Wcale nie mazowieckie. Tam pobyt w domu seniora kosztuje najwięcej. choćby 7,5 tysiąca złotych

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Ile kosztuje pobyt w DPS w 2024 roku? Fot. Dariusz Kulesza / Agencja Wyborcza.pl


Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje miesiąc w domu seniora, nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od kilku czynników, w tym lokalizacji i dodatkowych udogodnień. Jak wyglądają szacunkowe ceny?
Domy seniora cieszą się rosnącą popularnością i na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób. Dzięki nim osoby starsze mogą liczyć na całodobową opiekę na najwyższym poziomie. Niestety, nierozerwalnie wiąże się to z odpowiednią zapłatą za usługi. Należy zdawać sobie sprawę, iż w niektórych ośrodkach z podwyższonym standardem cena za miesięczny pobyt przekracza choćby kilkanaście tysięcy złotych. Na jakie koszty należy się przygotować?


REKLAMA


Zobacz wideo Zamiast na opiekę w DPS-ie lepiej płacić za opiekę nad seniorem w domu


Ile kosztuje miesiąc w domu seniora? Wszystko zależy od tych czynników
Pobyt w domu seniora nie jest najtańszą sprawą, jednak ze względu na szereg udogodnień, całodobową, fachową opiekę i często dodatkowe aktywności, jak rehabilitacja, chętnych nie brakuje. Dotyczy to zarówno osób samotnych, jak i takich, które wymagają doglądania 24 godziny na dobę, na co nie każdy członek rodziny może sobie pozwolić. Ile może wynieść?


Jak informuje gk24.pl, mowa o kosztach rzędu 4-10 tysięcy złotych miesięcznie. W placówkach o podwyższonym standardzie w dużych miastach może to być choćby 15 tysięcy. Oczywiście dodatkowe usługi sprawiają, iż całość wynosi jeszcze więcej. Co ciekawe, patrząc na średnie koszty, najdrożej wcale nie wypada województwo mazowieckie (do 7510 złotych), a... opolskie, gdzie górne widełki osiągają 7570 złotych. Najtaniej wypada lubelskie - od 4520 do 5240 złotych.


Ile kosztuje pobyt w DPS w 2024 roku? Ile kosztuje pobyt w DPS w 2024 roku? Fot. Dariusz Kulesza / Agencja Wyborcza.pl


Ile kosztuje pobyt w DPS? Tak wyglądały średnie ceny
Alternatywą dla domów seniora są Domy Pomocy Społecznej, nazywane skrótowo DPS-sami. Czym się różnią? zwykle to jednostki samorządu, dzięki czemu pobyt osoby starszej najczęściej współfinansowany jest ze środków publicznych. Opłatę w pierwszej kolejności ponosi mieszkaniec, przy czym zgodnie z prawem nie może być ona wyższa, niż 70 proc. jego dochodu. jeżeli go nie stać, obowiązek pokrycia kosztów spada na małżonka, zstępnych, następnie wstępnych, na końcu uzupełnia bądź pokrywa je gmina. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez gazetaprawna.pl, średnia cena za pobyt w 2024 roku wahała się od 3500 do 6000 złotych, z czego duże znaczenie miał rodzaj placówki, standard oraz lokalizacja. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału