Widok jak z pocztówki? To nie Szwajcaria, a Polska. W lipcu nie będziesz mogła się napatrzeć

kobieta.gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Jakie są najpiękniejsze góry w Polsce? Latem musisz odwiedzić to miejsce. Fot. Archiwum prywatne


Wakacje często kojarzą się z szumem fal oraz złotym piaskiem. Tymczasem coraz więcej osób zamiast nad morze, kieruje się w góry. Nie potrzebujesz podróżować do Włoch czy Szwajcarii, by cieszyć się ich majestatem. Na przełomie lipca i sierpnia odwiedź Tatry. Widoki będą zapierały dech w piersiach.
Tatry to najwyższe pasmo górskie Karpat. Ich powierzchnia wynosi 785 km2, z czego zaledwie nieco ponad 22 procent leży na terenie Polski. Niemniej, śmiało można stwierdzić, iż tyle wystarczy, by rozkochały w sobie każdego miłośnika pieszych wędrówek. Tym bardziej iż wiele szlaków jest w zasięgu ręki choćby niezbyt doświadczonych piechurów. Oczywiście z zastrzeżeniem, iż choćby na tych pozornie łatwych należy zachować ostrożność i nie schodzić z wytyczonych ścieżek. Gdzie skierować się latem? Zdecydowanie do Hali Gąsienicowej, która już niedługo rozkwitnie setkami tysięcy fioletowo-różowych kwiatów.
REKLAMA


Zobacz wideo Ustroń lepszą wersją Zakopanego? Sprawdziliśmy to!


Gdzie najlepiej jechać w góry latem? Zachwyć się Tatrami
Tras prowadzących do Hali Gąsienicowej jest kilka, niemniej jeżeli to będzie twoja pierwsza wizyta warto postawić na klasykę i wędrówkę rozpocząć z Kuźnic, czyli z miejsca, skąd rusza popularna kolejka na Kasprowy. Najlepiej dojechać tu komunikacją miejską, gdyż najbliższe parkingi znajdują się kawałek wcześniej. Po zakupie biletu wstępu (10 zł) wyrusz niebieskim szlakiem przez Boczań. Choć początkowe podejście może dać w kość, po wyjściu z lasu twoim oczom ukażą się piękne widoki, które z pewnością dodadzą skrzydeł. Bystre oko dostrzeże nie tylko pierwsze tatrzańskie szczyty po jednej stronie, ale również Babią Górę czy Trzy Korony po przeciwnych.
Schronisko PTTK Murowaniec, wierzbówka kiprzyca i widok z Hali Gąsienicowej na Karb (zielony 'szczyt') i Kościelec (trójkątny szczyt w tle). Schronisko PTTK Murowaniec, wierzbówka kiprzyca i widok z Hali Gąsienicowej na Karb (zielony 'szczyt') i Kościelec (trójkątny szczyt w tle). Fot. Archiwum prywatne
Za Przełęczą między Kopami zachowaj szczególną ostrożność, gdyż w tym miejscu jest dość stromo. Na Hali Gąsienicowej powinnaś zameldować się do ok. 2:15 minut od startu, choć oczywiście wiele zależy od twojej kondycji. Szlak nie jest trudny, jednak wiedzie cały czas pod górę, więc wymaga nieco wysiłku. Na Hali Gąsienicowej możesz podziwiać wspaniałą panoramę Tatr z charakterystycznym, trójkątnym wierzchołkiem Kościelca w tle. Warto przyjść tu o każdej porze roku, jednak latem ma swój szczególny urok. W połowie lipca i na przełomie sierpnia zielona dolina porasta morzem fioletowo-różowych kwiatów, zwanych wierzbówką kiprzycą. Z pewnością gdzieś w sieci napotkałaś ten widok. Choć wygląda jak z bajki, jest na wyciągnięcie ręki.


Jakie są najpiękniejsze góry w Polsce? Latem musisz odwiedzić to miejsce
Na Hali Gąsienicowej możesz odpocząć, zajrzeć do schroniska PTTK Murowaniec, gdzie kupisz nie tylko pamiątki, ale i pyszne jedzonko, czy ruszyć dalej. Opcji jest sporo. jeżeli masz jeszcze nieco sił, ale niekoniecznie marzy ci się wchodzenie na szczyt, kontynuuj wędrówkę niebieskim szlakiem. Zaledwie 1,5 km dzieli cię od pięknego, Czarnego Stawu Gąsienicowego, do którego prowadzi stosunkowo wygoda, kamienna droga oraz schodki. Do Kuźnic wróć tą samą drogą. Ewentualnie przy Przełęczy między Kopami możesz odejść na żółty szlak, czyli Doliną Jaworzynki. Połowa drogi prowadzi mocno w dół, po kamiennych stopniach, za to pozostała część jest znacznie łagodniejsza. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.


Jakie są najpiękniejsze góry w Polsce? Latem odwiedź Halę Gąsienicową Jakie są najpiękniejsze góry w Polsce? Latem odwiedź Halę Gąsienicową. Fot. Archiwum prywatne
Wybierasz się w góry? O tym koniecznie pamiętaj
Zanim wybierzesz się w Tatry, pamiętaj o kilku kwestiach, które są istotne dla twojego bezpieczeństwa. Przede wszystkim:


śledź prognozy pogody, a jeżeli te przewidują burze, zrezygnuj z wyjścia. Pamiętaj, pogoda w górach zmienia się błyskawicznie,
mierz siły na zamiary,
zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i przekąski,
zawsze noś papierową mapę,
załóż wygodne, górskie obuwie także latem. Komfort jest nieporównywalny,
zawsze miej przy sobie naładowany telefon z aplikacją Ratunek i mów bliskim, gdzie się wybierasz.
Idź do oryginalnego materiału