Wetlina to nasza ulubiona wieś w Bieszczadach. Najbardziej lubimy tam wracać poza sezonem, gdy turystów jest mniej, a szlaki turystyczne są opustoszałe. Bieszczadzka miejscowość to świetna baza wypadowa w góry, ponieważ znajduje się pomiędzy Połoniną Wetlińską a Rabią Skałą. Noclegi w Wetlinie bardzo łatwo znaleźć, ponieważ baza obiektów noclegowych jest bardzo dobrze rozwinięta.
- Zobacz atrakcje turystyczne w Bieszczadach.
Szlaki turystyczne w Wetlinie – trasy górskie, na które warto ruszyć
Szlaki turystyczne w Wetlinie są zróżnicowane i mają coś do zaoferowania każdemu. Od początkujących turystów górskich po bardziej doświadczonych. Trasy górskie w Wetlinie są stosunkowo łatwe, przy czym fani długich tras górskich mogą cieszyć się licznymi opcjami. Możesz wybierać spośród trudniejszych wspinaczek na szczyty górskie, długotrwałych marszrut lub małych spacerów po pięknym lesie. Nieważne, jaki typ aktywności wybierzesz – zapewniam Cię, iż zakochasz się w Bieszczadach.
Szlak na Smerek 1222 m n.p.m.
Szlak na Smerek z Wetliny rozpoczyna się w Wetlinie-Stare Sioło tuż przy sklepie ABC. Tam możesz za opłatą zostawić samochód i ruszyć na żółty szlak. Początkowo trasa będzie prowadzić po asfalcie. Później skończą się domy, a Ty wejdziesz na szeroką łąkę. My tam złapaliśmy wschód słońca. Widoki będą Ci towarzyszyć od samego początku.
Gdy wejdziesz do lasu, to natkniesz się na kasę biletową Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Tam musisz zakupić bilet wstępu. Trasa teraz przez około 2,2 km będzie Cię prowadzić po lesie z małymi widokami. Podejście nie jest trudne. Na końcu będzie ostrzej, ale już wyjdziesz poza granicę lasu. Tam czekają na Ciebie fantastyczne górskie krajobrazy, rozpoczynając od Połoniny Wetlińskiej, a kończąc choćby na Tatrach! Gdy dotrzesz na Przełęcz Orłowicza, to musisz skręcić w lewo i dojść do szczytu z krzyżem. Tam już można delektować się cudownymi krajobrazami. Poniżej możesz zobaczyć mapę trasy.
- Długość trasy w jedną stronę: 5,1 km,
- Czas wejścia: 2 godziny i 20 minut,
- Suma podejść na szlaku: 600 metrów,
- Trudności techniczne: brak,
- Zobacz opis szlaku na Smerek.
Szlak na Jawornik, Paportną i Rabią Skałę
Jak powyższy szlak na Smerek jest bardzo popularny wśród turystów, to trasa na Rabią Skałę już tak bardzo uczęszczana nie jest. I to jest błąd, ponieważ można tam poczuć klimat dzikich Bieszczadów. Zwłaszcza w momencie, gdy już wyjdziemy sobie na granicę ze Słowacją na Rabią Skałę. Najpierw trasa prowadzi za znakami koloru zielonego od kościoła pw. Miłosierdzia Bożego. Z kolorem zielonym dochodzimy na Jawornik. Później zmieniamy kolor i wędrujemy na samą górę kolorem żółtym. Trasa ma trochę podejść, a panoramy widokowe są dopiero na samej górze. Na Rabiej Skałe (Riabej Skale) znajduje się mały taras widokowy. jeżeli masz siłę, to możesz kontynuować wycieczkę szlakiem granicznym.
- Długość trasy w jedną stronę: 7,5 km,
- Czas wejścia: 3 godziny i 10 minut,
- Suma podejść na szlaku: 694 metry.
- Trudności techniczne: brak,
- Zobacz opis szlaku na Rabią Skałę.
Szlak na Małą i Wielką Rawkę
My bardzo polecamy szlak na Małą i Wielką Rawkę znakowany kolorem zielonym. Rozpoczyna się w Wetlinie-Moczarne i prowadzi w większości lasem. Jednak, gdy już wyjdziemy wyżej, to będziemy zachwycać się wspaniałymi widokami. My uwielbiamy w Bieszczadach trasę przez Małą i Wielką Rawkę. Wycieczka jest bardzo urokliwa. Po drodze zdobywa się szczyt Dział mierzący 1099 m n.p.m. O wiele krótszym wariantem wejścia na Małą Rawkę jest szlak z Przełęczy Wyżniańskiej, jednak tam już trzeba podjechać samochodem. Po drodze na tej trasie będzie schronisko PTTK pod Małą Rawką.
- Długość trasy w jedną stronę: 10,9 km,
- Czas wejścia: 4 godziny,
- Suma podejść na szlaku: 788 metrów.
- Trudności techniczne: brak,
- Krótszy wariant na Rawki z Przełęczy Wyżniańskiej: 4,6 km długość i 2 godziny trasy,
- Zobacz opis szlaku na Wielką Rawkę.
Szlak na Połoninę Wetlińską
Szlak na Połoninę Wetlińską to bardzo popularna górska trasa. Najlepiej wybrać się z Przełęczy Wyżniej, więc trzeba podjechać kawałek samochodem. Można iść także z Wetliny przez Przełęcz Orłowicza i potem w prawo. Wiele osób chce dostrzec do nowej Chatki Puchatka.
- Długość trasy w jedną stronę: 2,5 km,
- Czas wejścia: 1 godzina i 10 minut,
- Suma podejść na szlaku: 347 metrów,
- Trudności techniczne: brak,
- Zobacz opis szlaku na Połoninę Wetlińską.
Wodospad Ostrowskich – atrakcja w Wetlinie
Wodospad Ostrowiskich to jedna z atrakcji Wetlinie. Co roku odwiedza go sporo osób. Wodospad mierzy 5 metrów i jest bardzo urokliwy. Znajduje się w pobliżu sklepu ABC i obiektu „Pod Wysoką Połoniną”. Nasi znajomi spali tam pod namiotem i bardzo polecają to miejsce.
- Współrzędne Wodospadu Ostrowskich: 49.1618, 22.4584.
Noclegi w Wetlinie – ofert znajdziesz całkiem sporo
Mieliśmy okazję już kilkukrotnie nocować w Wetlinie. Do dyspozycji mieliśmy wygodne pokoje, które były wyposażone we wszelkie niezbędne sprzęty. Dodatkowo mieliśmy WIFI, ale i tak najbardziej interesuje nas dostęp do kuchni, żeby samemu coś ugotować.
Oprócz agroturystyk i pensjonatów powstają także liczne domki na wynajem czy apartamenty. w okresie turystycznym możesz mieć problem ze znalezieniem wolnego pokoju. Na Booking nie ma zbyt wielu obiektów, dlatego najlepiej szukać sobie na Google Maps i patrzeć na opinie. jeżeli gdzieś dzwonisz i nie ma miejsca, to koniecznie zapytaj, czy nie mogą kogoś polecić. Wtedy łatwiej znajdziesz obiekt noclegowy. Coraz więcej osób spędza swój urlop w Bieszczadach.
Sklep i restauracje w Wetlinie
Wetlina posiada lokalny sklep spożywczy ABC oraz kilka restauracji, gdzie można zjeść smaczne i domowe jedzenie. Jest to np. Bieszczadzka Legenda, Chata Wędrowca czy Baza Ludzi z Mgły. Znajomi polecali nam także Paweł Nie Całkiem Święty w sąsiedniej miejscowości Smerek. W Wetlinie znajdziesz jeszcze stację benzynową Grosar otwartą w określonych godzinach.
Pamiętaj, iż to miejsce znajduje się pomiędzy górami, nie ma tam dużych marketów czy galerii. To piękne tereny, do których przyjeżdża się, aby odpocząć i pochodzić po szlakach turystycznych.