Wędrówka na wulkan Rinjani to nie tylko ekscytująca przygoda, ale też ogromne wyzwanie. Ten malowniczy szczyt, wznoszący się na wyspie Lombok w Indonezji przyciąga podróżników z całego świata. Wejście na Rinjani to zadanie wymagające odpowiedniego przygotowania, determinacji i szacunku dla natury, która na tych wysokościach potrafi być nieprzewidywalna.
W artykule opowiemy o każdym aspekcie tej wyjątkowej podróży. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci w wymarzonej wędrówce.
Zapraszamy do wpisu!
Wulkan Rinjani – położenie geograficzne. Gdzie on się się znajduje?
Rinjani (indonez. Gunung Rinjani) to czynny wulkan na wyspie Lombok w Indonezji, w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Zaliczany jest on do stratowulkanów czyli gór w kształcie stożka powstałych w miejscu wybuchu wulkanu z produktów jego erupcji.
Rinjani to jeden z najwyższych wulkanów w Indonezji (3726 m n.p.m.).
Dlaczego warto zdecydować się na wędrówkę na wulkan Rinjani?
Rinjani to aktywny wulkan, z którego szczytu można podziwiać jeden z najbardziej malowniczych krajobrazów w Indonezji. W trakcie wędrówki można podziwiać urzekające widoki, w tym ogromną kalderę i położone w niej spokojne jezioro Segara Anak. Atak na szczyt odbywa się w środku nocy, co pozwala na podziwianie wschodu słońca z najwyższego punktu na wyspie Lombok.
Wędrówka na szczyt Rinjani uważana jest za jedno z najbardziej ekscytujących doświadczeń w Indonezji. Dla nas było to ogromne wyzwanie, największe i najbardziej wymagające w naszym życiu.
Wędrówka na Rinjani – nasza relacja
O 12:00 kierowca odebrał nas z Tetebatu, gdzie spędziliśmy dwa dni mieszkając u indonezyjskiej rodziny. Do Senaru dotarliśmy po 3 godzinach jazdy. Zameldowaliśmy się w hotelu Embun Rinjani Homestay i resztę dnia spędziliśmy odpoczywając i relaksując się.
Kolejny dzień rozpoczął się od śniadania o godzinie 7:00. Jak zwykle na naszych talerzach pojawiły się bananowe naleśniki. O 8:00 wyruszyliśmy na pace picku-upa w kierunku Sembalun.Około 9:00 byliśmy już na miejscu startu wędrówki. Zanim rozpoczęliśmy wędrówkę musieliśmy przejść płatne „badania medyczne”.
Cały sprzęt kempingowy wnoszony jest na górę przez porterów, którzy co interesujące wędrują w japonkach! Podobno jest im tak wygodnie.W naszym plecaku znajdowała się butelka wody, elektronika i zapasowe ubrania. Zabraliśmy też ze sobą kilka przekąsek!
W połowie, po około 3 godzinach mieliśmy przerwę obiadową. Posiłek standardowy dla kuchni indonezyjskiej. Ryż, kurczak, warzywa, tofu, krakersy ryżowe, tempeh i deser w postaci plastrów ananasa. Po takim wysiłku wszystko smakuje wyśmienicie. Warto wspomnieć, iż przygotowywaniem posiłków zajmują się porterzy.
Za nami godzinna przerwa. Wypoczęci ruszyliśmy dalej podążając za naszym przewodnikiem. Niestety, zaczął padać deszcz, który znacznie utrudniał wędrówkę. Cali przemoczeni dotarliśmy na krawędź krateru do obozowiska około 15:30. Nasz namiot był już rozbity.
Następnego dnia wstaliśmy o 2:00 w nocy, zjedliśmy lekkie śniadanie, spakowaliśmy się i około 2:30 rozpoczęliśmy wędrówkę na szczyt. To zdecydowanie najtrudniejsza część wycieczki. Momentami mieliśmy dosyć, ale ani chwilę nie myśleliśmy o tym żeby zrezygnować i wrócić do obozu.
Dotarcie na szczyt zajmuje około 4 godziny. Według planu na szczycie powinniśmy pojawić się chwilę przed wschodem słońca. Troszkę się spóźniliśmy ale mimo wszystko widoki, które mogliśmy podziwiać powaliły nas na kolana. Ostatni odcinek, około godzinna wspinaczka to przedzieranie się przez ogromną ilość zalegającego pyłu wulkanicznego, drobnych skał i kamieni. Co kilka minut musieliśmy robić przerwę.
Warto mieć na uwadze, iż na szczycie jest bardzo zimno! Satysfakcja po zdobyciu Rinjani była ogromna. To było największe wyzwanie w naszym życiu. Nie spodziewaliśmy się, iż będzie aż tak trudno.
Powrót do obozowiska zajęła nam 1,5 godziny. W obozie zjedliśmy śniadanie (kanapka z nutellą, banan i herbata). Odpoczęliśmy, spakowaliśmy plecaki i ruszyliśmy z powrotem do Sembalun. W połowie drogi zatrzymamy się na lunch, a następnie rozpoczęliśmy wędrówkę do Sembalun.
W Sembalun czekał na nas kierowca, który zabrał całą naszą ekipę do Senaru. Po dotarciu na miejsce kolejny kierowca zabrał nas do Kuta, gdzie mieliśmy zarezerwowany nocleg na kolejne dwa dni.
Najczęściej zadawane pytania przed wędrówką na wulkan Rinjani
Co wliczone jest w cenę wycieczki?
Oto rzeczy, które powinny być wliczone w cenę wycieczki. Przed dokonaniem rezerwacji i wniesieniem opłaty radzimy upewnić się czy nie występują żadne dodatkowe opłaty, na przykład za transport.
- Przewodnik mówiący w języku angielskim,
- Bilet wstępu do parku narodowego,
- Jeden tragarz na osobę w grupie,
- Posiłki, przekąski i woda w trakcie wędrówki,
- Namiot i śpiwór,
- Transport do Senaru z dowolnego miejsca na wyspie Lombok (dzień przed startem wędrówki),
- Transport do do dowolnego miejsca na wyspie Lombok (po ukończeniu wędrówki),
- Transport pomiędzy Senaru i Sembalun (w dniu rozpoczęcia wędrówki),
- Nocleg ze śniadaniem w Senaru (noc przed wędrówką).
Czy można wejść na Rinjani na własną rękę?
Oczywiście, iż tak. Do Parku Narodowego Gunung Rinjani jak i na sam szczyt wulkanu można wybrać się samodzielnie. Wystarczy, iż posiadasz własny namiot, śpiwór oraz sprzęt campingowy. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą odpowiednią ilość jedzenia a także wody. Ścieżka na szczyt jest bardzo dobrze oznaczona.
Wędrówka na wulkan – na ile dni się zdecydować?
- Dwa dni i jedna noc (najpopularniejsza opcja) – wędrówka rozpoczyna się w Sembalun. Pierwszego dnia dotrzesz na krawędź wulkanu i spędzisz noc w namiocie. O 2 nad ranem wyruszysz na szczyt wulkanu lub zostaniesz w obozie, gdzie możesz podziwiać wschód słońca. Wędrówka powrotna do Sembalun rozpoczyna się około 9:00-10:00.
- Trzy dni i dwie noce – plan wędrówki jest taki sam jak powyżej. Zamiast powrotu do Sembalun drugiego dnia w planie znajduje zejście na brzeg jeziora w kraterze wulkanu i kąpiel w gorących źródłach. Dzień kończy się noclegiem w namiocie na krawędzi wulkanu. Trzeci dzień to zejście innym szlakiem do Senaru.
- Cztery dni i trzy noce – plan wędrówki jest taki sam jak powyżej. Zyskujesz jednak więcej czasu aby nacieszyć się pięknymi krajobrazami.
Jak wygląda wyżywienie w trakcie wędrówki?
Jedzenie oraz woda wliczone są w cenę wycieczki. Porterzy przygotują dla Ciebie posiłek w trakcie planowanych przerw. Co znajduje się na talerzu? Smażone warzywa, kurczak, tofu i tempeh, stos świeżo ugotowanych krakersów ryżowych, ryż oraz owoce. Do każdego posiłku mieliśmy również kawę lub herbatę.
Menu może różnić się w zależności od oferty lokalnego biura podróży. Warto zapytać przed dokonaniem rezerwacji lub poprosić o „lepsze” opcje żywieniowe (dodatkowo płatne).
Na wędrówkę warto zabrać ze sobą drobne przekąski.
Jak wygląda nocleg w trakcie wędrówki?
W trakcie wędrówki będziesz spać w namiocie w obozowisku na krawędzi krateru lub nad jeziorem (pakiety 3 i 4-dniowe). Nasz namiot był czysty i wyposażony w śpiwór i materac. Śpiwory były świeżo wyprane.
Miej na uwadze, iż na polu namiotowym poza Tobą nocować będzie kilkaset innych osób.
Gdzie rozpocząć wędrówkę? W Senaru czy Sembalun?
Istnieją dwa główne punkty wejścia do Parku Narodowego Rinjani. Jeden znajduje się w Sembalun a drugi w Senaru. Wędrówkę na wulkan Rinjani można rozpocząć w obydwu wioskach. Podczas trzy i czterodniowych wędrówek wychodzi się z jednej wioski a schodzi do drugiej.
Zdecydowana większość wycieczek rozpoczyna się Sembalun. Trasa jest łatwiejsza i lepiej zorganizowana. Podejście na wulkan od strony Senaru jest wymagające i strome a na ścieżce zalega mnóstwo piachu i drobnych kamieni.
Wędrówka na wulkan Rinjani – lista rzeczy do spakowania
- ciepłe i letnie ubranie,
- czapka, komin i rękawiczki,
- ubrania na zmianę,
- kurtkę przeciwdeszczową,
- wodoodporny pokrowiec na plecak,
- wygodne, najlepiej trekkingowe buty (w adidasach też da się wejść ale ogólnie nie polecamy),
- pieniądze na zostawienie napiwku dla przewodnika i porterów (opcjonalnie),
- latarkę czołówkę,
- dobry humor i pozytywne nastawienie,
- jeśli decydujesz się na trzydniową wędrówkę spakuj strój kąpielowy.
To wszystko co musisz wiedzieć zanim zarezerwujesz wycieczkę trekkingową na wulkan Rinjani. jeżeli coś przeoczyliśmy lub masz dodatkowe pytania, zadaj je w sekcji komentarzy poniżej! Chętnie pomożemy!