Ważnym elementem Świąt Wielkanocnych jest strojenie koszyczków, które zaniesiemy do kościoła, aby poświęcić pokarmy. W każdym z nich znajdą się kolorowe jajka, będące symbolem nowego życia i płodności. zwykle farbujemy je łupinami cebuli. Czas na poznanie nowego sposobu z wykorzystaniem...pianki do golenia.
Pianka do golenia jako główny składnik do farbowania jajek
Mało kto wie, iż pianka do golenia może pomóc w ufarbowaniu jajek do koszyczka wielkanocnego. Dzięki niej z łatwością rozprowadzimy po skorupce barwnik spożywczy albo farbkę.
Ten łazienkowy produkt tworzy lekką, puszystą bazę, która sprawia, iż farbowanie jest czystsze i bardziej kontrolowane - barwnik nie spływa z jajka. Dodatkowo możemy stworzyć interesujące efekty kolorystyczne, np. przejścia między kolorami czy marmurkowe wzory.
Do tego wszystkiego potrzebny będzie również ocet, który z pewnością każdy z nas ma w swojej szafce kuchennej. Skorupka jajka jest zbudowana głównie z wapnia, a ocet, czyli kwas octowy lekko rozpuszcza jej zewnętrzną warstwę, usuwając ewentualne resztki brudu czy tłuszczu.
Dzięki octowi barwnik lepiej wnika w strukturę skorupki. Kolory wychodzą intensywniejsze i trwalsze.
Możesz również wypróbować inne, interesujące sposoby na ozdabianie pisanek, które zachwycą wszystkich.
Jak ufarbować jajka dzięki pianki do golenia?
Żeby zrobić pisanki, na początek standardowo gotujemy jajka na twardo. Następnie studzimy je i moczymy w occie przez 20 minut.
W międzyczasie w małej miseczce rozprowadzamy piankę do golenia i łączymy ją z dowolną farbą lub barwnikiem spożywczym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymieszać ze sobą kilka kolorów.
W powstałej mieszance maczamy oczyszczone jajka - muszą być ufarbowane z każdej strony. Polecamy założenie rękawiczek, aby nie ubrudzić sobie dłoni tą miksturą. W tym kroku warto ozdobić pisanki naklejkami albo brokatem.
Tak przygotowane pisanki kładziemy na ręczniku papierowym i odczekujemy 30 minut. Po tym czasie płuczemy je pod bieżącą wodą.
Jajka ufarbowane w piance do golenia będą wspaniałą ozdobą koszyczka wielkanocnego. Pamiętajmy jednak, iż nie można ich jeść.
Zobacz też:
Ten zapach ułatwia zasypianie. Wystarczy kilka kropel, by obudzić się wypoczętym
Dzięki temu rozpoznasz zepsuty zakwas. Nie wlewaj do żurku, bo będzie do wyrzucenia
Wiele osób wkłada tę roślinę do koszyczka wielkanocnego. Uważaj, może być trująca