Wierszyki na Wielkanoc: wesołe czy poważne?
Wierszyki na Wielkanoc to jeden z pomysłów na składanie życzeń świątecznych osobom najbliższym. Często wysyłając np. świąteczną kartkę rodzinie, z którą z różnych powodów rzadko się widujemy, zastanawiamy się, co napisać. Tymczasem takie rymowanki pozwalają na ciekawą formę powiedzenia bliskim czegoś miłego z okazji świąt. Można też wybrać preferowaną formę wypowiedzi, czyli na wesoło lub z odniesieniami religijnymi, na poważnie. Mogą też być różnej długości - krótkie lub choćby mające kilka zwrotek. Wierszyki na Wielkanoc to też sposób na uczenie dzieci o tematach związanych ze świętami. Takie rymowanki, zwłaszcza o zabawnym charakterze, chętniej zapadają w pamięć i dzieci w ten sposób chętniej i skuteczniej przyswajają wiedzę.
REKLAMA
Koszyczek wielkanocny: tradycyjny czy nowoczesny? Jak go ozdobić?
Czy można pisać śmieszne wierszyki na Wielkanoc?
Święta to doniosła chwila, ale i radosna - zwłaszcza święta wielkanocne, które niosą euforia z nowego życia, wiosny i kolorów. Dlatego też śmieszne wierszyki na Wielkanoc wpływają faktycznie na poprawę nastroju i powodują uśmiech na twarzy. Można znaleźć ich bardzo dużo w internecie, ale i często można kupić kartki już z napisanymi tekstami. Są one zwykle z wielkanocnymi symbolami takimi jak kurczęta, pisanki, owieczki, baranki, bazie, kwiaty itp. motywy. Można też oczywiście ułożyć taki wierszyk samodzielnie. Osoby posiadające lekkość pióra i lotność myśli niejednokrotnie są w stanie ułożyć dużo weselsze i piękniejsze rymowanki niż te gotowe. Co więcej - takie są wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Wysyłając więc kartkę z takimi życzeniami mamy pewność, iż ich treść się nie powtórzy.
Zobacz wideo
Naturalne farbowanie jajek - INTERNET vs RZECZYWISTOŚĆ
Krótkie wierszyki na Wielkanoc - przykłady
Krótkie wierszyki na Wielkanoc i ich nauka na pamięć to także sposób na kreatywną, rozwijającą zabawę z dziećmi. Taki wierszyk maluchy mogą później wyrecytować dziadkom lub innym członkom rodziny. W ten sposób przełamują swoją nieśmiałość, uczą się nowych słów, uczą się autoprezentacji. Jest to więc sposób na naukę połączoną z zabawą.
Idą, idą sobie święta i w tym czasie ktoś o Tobie pamięta. Życzy kolorowych jajek, niekoniecznie tylko z bajek. Jedz w te święta pyszności w tym również masę słodkości. W poniedziałek wodę lej i jak zajączek sobie szalej.
Kto ty jesteś? Jajeczko. Jaki znak Twój? Żołteczko. Gdzie Ty mieszkasz? W skorupie. W jakim kraju? W zwykłej chałupie.
Wstawaj rano bez gadania, bierz się do świąt szykowania. gwałtownie do jaj malowania. No i ciasta wypiekania. Aby wszystko sprawnie szło, biegaj szybko, iż hoho.
Moc prezentów od zajączka, co koszyczek trzyma w rączkach. Wielu wrażeń, mokrej głowy. W poniedziałek dyngusowy.
Jak wybrać wierszyk wielkanocny dla dzieci?
Przede wszystkim powinien być wesoły i lekki. Jego treść nie powinna być skomplikowana, ponieważ zwłaszcza maluchy nie rozumieją ukrytych znaczeń. Wierszyki dla dorosłych mogą mieć pewne nieodpowiedzenia czy metafory, które dla dzieci nie są zrozumiałe. Dlatego wierszyk wielkanocny dla dzieci powinien być prosty i jasny w przekazie, ale też dobrze, jeżeli zawiera treści uczące o świątecznych tradycjach.
Wielkanoc 2023 dni wolne. Czy Wielki Czwartek jest wolny od szkoły? Uczniowie się ucieszą
Wierszyki na Wielkanoc dla dzieci, które warto znać
To najpewniejsze źródła ładnych i poprawnych rymowanek. Wierszyki na Wielkanoc dla dzieci to de facto krótkie bajki czy historyki, które ukazują święta w prosty i radosny sposób. Oto kilka przykładów takich utworów:
"Śmigus"
Panieneczka mała rano dzisiaj wstała
Śmigus! Śmigus! Dyngus! Dyngus!
Bo się wody bała
Panieneczka mała w kątek się schowała:
Śmigus! Śmigus! Dyngus! Dyngus!
Bo się wody bała.
Panieneczka mała sukienkę zmaczała:
Śmigus! Śmigus! Dyngus! Dyngus!
Choć się wody bała.
M. Konopnicka
"Wielkanoc"
Święcone jajeczko,
Śliczna malowanka!
Śpiewam sobie, skaczę sobie
Od samego ranka.
Wesoły dzień nastał,
Zadźwięczały dzwony!
Kołem, kołem boróweczki,
Jak wianek zielony.
Ścielże się, obrusie,
Jako śnieżek biały;
Mojej mamy rączki drogie
Ciebie rozkładały.
Na tym długim stole,
Żeby było dla sierotki
Miejsce w naszym kole.
M. Konopnicka
Zobacz też: Jak zrobić wraz z dziećmi palmę wielkanocną? Palma wileńska to opcja tylko dla zaawansowanych