Wielkanocne targi na otwarcie sezonu w skansenie

podlaskie24.pl 1 dzień temu

Tradycyjne ozdoby wielkanocne – jak zdobione woskiem pisanki lipskie, wiklinowe koszyczki, palmy, a także inne rękodzieło – można w niedzielę kupić podczas targów w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie k. Białegostoku. To pierwsza plenerowa impreza w tym sezonie.
Targi w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej (PMKL), które ma charakter skansenu, realizowane są po raz trzeci. Ich hasło to Wielkanocne Targi Pisanki Lipskiej, bo od początku główny nacisk położony był na promocję tej tradycji pisankarskiej, ale co roku przyjeżdżają też inni twórcy ludowi.

Jak powiedział PAP kurator wydarzenia etnograf Wojciech Kowalczuk, targi to spotkanie dla koneserów i miłośników sztuki ludowej. Podkreślił, iż od rana przyciąga wielu zainteresowanych.

Targi to w sumie blisko 30 stoisk, które można odwiedzić do niedzieli po południu.

Najliczniej przyjechały pisankarki z Lipska, które tworzą tzw. lipską pisankę. Jest ona wpisana na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. Pisanki wykonuje się tzw. techniką batiku szpilkowego, która polega na nakładaniu wosku na skorupkę jajka i farbowaniu. Wzory rysuje się roztopionym woskiem nałożonym na szpileczkę wbitą na specjalny kijek. Ornamenty mają kształt rozet, słoneczek, wachlarzy czy łańcuszków.

Kowalczuk powiedział, iż pisanki lipskie to „najcenniejsze rękodzieło w regionie”. Lipskie twórczynie przywiozły też tradycyjne palmy, które są wzorowane na wileńskich – wykorzystujących suszone trawy i kwiaty.

Na targach nie zabrakło również stoisk z wiklinowymi koszyczkami, a także ludowymi tkaninami. Można zajrzeć do kowala, garncarzy i rzeźbiarzy. Są stoiska z serami, miodami i wędlinami. Odwiedzającym przygrywa zespół Kanka Franka.

Niedzielne targi otwierają sezon w muzeum. Jak mówiła na konferencji prasowej zapowiadającej sezon dyrektor PMKL Katarzyna Ancipiuk, zapowiada się on bogato, przygotowano 14 imprez plenerowych.

W tym roku zaplanowano kilka wydarzeń przypominających regionalne tradycje. To m.in. Konopielka, czyli tradycja wiosennego kolędowania. Zwyczaj ten związany był ze śpiewaniem w Wielkanoc świątecznych życzeń pod oknami sąsiadów; tradycja odrodziła się w okolicach Knyszyna.

Będzie też można uczestniczyć m.in. w majówce w skansenie, Targach Sztuki Ludowej Podlasia czy Smakach Podlasia. Muzeum przygotowało również wystawy, warsztaty dla najmłodszych czy cykl pogadanek o folklorze. Można skorzystać ze ścieżki edukacyjnej o tradycji i stroju ludowym regionu.

W tym sezonie muzeum planuje też otwarcie jednej z drewnianych chałup, która do skansenu została przeniesiona ze wsi Makówka. To XIX-wieczna chata, w której będzie prezentowana wystawa wnętrza mieszkalnego.

Na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej znajduje się ponad 40 różnych obiektów drewnianych, w tym budynki mieszkalne (np. chaty typu trojak czy chaty ze wschodniego Podlasia), budynki gospodarskie, leśniczówki i dwory. Przy skansenie działa też Ośrodek Edukacji Ekologicznej Sokolarnia, który opiekuje się drapieżnymi ptakami.(PAP)

Idź do oryginalnego materiału