Wekowanie zup

ania-gotuje.pl 3 lat temu

Wekowania zup w słoikach nauczyła mnie mama. Dziś podzielę się z Wami tą wiedzą. Zastanawiasz się jak poprawnie wekować zupy zabielane śmietaną, z mięsem lub makaronem i jak długo przechowywać w lodówce? Dowiedz się kiedy warto wekować, a kiedy pasteryzować. Poznaj proste metody, szczegółowe opisy oraz praktyczne wskazówki. Wekowanie ułatwi nam życie.

Dlaczego warto wekować zupy?

Wekowanie zup to świetny sposób na zachowanie świeżości potrawy, którą mamy w nadmiarze. Dzięki zapasom w lodówce możemy każdego dnia jeść inną zupę bez potrzeby codziennego gotowania. Wekowanie zup przydaje się w wielu przypadkach:

  • prowiant na wakacyjny wyjazd
  • zapas dla rodziny, gdy kobieta na jakiś czas wyjeżdża z domu
  • dla zapracowanych osób jedno gotowanie w weekend i zapas zupy na cały tydzień
  • popularne „słoiki” dla studiujących czy pracujących dzieci lub męża pracującego w delegacji
  • urozmaicenie obiadowego menu. W rodzinie często zdarza się, iż nie którzy nie lubią danej potrawy i mają swoją ulubioną, zawekowaną zupę. Mąż uwielbia zupę pomidorową, ja krupnik, a dzieci kalafiorową. Wekuję zupy najczęściej ze względu na dzieci, które często kapryszą. Dzięki wekowaniu każdy jest szczęśliwy.

Często gotuję większą porcję zupy na 2-3 dni. Zamiast chować garnek do lodówki, zupę przelewam do słoików i wekuję. Czasami w mojej lodówce jest jak w restauracji, każdy z rodziny ma swoją ulubioną potrawę. Poznaj tabelę kaloryczności zup.

Jak wekować zupy w słoiku?

Wekowania zup nauczyła mnie mama. Regularnie korzystam z jej wskazówek, którymi dziś się z Wami podzielę. Czynność oczywiście jest bardzo prosta, wystarczy stosować się do kilku kluczowych zasad. Wekowanie zup w słoiku dzielę na trzy główne etapy. Zobacz jak krok po kroku poprawnie zawekować ulubioną zupę. Przeczytaj koniecznie wskazówki na samym dole artykułu.

1. Przygotowuję słoiki i zakrętki.

Słoiki i zakrętki do wekowania muszą być szczelne. Sprawdzam czy zakrętki nie są powyginane i dobrze zakręcają się na słoiku. Słoiki i nakrętki myję w zmywarce lub manualnie. Następnie wyparzam. Wlewam wrzątek do słoika i na nakrętki. Wrzątek wlewam do innego słoja. Następnie wycieram słoiki do suchości.

Kolejną metodą jest wyparzanie słoików w piekarniku. Słoiki wkładam do chłodnego piekarnika i nastawiam grzanie na 180 stopni C. Od chwili gdy piekarnik nagrzeje się, trzymam w nim słoiki około 15 minut. Dzięki tej metodzie nie trzeba wycierać słoików.

Do wekowania doskonale nadają się znane z czasów PRL słoiki z gumką i szklanym wieczkiem. W tym przypadku także wyparzam słoik, wieczko oraz gumkę. Klamry zamykającej nie trzeba wyparzać.

2. Wlewam zupę i zakręcam słoiki.

Do wyparzonych i suchych słoików można wlewać zupę. Wieczko i miejsce na zakręcenie musi być koniecznie suche. Przed zakręceniem słoika dzięki papierowego ręcznika wycieram zakrętkę oraz gwint słoika.
Zupa do wekowania musi być przede wszystkim wrząca nalewana prosto z garnka.
Nalewam zupę pozostawiając 2cm wolnego powietrza. Ręcznikiem papierowym jeszcze raz dla pewności wycieram zewnętrzny gwint słoika do suchości. Mocno zakręcam wyparzoną i suchą nakrętką.
Zawekowane słoiki odstawiam do góry dnem na blat wyłożony czystą ściereczką kuchenną. Dzięki odwróceniu do góry dnem widzimy, czy słoik jest szczelnie zamknięty. Dodatkowo przykrywam wszystkie zawekowane słoiki kuchenną ściereczką, dzięki czemu potrawa wystyga powoli.

3. Sprawdzam słoiki.

Zaraz po ostygnięciu zupy w słoikach, sprawdzam czy wekowanie przebiegło poprawnie. Przede wszystkim pokrywka musi być zassana i nic nie może wyciekać. Teraz mam pewność, iż zupa trzymana w lodówce postoi maksymalnie 2 tygodnie. Najczęściej trzymam zawekowane zupy do 5-7 dni, ponieważ z czasem tracą swój smak i aromat. Przed otwarciem słoika do spożycia, sprawdzam czy wieczko jest wklęsłe.

Przepis na dobry krupnik

Wskazówki.

  1. Słoiki mają odporność termiczną na pęknięcia. Aby uniknąć pęknięcia wlewam wrzącą zupę do podgrzanych słoików zaraz po wyparzeniu. Druga metoda polega na wlaniu małej ilości wrzącej wody na dno słoika i przelać ją po kilku sekundach do innego słoika. Do zagrzanych tym sposobem słojów wlewam wrzącą zupę. Dzięki temu słoje, nie pękają, chyba iż mają jakąś wadę.
  2. Zawekować możemy każdą zupę. Pamiętaj tylko, aby nie miała dodatku śmietany, jogurtu, mleka lub mąki.

Nie wekuję zup zabielanych. Dodaję śmietanę lub mąkę do zupy dopiero po otworzeniu zawekowanego słoika.

  1. Staram się wekować zupy bez dodatku ryżu lub makaronu. jeżeli zupa już jest z tymi dodatkami, to mniej na uwadze, iż ryż i makaron spęcznieje w zupie i powinno go być mniej, a najlepiej w ogóle.
  2. Zupy z dodatkiem mięsa bezpieczniej jest pasteryzować zamiast wekować! Pasteryzacja zup w słoikach pokrótce: pierwszego dnia 60 minut, drugiego dnia 40 minut i 3 dnia 30 minut. Pasteryzowana zupa postoi w lodówce do kilku miesięcy.

Pasteryzować możesz każdą, domową zupę. Sprawdź mój dział pyszne zupy.

Idź do oryginalnego materiału