iż powodem jest zakochanie się. Na kolejnym miejscu, 35 proc. odpowiedzi, pojawiła się potrzeba stabilizacji życiowej. 29 proc. wskazało jako główny powód chęć założenia rodziny. Wśród odpowiedzi na dalszych planach padały także: chęć zbudowania relacji opartej na bliskości emocjonalnej (28 proc.), potrzeba poczucia bezpieczeństwa (24 proc.), nie chciał_m czuć się samotn_ (18 proc.), potrzeba partnera seksualnego (14 proc.), zakończył_m poprzedni związek i chciał_m gwałtownie wejść w nowy (5 proc.), rozdzielenie obowiązków w gospodarstwie domowym (4 proc.). Zaledwie 1 proc. odpowiedzi dotyczy presji znajomych i rodziny, chęci posiadania drugiego rodzica dla dziecka z innego związku czy możliwość wzięcia wspólnego kredytu na mieszkanie. Co jest dla ciebie najważniejsze w związku? Zapraszamy do udziału w sondzie i komentowania.
Idź do oryginalnego materiału