Wielokulturowość na wybiegu podczas 25. edycji Off Fashion

radiokielce.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: Off Fashion. Wielokulturowość na wybiegu


Off Fashion w Kielcach ponownie przyciągnęło uwagę miłośników mody z kraju i zagranicy. Jubileuszowa 25. edycja wydarzenia, odbywająca się pod hasłem „Multi kulti”, ukazała wyjątkowe bogactwo wielokulturowych inspiracji, które zagościły na scenie Kieleckiego Centrum Kultury.

Prezydentka Kielc, Agata Wojda podkreśliła, iż było to przepiękne widowisko artystyczne, świetnie zbudowane i wyreżyserowane, z pięknym przesłaniem dotyczącym różnorodności, bliskości ludzi, relacji oraz wyzwań współczesnego świata.

– To widowisko, które oglądaliśmy mówiło o tym, iż musimy świadomie konsumować, aby ratować naszą planetę. Konkurs Off Fashion to także pokaz zdolnych projektantów i projektantek. Naprawdę najlepszych w Polsce, którzy zgłaszają się i trafiają do finału. Myślę, iż marka Off Fashion jest już mocno ugruntowana i Kielce kojarzą się z modą oraz przyciąganiem talentów. Bardzo się cieszę, iż jako miasto możemy te talenty nagradzać – zaznaczyła.

Adam Lewandowski, zwycięzca tegorocznej edycji Off Fashion, przyznał, iż „do trzech razy sztuka”. Projektant działa dwukierunkowo, tworząc zarówno kolekcje haute couture, czyli pokazowe, jak i kolekcje na co dzień, przeznaczone do sprzedaży.

– Mam w sobie ogromne emocje, ogromne szczęście, ale też trochę odczuwam zmęczenie. To jest mój trzeci Off, uwielbiam tutaj przyjeżdżać. Za każdym razem to miejsce mnie fascynuje. Jest cudowna atmosfera i świetni ludzie. Zawsze łapię nowe inspiracje. Myślę, iż warto wracać do tego pięknego miejsca. Moja zwycięska kolekcja jest inspirowana wirusami i bakteriami widzianymi pod mikroskopem, a dokładnie wirusami, które powodują choroby weneryczne. Głównym motywem w mojej kolekcji są hafty maszynowe. To bardzo długi proces. Mogę zdradzić, iż jedna z kolorowych kurtek składa się z 50 haftów maszynowych. Każdy haft robi się godzinę, więc samo haftowanie trwało bardzo długo. Kolejnym etapem było wykonanie haftów ręcznych – najpierw koralikowego, a potem diamentowego – mówił.

Artur Wijata, zastępca dyrektora Kieleckiego Centrum Kultury oraz pomysłodawca, scenarzysta i reżyser tegorocznej gali, podkreślił znaczenie wielokulturowości i współpracy.

– Jesteśmy bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi, iż idea multi kulti, wielokulturowość miast i te inspiracje zagościły na scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Poziom festiwalu rośnie z roku na rok, zarówno jeżeli chodzi o samą galę, jak i projekty, które przyjeżdżają do Kielc. Jesteśmy szczęśliwi i czekamy na dalszy rozwój wydarzeń. Już teraz mamy pewne pomysły, ale po urlopach intensywnie popracujemy nad nowymi ideami. W organizację tegorocznej edycji Off Fashion zaangażowanych było ponad 360 osób. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy pracowali przy organizacji festiwalu, szczególnie pracownikom Kieleckiego Centrum Kultury, modelom, modelkom oraz projektantom. To ich wieczór i ich ciężka praca sprawiły, iż ta impreza mogła się odbyć – zaznaczył.

W jury tegorocznego konkursu zasiadali: duet Paprocki&Brzozowski, Lidia Popiel, Magdalena Płonka, Katarzyna Wróblewska, Agata Suchodolska-Maliszewska, Halina Mrożek, Ewa Chabielska-Tyndyk, Michał Kędziora, Jarosław Urban, Mariusz Przybylski, Wojciech Grzybała i Michał Zaczyński.

Off Fashion 2024 pokazało, iż moda może być przestrzenią dialogu międzykulturowego, inspirując do refleksji nad współczesnymi wyzwaniami. Organizatorzy już teraz zapowiadają kolejne edycje.


Idź do oryginalnego materiału