Wianki, pieśni i magia Nocy Kupały (foto)

swidnik.pl 6 dni temu

Tradycyjnie noc świętojańską, nazywaną także Nocą Kupały czy Sobótką, obchodzi się z 23 na 24 czerwca. Dawniej święto wiązało się z obrzędami mającymi zapewnić urodzaj, zdrowie i pomyślność, podczas których palono ogniska czy puszczano wianki na wodzie. Dziś to święto stanowi przede wszystkim okazję do integracji, ale także przypomnienia o dawnych zwyczajach.

W tym roku Świdniczanie po raz pierwszy obchodzą Noc Kupały. To za sprawą projektu „Świdnicka Noc Świętojańska”, realizowanego przez Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” i Miejski Ośrodek Kultury we współpracy z Centrum Usług Społecznych, ze środków Budżetu Obywatelskiego.

Wydarzenie zapoczątkowała gra terenowa, składająca się z pięciu punktów zlokalizowanych w centrum miasta. Na osoby, który podjęły wyzwanie czekały następujące zadania: odgadywanie nazw ziół, świętojańskie selfie i rozwiązywanie krzyżówki, wykonywanie świec, rozwiązywanie rebusów i odgadywanie świętojańskiego zaklęcia. Na graczy, którym udało się wykonać wszystkie zadania czekała słodka niespodzianka.

Gra terenowa była jednak tylko przedsmakiem do tego, co wydarzy się dzisiejszego wieczora. W Kulturalnej Oranżerii CUS realizowane są właśnie warsztaty wicia wianków, prowadzone przez Domowianki. Ich uczestnicy mają okazję nie tylko własnoręcznie przygotować ozdoby na głowę, ale także poznać polskie rośliny i zioła.

O godz. 17.00 rozpoczną się kolejne warsztaty. Tym razem ich uczestnicy nauczą się pieśni sobótkowych, a zajęcia poprowadzi dla nich Beata Leszczyńska.

Do godz. 19.00 na chętnych czekają również stanowiska degustacyjne. Na coś pysznego do jedzenia i picia zapraszają Stowarzyszenie Brata Alberta w Świdniku, Szczepanówka oraz Bułka i Kromka.

Wieczór pełen magii

Reszta wieczoru zapowiada się równie magicznie. O godz. 19.00 w Kulturalnej Oranżerii CUS planowana jest prezentacja pieśni sobótkowych, wianków i bukietów powstałych na warsztatach. Chwilę potem, o godz. 19.15 rozpocznie się spektakl obrzędowy przygotowany przez ZTL „Leszczyniacy”. Zespół, dzięki śpiewu, muzyki i tańca opowie o tym, czym jest noc świętojańska. Dzisiejszy wieczór zakończy potańcówka z „Leszczyniakami”, która rozpocznie się o godz. 19.30.

Patronat honorowy nad Świdnicką Nocą Świętojańską sprawuje burmistrz Marcin Dmowski. Wydarzenie odbywa się w Kulturalnej Oranżerii CUS. Wstęp wolny.

Relacja z drugiej części wydarzenia wkrótce.

« ‹ z 2 › »
Idź do oryginalnego materiału