Widzisz takie chmury wieczorem? Ich kolor dużo mówi o pogodzie

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /Pixel


Letnie wieczory mają swój niepowtarzalny klimat. Często spędzając ten czas na świeżym powietrzu, możemy zaobserwować magicznie wyglądające różowe chmury, które sprawiają, iż niebo nabiera niezwykłych barw. Jednak jak one powstają i jaką pogodę zwiastują? Wyjaśniamy wszystko, co trzeba wiedzieć o różowych obłokach.

Podczas zachodu słońca niebo nabiera niezwykłych barw. Wzrok przyciągają w szczególności zjawiskowe różowe chmury, które widoczne są na horyzoncie. Warto wiedzieć, w jaki sposób one powstają i co zwiastują, jeżeli chodzi o pogodę na następny dzień. Podpowiadamy, jak to interpretować.

Jak powstają różowe chmury?

Pojawiające się piękne różowe chmury, z naukowego punktu widzenia są efektem złożonego procesu rozpraszania światła w atmosferze ziemskiej. Wynika to z tego, iż w momencie, gdy Słońce zbliża się do horyzontu, jego promienie zmuszone są przebyć dłuższą drogę przez atmosferę, niż robią to w ciągu dnia.

Wobec tego, w tym czasie krótsze fale światła, w tym fale niebieskie oraz fioletowe, rozpraszają się, a długie fale, czyli czerwone i pomarańczowe przenikają przez atmosferę. Zjawisko to określane jest rozproszeniem Rayleigha.

Czytaj również: Banalna zagadka z trzema siódemkami. Większość internautów na niej polegnie

To, jak intensywna będzie różowa barwa chmur, jest zależne od kilku różnych aspektów, takich jak np. wilgotność powietrza, obecność aerozoli w atmosferze czy kąt padania promieni słonecznych. Dodatkowo im więcej cząsteczek wody albo pyłu jest obecnych, tym bardziej różowe będą obłoki.

Zjawisko pięknych i barwnych chmur najbardziej uwidocznione jest w przypadku chmur wysokich, do których zaliczamy m.in. altocumulusy i cirrusy. Z racji tego, iż położone są one w wyższych warstwach atmosfery, to przez dłuższy czas pozostają oświetlone promieniami zachodzącego słońca, dlatego możemy obserwować ich różowy kolor, choćby gdy na ziemi panuje już półmrok.

Różowe chmury a pogoda. O czym mogą one świadczyć?

Różowe chmury to nie tylko piękne i interesujące zjawisko, które chętnie oglądamy i które nadaje niebu nieco magicznego klimatu. To także według wielu osób cenny wskaźnik pogodowy. Ogólnie przyjętą zasadą jest to, iż takie obłoki są zwiastunem dobrej pogody następnego dnia.

Według nauki jednak okazuje się, iż różowe chmury wieczorem są potwierdzeniem obecności stabilnej masy powietrza na zachodzie, skąd zwykle nadchodzi pogoda w naszych szerokościach geograficznych. Oczywiście faktem jest także to, iż taka barwa obłoków może również świadczyć o suchym powietrzu, dzięki czemu może zakładać mniejsze prawdopodobieństwo opadów w najbliższym czasie.

Mimo to interpretowanie koloru chmur nie jest tak jednoznaczne, ponieważ mocno czerwone lub ciemnoróżowe obłoki potrafią także wskazywać na wysoką wilgotność względną, co może być równocześnie zwiastunem zbliżających się opadów. Wobec tego chcąc oceniać pogodę na podstawie kolorów chmur, powinniśmy wziąć pod uwagę również kierunek wiatru oraz ciśnienie atmosferyczne.

Według meteorologów kolor obłoków jest zaledwie jednym z wielu wskaźników pogodowych i nie możemy go traktować jako pewnej prognozy. Jednak obserwacja chmur może być uzupełnieniem dla profesjonalnych prognoz.

Zobacz też:

Nowy znak na autostradzie. Kierowcy nie mają pojęcia, co oznacza

Tak brzmi najdłuższe nazwisko w Polsce. Aż trudno je zapamiętać

​Banalna zagadka z trzema siódemkami. Większość internautów na niej polegnie

Idź do oryginalnego materiału