Warszawa chroni dzieci w sieci

strefamiast.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Nawet małe dzieci mają w internecie kontakt z treściami, które nie są dostosowane do ich wieku


Stołeczny ratusz uruchomił kampanię informacyjną „Warszawa chroni dzieci”. Ma ona zwiększyć świadomość rodziców i opiekunów na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu przez ich pociechy.

– Wyobraźmy sobie, iż mamy kilkuletnie dziecko, wsiadamy do samochodu, pociągu, jedziemy do innego miasta na drugi koniec Polski, zostawiamy tam dziecko i wracamy do domu. Czy samo, bez jedzenia, picia, dachu nad głową, da sobie radę? Absolutnie nie. A jednocześnie zostawiamy dzieci same w sieci na wiele godzin każdego dnia. Internet to bez wątpienia dobrodziejstwo, ale może też nieść olbrzymie zagrożenia – podkreśliła Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy podczas inauguracji kampanii.

Władze miasta od dawna dostrzegają problem zagrożeń w sieci. Podczas kampanii „Warszawa chroni dzieci” współpracują z licznymi partnerami, którzy dzielą się swoimi badaniami, analizami i wnioskami.

Internet, a zwłaszcza media społecznościowe, stają się dla dzieci i młodzieży przestrzenią, w której spędzają coraz więcej czasu. Średnia wynosi blisko 4,5 godzinny dziennie.

– Czas spędzany przez dzieci w internecie odbywa się kosztem czasu w inne czynności ważne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju, w tym snu. To oznacza ryzyko obniżenia kompetencji poznawczych z powodu stałej dekoncentracji w wyniku bodźcowania się krótkimi materiałami – mówi Magdalena Bigaj, prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa, która opracowała szczegółowy raport z monitoringu aktywności dzieci i młodzieży w internecie.

Co równie ważne, choćby małe dzieci mają w internecie kontakt z treściami, które nie są dostosowane do ich wieku, w tym z pornografią. Jak podkreśla Magdalena Bigaj, rośnie skala wykorzystania seksualnego młodych osób w sieci, choćby dzieci w wieku 3–6 lat. Najmłodsi napotykają także treści prezentujące przemoc, hejt i mowę nienawiści. Takie materiały mogą budzić u nich lęk, modelować szkodliwe postawy i zachowania.

Łukasz Wojtasik, ekspert z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, zwraca uwagę, iż w kontekście bezpieczeństwa dzieci w cyberprzestrzeni bardzo ważna jest rola rodziców.

– Bazując na doświadczeniu, wiemy, iż nie można zostawiać dziecka samego w internecie. Najmłodszych nie da się wyedukować i wyposażyć w zasady bezpieczeństwa. To nie wystarczy, bo dziecko 6-, 7-, 8-letnie nie jest w stanie się ochronić przed szkodliwymi treściami i osobami, które chcą je zmanipulować – mówi Wojtasik.

Warszawa będzie prowadziła programy uświadamiające i rodzicom, i dzieciom zagrożenia związane z nadmierną obecnością młodych ludzi w sieci.

Idź do oryginalnego materiału