Warsztaty „Odkryjmy to!”, czyli z nauką za pan brat w Łubnianach

doxa.fm 2 miesięcy temu
fot. Radio Doxa

Jak pracować z dziećmi z pomocą eksperymentów i nauki? „Kreatywność jest tu kluczem” – przekonują trenerki edukacji z Centrum Nauki Kopernik. Instytucja weszła we współpracę z Łubniańskim Ośrodkiem Kultury. Tam dzisiaj (13.07) realizowane są warsztaty „Odkryjmy to!” Są to bezpłatne zajęcia dla rodziców, opiekunów, nauczycieli, edukatorów czy działaczy kultury, którzy pracują z dziećmi.

– Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak towarzyszyć dzieciom w odkrywaniu świata – mówią prowadzący zajęcia:

– Dorośli to zupełnie inna grupa odbiorców niż dzieci – przyznaje Agnieszka Gabiec, prowadząca. – Jest w nich duża ciekawość i my – jako trenerzy – wynosimy z tych spotkań równie dużo, co uczestnicy. Przed nimi dziś wyzwanie z postawieniem wieży z makaronu, na szczycie której przez minimum 10 sekund ma utrzymać się pianka „Marshmallow”.

Dorośli badacze otrzymali makaron spaghetti, sznurek, taśmę klejącą i nożyczki. Pracowali w kilkuosobowych zespołach, w których każdy mógł uwzględnić swoją koncepcję pracy.

– Kluczem jest ich kreatywność – tłumaczy Monika Czarnecka, liderka osób edukatorskich w CN Kopernik w Warszawie. – Do dyspozycji jest wiele materiałów, które można wykorzystać, którymi można się bawić i podoświadczać różnych perspektyw.

– Zamierzam wykorzystać to w pracy na co dzień – mówi Sabina Sochor, która prowadzi zajęcia plastyczne z dziećmi. – Najmłodsi potrzebują wrażeń i znalezienia się w ich świecie.

– Osoby, które przybyły na warsztaty, pracują z dziećmi w oświacie, ale też w kulturze – dodaje Tomasz Siniew, dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury, w którym dzisiaj zebrały się aż dwie grupy warsztatowe. – Przede wszystkim to, co moim zdaniem jest najważniejsze, są też rodzicami i szukają ciekawych sposobów na spędzenie z dziećmi czasu i świadome bycie przy nich.

Projekt „Odkryjmy to!” jest efektem współpracy Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwa Nauki i jest to już druga jego edycja. W działaniu mogły wziąć udział ośrodki kultury, biblioteki i inne placówki kulturalno-światowe w miejscowościach do 130 tys. mieszkańców. Ta edycja programu potrwa do listopada.

Agnieszka Gabiec, Monika Czarnecka, Sabina Sochor, Tomasz Siniew:

Szersza relacja:

Autor: Anna Dziaczuk

Idź do oryginalnego materiału