Więcej nie złapiesz kleszcza na spacerze. Leśnik zdradza swój sposób na pasożyty

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Zagrożenie ze strony kleszczy rośnie, w związku z czym wszyscy poszukujemy skutecznych sposobów na zabezpieczenie się przed nimi. Emerytowany leśnik z Podlasia doradza wykorzystanie chrzanu, by odstraszyć kleszcze. Co trzeba zrobić i dlaczego ten sposób może pomóc?

Kleszcze to czasowe pasożyty zewnętrzne ludzi i zwierząt, które mogą powodować rozwój różnych chorób — na przykład boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Jest ich niestety coraz więcej i stanowią coraz większe zagrożenie dla człowieka. Warto zatem próbować zabezpieczać się przed nimi na wszelkie możliwe sposoby. Emerytowany leśnik z Podlasia postanowił podzielić się z innymi swoją metodą na odstraszenie kleszczy. Co stosować i dlaczego?

Pracował w lesie, nie zaraził się boreliozą. Emerytowany leśnik radzi

Jacek Belesiewicz to emerytowany leśnik z Podlasia, który przez ponad 40 lat swojej kariery musiał stykać się z różnymi insektami. Przez większość swojego życia pracował w lasach Podlasia, więc przebywał w miejscach szczególnie narażonych na wystąpienie kleszczy. Mimo tego nie zaraził się nigdy boreliozą i innymi chorobami przenoszonymi przez te pasożyty.

Powodu upatruje w regularnym stosowaniu... chrzanu. Co prawda jeden przypadek nie gwarantuje, iż metoda sprawdzi się u każdego, jednak warto wypróbować ten naturalny sposób na odstraszenie kleszczy.

Czytaj też: Idź do apteki i kup za kilka złotych. Schłodzisz mieszkanie bez klimatyzacji

Chrzan do ochrony przed kleszczami? Warto spróbować

Jacek Belesiewicz w czasie swojej kariery codziennie spożywał łyżeczkę chrzanu. Podkreśla jednak, iż zaczynał jego stosowanie już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem sezonu na kleszcze. Chrzan znany jest ze swoich adekwatności bakteriobójczych. Wzmacnia również odporność i pomaga złagodzić objawy towarzyszące przeziębieniu. Co więcej, jego regularne stosowanie zmienia zapach potu. Emerytowany leśnik twierdzi więc, iż systematyczne przyjmowanie chrzanu sprawiło, iż jego krew stała się mniej atrakcyjna dla kleszczy.

Ze stosowaniem chrzanu nie wolno przesadzić, gdyż może on podrażnić układ pokarmowy. O wiele lepszym pomysłem jest stosowanie dodatkowej ochrony w postaci ubrań moczonych po praniu w wywarze z chrzanu. Leśnik wykorzystywał również takie zabezpieczenie, by bronić się przed kleszczami. Korzeń chrzanu wystarczy pokroić na kawałki, zalać wrzątkiem i pozostawić do ostygnięcia, a następnie wyprane rzeczy włożyć do wywaru i pozostawić na pół godziny. Ubrań po wyjęciu nie płuczemy ponownie. Zapach chrzanu powinien być na nich dobrze wyczuwalny, odstraszając kleszcze.

Zobacz też:

W ten sposób przyspieszysz pracę twojego telefonu. Rób to regularnie

Planujesz ognisko na działce ROD? Zanim je rozpalisz, sprawdź przepisy

​Nigdy nie jedź takich grzybów. Skutki mogą być opłakane

Idź do oryginalnego materiału