Wyobraź sobie świat, w którym wiek jest źródłem dumy, a nie powodem do nierównego traktowania. Brzmi pięknie, prawda? Niestety, rzeczywistość bywa inna. Wciąż spotykamy się z ageizmem – dyskryminacją ze względu na wiek, która odbiera wielu osobom szansę na pełne życie.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Czym jest ageizm?
Ageizm to dyskryminacja ze względu na wiek, która dotyka przede wszystkim osoby starsze. To nie tylko uprzedzenia i stereotypy, ale także konkretne bariery, które blokują dostęp do pracy, edukacji, opieki zdrowotnej, czy społecznych aktywności. Często choćby nieświadomie osoby starsze są traktowane jako mniej sprawne, zależne czy wręcz niepotrzebne. Taki obraz nie wynika ze złej woli – często to efekt braku wiedzy i zrozumienia. Ale czy to oznacza, iż musimy się na to godzić? Absolutnie nie!
Nazwa „ageizm” pochodzi od angielskiego słowa age, czyli „wiek”, i oznacza dyskryminację ze względu na wiek, podobnie jak np. rasizm odnosi się do dyskryminacji ze względu na rasę.
Dlaczego warto walczyć z ageizmem?
Wszyscy się starzejemy, a wielu z nas – według prognoz – dożyje choćby ponad 100 lat. Walka z ageizmem to nie tylko troska o obecnych seniorów, ale też o przyszłość nas wszystkich. Każdy zasługuje na równe prawa, niezależnie od wieku. Długowieczność powinna być powodem do dumy i radości, a nie problemem.
Manifest AGE Platform Europe
Aby walka z ageizmem przyniosła konkretne rezultaty, w 2024 roku powstał specjalny dokument – Manifest AGE Platform Europe. Był to apel do nowych parlamentarzystów Unii Europejskiej, by podejmowali działania na rzecz równości w każdym wieku.
Manifest AGE Platform Europe: pełna treść >>
- Promowanie równości w każdym wieku
- Rozszerzenie istniejących ram prawnych UE dotyczących dyskryminacji ze względu na wiek, poza obszar zatrudnienia.
- Podnoszenie świadomości na temat ageizmu, poprzez promowanie inicjatyw mających na celu wyeliminowanie złych praktyk związanych z wiekiem, kampanii edukacyjnych mających na celu odrzucenie stereotypów dotyczących starszego wieku.
- Zajęcie się wielokrotną dyskryminacją, której możemy doświadczyć w oparciu o powiązanie czynników, takich jak wiek, płeć lub niepełnosprawność, a także skumulowanymi formami dyskryminacji, które narastają z czasem.
- Gromadzenie oraz publikowanie statystyk dotyczących dyskryminacji, zarówno z podziałem na grupy wiekowe, jak i bez niego, celem oceny jego potencjalnego wpływu na politykę i programy równouprawnienia, jak również w celu przygotowania skutecznych działań ochronnych oraz monitorowania ich wdrażania.
- Wsparcie w przygotowaniu Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie praw osób starszych, która umożliwiłaby wprowadzenie przepisów antydyskryminacji ze względu na wiek, we wszystkich aspektach życia.
- Promowanie partycypacji i aktywnego starzenia
- Umożliwienie zaangażowania i uczestnictwa osób starszych w życiu politycznym, zapewnienie równego dostępu do kultury, wymiaru sprawiedliwości, zatrudnienia, edukacji i kształcenia ustawicznego, w tym kompetencji cyfrowych.
- Zagwarantowanie osobom starszym równego i przystępnego cenowo dostępu do kluczowych podstawowych towarów i usług, takich jak żywność, opieka zdrowotna i opiekuńcza, mieszkania, transport publiczny czy usługi bankowe, przy jednoczesnym utrzymaniu alternatywnych opcji dla dostępu cyfrowego.
- Umożliwienie płynnego przechodzenia pomiędzy poszczególnymi okresami życia związanymi z nauką, pracą, chwilową nieaktywnością, opieką nad rodziną, wolontariatem i ostatecznie emeryturą.
- Promowanie solidarności międzypokoleniowej, w tym wymiany wiedzy, kultury, kompetencji zawodowych oraz technologicznych.
- Zapewnienie autonomii i dobrostanu osób starszych
- Wzmocnienie pozycji starszych pracowników w życiu zawodowym, poprzez zwalczanie dyskryminacji ze względu na wiek na rynku pracy, dostosowanie warunków pracy do potrzeb starszych pracowników, oraz zniesienie obowiązkowego wieku przechodzenia na emeryturę.
- Zabezpieczenie adekwatności emerytur i świadczeń minimalnych, ich waloryzację, w celu zapewnienia osobom starszym bezpieczeństwa finansowego, koniecznego do zaspokojenia ich potrzeb, w tym w szczególności potrzeb mieszkaniowych oraz opieki zdrowotnej. Zabezpieczenie autonomii finansowej odnosi się również do sytuacji mobilności oraz migracji w obrębie Unii Europejskiej.
- Ochronę osób starszych przed wszelkimi formami nadużyć i przemocy, w tym fizycznej, emocjonalnej lub finansowej, oraz przed samotnością i wykluczeniem społecznym oraz zapobieganie ich występowaniu.
- Wzmocnienie autonomii i niezależności osób starszych poprzez ogólnodostępną opiekę długoterminową, jak również poprawę jakości i warunków pracy w sektorze usług długoterminowych i pielęgnacyjnych oraz wsparcie opiekunów nieformalnych, w tym poprzez odpowiednie szkolenia.
Czego domagają się seniorzy?
Seniorzy w całej Europie mówią jednym głosem – oczekują m.in. od Członków Parlamentu Europejskiego pracy na rzecz Europy dla wszystkich grup wiekowych. Ten postulat to fundament dla budowy Europy, w której wiek nie będzie ograniczeniem, ale źródłem siły i różnorodności. Seniorzy walczący o swoje prawa przysłużą się kolejnym pokoleniom.
Dołącz i działaj!
Twoje wsparcie ma znaczenie – każdy głos to krok bliżej do Europy, w której wiek ma wartość. Jak możesz pomóc?
- Poprzyj kampanię #AgeizmKrzywdzi – odwiedź stronę kampanii: ageizm-krzywdzi.eu obejrzyj i udostępnij video z udziałem jej ambasadorów Krystyny Szydłowskiej i Jerzego Rogalskiego.
- Podziel się ideą w mediach społecznościowych – wykorzystaj hashtag #AgeizmKrzywdzi
- Rozmawiaj o ageizmie z bliskimi – to temat, który dotyczy nas wszystkich.
Razem możemy zmieniać rzeczywistość!
Walka z ageizmem to walka o lepsze jutro – dla nas, naszych dzieci i wnuków. Pamiętajmy, iż starzenie się nie jest problemem, a szansą. Zadbajmy o to, by wiek nigdy nie ograniczał naszej godności, możliwości i euforii życia. Daj przykład Europie – bo równe prawa należą się każdemu, w każdym wieku!
Fot. Ambasadorzy Akcji #AgeizmKrzywdzi: Krystyna Szydłowska i Jerzy Rogalski, Archiwum Fundacji Na Rzecz Seniorów BONUM VITAE.
Współfinansowano przez Unie Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ finansujący nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności. Numer w Rejestrze Transparentności: 16549972091-86
Chcesz być na bieżąco z ważnymi dla seniorów tematami Zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
Dołącz do walki z ageizmem – wypełnij ankietę!