Kończy się Triduum Paschalne. Dla wiernych stanowi ono najważniejszy okres liturgiczny. Właśnie w tym czasie cała wspólnota chrześcijańska głęboko zanurza się w tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Profil FB Parafia Św. Barbary w Ropczycach
Jest to czas nawrócenia i zadumy. Intensywne rozważanie męki i śmierci Chrystusa pozwala wiernym na adekwatne przygotowanie się do świętowania samego zmartwychwstania. Dzięki liturgii, modlitwie i kultywowaniu tradycji oraz obyczajów podczas Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, każdy wierny może odpowiednio przygotować się duchowo na nadejście Chrystusa Zmartwychwstałego.
Triduum Paschalne ma też przypomnieć wszystkim chrześcijanom, iż ich wiara i nadzieja nie opierają się jedynie na cierpieniu i śmierci, ale też obietnicy zmartwychwstania złożonej przez Chrystusa poprzez jego ofiarę na krzyżu.
Profil FB Parafia pw. Św. Jakuba Apostoła w Górze Ropczyckiej
W Wielki Czwartek w kościołach na całym świecie celebrowana jest tylko jedna uroczysta msza – tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę Pańską. Od momentu jej rozpoczęcia kończy się okres Wielkiego Postu i rozpoczyna się Triduum Paschalne. W czasie śpiewu „Chwała na wysokości” w kościołach biją dzwony. Podczas tej wyjątkowej mszy kapłani obmywają nogi 12 mężczyznom, co symbolizuje pokorę Jezusa Chrystusa i jego poniżenie. Następnie kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do tzw. ciemnicy, gdzie następnie odbywa się adoracja w ciszy. To symbol modlitwy Jezusa w ogrodzie oliwnym i wdzięczności za ustanowienie Eucharystii.Tego dnia w kościele katolickim wspomina się także wszystkich kapłanów, ponieważ podczas Ostatniej Wieczerzy nie tylko został ustanowiony sakrament Eucharystii, ale również sakrament kapłaństwa. Wierni modlą się za księży oraz w intencji nowych powołań kapłańskich. Odprawiane są Msze Św. Krzyżma, podczas których biskupi poszczególnych diecezji konsekrują oleje święte a księża odnawiają przyrzeczenia złożone po ukończeniu seminarium duchownego.
Profil FB Parafia Chrystusa Króla w Niedźwiadzie
Drugim dniem Triduum Paschalnego jest Wielki Piątek – dzień śmierci Jezusa Chrystusa.
Wielki Piątek to jedyny dzień w całym roku liturgicznym, gdy nie odbywa się Msza Święta. Nie udziela się także sakramentów za wyjątkiem namaszczenia chorych. W kościołach odprawiana jest tylko liturgia Męki Pańskiej.
Liturgię tego dnia poprzedzają nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W Wielki Piątek odbywa się tzw. przeproszenie krzyża – wierni adorują drzewo krzyża będące symbolem zbawienia. Następnie Najświętszy Sakrament przeniesiony zostaje do symbolicznego Grobu Pańskiego.
W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Oznacza on obowiązek poszczenia zarówno ilościowego, jak i jakościowego. W praktyce oznacza to, iż można zjeść trzy posiłki, w tym jeden do syta i dwa skromne. Nie należy jednak jeść mięsa, natomiast ryby – wolno. Przestrzeganie postu ścisłego nie dotyczy wszystkich. Do postu jakościowego zobligowani są wszyscy wierni, którzy ukończyli 14. lat. Z kolei do zachowania postu ilościowego zobowiązani są katolicy między 18. a 60. rokiem życia.
W Wielką Sobotę – ostatni dzień Triduum Paschalnego – także nie odbywa się Msza Święta. Tego dnia kościół milczy, wierni skupiają się przy Grobie Pańskim na modlitwie i adoracji Chrystusa złożonego do grobu. Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę wierni święcą pokarmy – to tzw. święconka – oraz odwiedzają Grób Pański.
Każdy pokarm w koszyczku wielkanocnym ma swoje znaczenie:
- chrzan symbolizuje mękę Pana Jezusa ale również siłę, ma przynosić osobom go spożywającym dobre zdrowie,
- jajka to symbol nowego życia,
- chleb symbolizuje ciało Chrystusa ale również pomyślność i dobrobyt, jest podstawowym pokarmem każdego człowieka,
- wędliny, kiełbasy czy wędzony boczek mają symbolizować płodność, zdrowie i dostatek materialny,
- sól i pieprz – sól nie tylko dodaje potrawom smaku, ale także chroni je przed zepsuciem a według dawnych wierzeń – odstrasza zło; jest symbolem sedna życia i prawdy, „sól ziemi” to wybrańcy Jezusa. Pieprz zaś nawiązuje do gorzkich ziół dawniej używanych przez Żydów, co miało przypominać im o niewolniczej pracy w Egipcie,
- ser oznacza przyjaźń, porozumienie między człowiekiem a przyrodą, gwarantuje zdrowie i rozwój stada domowych zwierząt,
- ciasto symbolizuje doskonałość,
- masło wiąże się z dobrobytem,
- baranek – może być wykonany z ciasta chlebowego czy z masła – symbolizuje Chrystusa Zmartwychwstałego.
Parafia Św. Mikołaja w Lubzinie. Zdj. Profil FB OSP Lubzina
Profil FB Parafia Chrystusa Króla w Niedźwiadzie