Wąska kuchnia w bloku – jak urządzić?

meblobranie.pl 1 rok temu

Jakie pomieszczenie w mieszkaniu w bloku jest najtrudniejsze do zaaranżowania? Wiele osób zgodzi się, iż jest to kuchnia, która zwykle jest długa a wąska. Taki układ to spore wyzwanie. Jak umeblować kuchnię, aby była ergonomiczna – mieściła wszystkie naczynia, artykuły spożywcze, a zarazem oferowała przestrzeń do jedzenia posiłków? Podpowiadamy!

Ogólne zasady aranżacji wąskiej kuchni

Wąska kuchnia nie pozostawia za wiele swobody, jeżeli chodzi o układ mebli. Najbardziej klasyczna i praktyczna jest:

  • zabudowa tylko wzdłuż jednej długiej ściany,
  • zabudowa w kształcie litery L (krótsza część blatu i szafka pod oknem),
  • zabudowa w kształcie litery U (naprzeciwko pełnej zabudowy, blat roboczy – wyspa oddzielający kuchnię od salonu).

W wąskiej kuchni trzeba maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Oznacza to, iż warto stosować rozwiązania wielofunkcyjne. Najlepszym wyborem są sprzęty AGD w zabudowie czy szafki z wysuwanymi koszami. Na pewno dobrze jest rozważyć węższą lodówkę czy piekarnik – okazuje się, iż w sprzedaży jest dużo modeli mniejszych niż standardowe.

[[kategoria:1586:6]]

Trójkąt roboczy w wąskiej kuchni

Bez względu na metraż i układ kuchni, trzeba zadbać o ergonomię pomieszczenia. Żeby wygodnie było poruszać się, przygotowywać posiłki i sprzątać, przy planowaniu rozmieszczenia mebli i sprzętów pamiętaj o zasadzie trójkąta roboczego. Jest to układ, w którym przewiduje się umiejscowienie zlewu, lodówki i kuchenki w wierzchołku trójkąta (wyobraź sobie ten kształt naniesiony na rzut pomieszczenia). Każde z ramion powinno mieć co najwyżej 7 metrów szerokości (w wąskiej kuchni raczej nie przekroczysz tej wartości).

W tej zasadzie chodzi o to, żeby wszystko było pod ręką. Rozpakowane zakupy przełożone do lodówki i zamrażarki, potem wyciągane do umycia i przenoszone na blat roboczy do poszatkowania itd., wreszcie – przełożenia na patelnię czy do pieca. To wygodne i intuicyjne.

Trójkąt roboczy w kuchni jednorzędowej

Jak zmieścić stół w wąskiej kuchni?

Gdy masz wąską kuchnię, możesz mieć problem z rozmieszczeniem w niej stołu i krzeseł. Na szczęście choćby w małej kuchni może się znaleźć miejsce dla mebli, przy których rodzina i przyjaciele będą celebrować wspólne posiłki. Wąska kuchnia zyska przy tym dodatkowy blat.

Jeżeli wąska kuchnia uniemożliwia Ci ustawienie stołu w taki sposób, aby zachować swobodę przejścia, wybierz mebel z rozkładanym/chowanym blatem. Taki stół do wąskiej kuchni będzie bardzo pomocny mała kuchnia stanie się też jadalnią bez uszczerbku na ergonomii.

[[kategoria:2070:6]]

Pozostałe meble w małej kuchni

Kolorystyka i rozmiar mebli to jedno, ale warto zastanowić się też nad sposobem ich otwierania. Otóż oprócz tradycyjnego systemu rozwieranego – drzwiczki na zawiasach, można jeszcze zastosować drzwi przesuwne. Po otworzeniu nie ingerują one w kuchenną przestrzeń i nie utrudniają poruszania się po pomieszczeniu.

W kwestii szafek i szuflad do przechowywania, można zastosować systemy, dzięki którym wąska kuchnia w bloku będzie miała sporo przestrzeni na naczynia, garnki, sztućce, artykuły spożywcze. Są to takie rozwiązania jak kosze cargo, karuzele do szafek, dodatkowe wysuwane blaty czy ruchome półki wewnątrz mebli.

Wykorzystanie potencjału pomieszczenia

Aby osiągnąć maksimum, przestrzeń małej kuchni warto zabudować. Dobrym wyborem będą nie meble kuchenne na wymiar, ale też gotowe zestawy dostępne w sklepach. Dzisiaj popularne są kompaktowe mieszkania, które mają wąskie kuchnie, stąd zapotrzebowanie na tego typu meble.

Aby urządzić wąską kuchnię i wykorzystać maksymalnie jej potencjał, zastosuj:

  • zabudowę pod sufit,
  • zabudowę pod oknem,
  • półki i haczyki na ścianie.

Zabudowa w jasnych odcieniach nie przytłoczy wnętrza, ale unikaj wysokich pod sam sufit ciemnych szafek. Będą one sprawiały ciężkie i smutne wrażenie. o ile marzą Ci się granatowe, grafitowe czy czarne akcenty w kuchni, wykorzystaj je przy zakupie dodatków.

[[kategoria:1861:6]]

W jakich kolorach urządzić wąską kuchnię?

Do urządzenia kuchni w bloku możesz wybrać każdy kolor, o jakim zamarzysz. Ale wąską kuchnię nietrudno przytłoczyć. o ile chodzi o dopasowanie najlepszych odcieni, to trzymaj się barw:

  • jasnych – jasne kolory ścian, jasne meble nie tylko dodadzą świeżości, ale też optycznie powiększą wąską kuchnię. Modne są odcienie bieli (perła, kość słoniowa), ale też beże, popiele, pastelowe róże i błękity,
  • jednolitych – trzymaj się jednej tonacji kolorystycznej, ewentualnie połącz ze sobą 2, maksymalnie 3 odcienie. W małej kuchni nietrudno o wrażenie chaosu,
  • z połyskiem – wykończenie ścian czy mebli z połyskiem sprawi, iż niewielki metraż będzie się wydawał bardziej przestronny.

Wąska kuchnia nie musi wcale wydawać się mała! Jasne kolory zabudowy będą w niej pięknie wyglądać, dodatkowo potęgując wrażenie przestrzeni.

Mała kuchnia w bloku z wyspą

Światło do wąskiej kuchni

Dużą rolę w postrzeganiu pomieszczeń pełni światło. W wąskiej kuchni tego naturalnego nie wpada dużo – okna w blokach są raczej niewielkie. Pomieszczenie musisz więc doświetlić – zadbaj o obecność górnego, głównego źródła światła i do tego świateł punktowych. Wiele osób mocuje je pod szafkami, aby doświetlić blat roboczy. Mogą to być punktowy lub taśmy LED. Pamiętaj, iż okap też świeci.

Kuchnia w bloku – otwarta czy zamknięta?

Czasem można zdecydować, czy kuchnia w bloku będzie otwarta na salon, czy zamknięta i oddzielona od niego ścianką. o ile pomieszczenia dzieli tylko ścianka działowa, nie będzie problemu z jej usunięciem. W przypadku ścianek nośnych wyzwanie jest większe, ale warto skonsultować możliwości z doświadczonym architektem.

Stół i krzesła między wąską kuchnią a salonem

Kuchnia w bloku, gdy zostanie otwarta na salon nie będzie już dłużej wąska i nieustawna. Jedną ścianę z zabudową można bowiem nieco wydłużyć i zyskać dodatkową przestrzeń. Świetnym łącznikiem między pomieszczeniami stanie się stół i krzesła – zestaw, na który wcześniej nie było miejsca w wąskiej kuchni.

Meble wypoczynkowe i inne rozgraniczenie wąskiej kuchni od salonu

Wizualną granicą między kuchnią a salonem będzie też narożnik, wysoki blat roboczy z krzesłami barowymi, ścianka z lameli czy listwa podłogowa oddzielająca dwie różne posadzki. Czasem nie ma potrzeby rozgraniczania kuchni od salonu. W ten sposób powstaje aneks i duża przestrzeń, po której można się swobodnie poruszać.

[[kategoria:1600:6]]

Materiały w małej kuchni

Mała kuchnia musi być funkcjonalna, ale też ładna i przytulna. Przytulności małej kuchni dodadzą takie materiały, jak meble z naturalnym drewnem czy szkło (szklane witryny). Dobrym pomysłem będą szafki na cienkich metalowych nóżkach. Poszczególne sprzęty AGD, których nie zdecydujesz się zabudować mogą mieć szklaną taflę zamiast stalowej. Nie zapomnij o tekstyliach – delikatny bieżnik na stole czy minimalistyczna firanka w oknie zwieńczą małą kuchnię.

Zadbaj o porządek

W kuchni często panuje chaos. Ciągle coś trzeba przygotować, coś pasowałoby uprzątnąć – to normalne! Jednak w wąska kuchnia nie lubi bałaganu bardziej niż jakakolwiek inna! Nie lubi też nadmiernego zagracenia, więc warto usunąć z blatów wszystkie zbędne dekoracje czy żywność. Najlepiej jest przechowywać je w zamkniętych szafkach. Ewentualnie może ułożyć je na półkach, ale ta aranżacja musi być starannie przemyślana. Otwarte półki eksponują całą swoją zawartość, więc musi panować na nich porządek.

Masz małe mieszkanie? A może tylko kuchnia w bloku jest mała i wąska? Nie wiesz, jak ją urządzić? Okazuje się, iż jest wiele sposobów na optyczne powiększenie przestrzeni – biała kuchnia, błyszczące fronty, funkcjonalne sprzęty, składane stoliki i krzesła. To wszystko sprawi, iż aranżacja kuchni będzie z jednej strony praktyczna, a z drugiej nie straci na designie.

Idź do oryginalnego materiału