Wanna wolnostojąca konglomerat czy akryl?

elazienki.pl 3 lat temu

Planując wymianę wanny, często stajemy przed decyzją, jaki materiał wybrać. Oczywiście to niejedyny dręczący nas wówczas problem. Ważna jest również jej funkcjonalność, rozmiar i styl, w którym wanna została zaprojektowana. W poniższym artykule skupimy się jednak jedynie na surowcu. Czym zatem różni się wanna akrylowa od wanny z konglomeratu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury!

Wanna wolnostojąca z konglomeratu

Czym jest konglomerat? To połączenie kamienia z żywicą poliestrową występujące w postaci trzech wariantów: kwarcowym, granitowym i marmurowym, w zależności od zastosowanych surowców. Materiał charakteryzuje się naturalnym pochodzeniem, choćby w 95%, chętnie po wanny z konglomeratu sięgają ludzie prowadzący ekologiczny tryb życia. Jakie są wady i zalety tych wanien?

Wady

Wanny z konglomeratu wymagają regularnej konserwacji. Jest to dość dokuczliwa konieczność, która zniechęca zapracowane osoby. Nie wystarczy przetrzeć wannę szmatką, by lśniła czystością. Niezbędne jest regularne stosowanie specjalnych preparatów, dzięki którym wanna nie straci naturalnego połysku.

Zalety

Trzeba zaznaczyć, iż wanny z konglomeratu mają cały szereg zalet. Są wyjątkowo trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Niezwykle gładka powierzchnia sprawia, iż osady wapienne i inne nieczystości nie przylegają do powierzchni wanny na dłużej. Wanny dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach, dzięki czemu na pewno znajdziesz wśród nich swój wymarzony model.

Top 3 wanien wolnostojących od elazienki.pl

Wanna wolnostojąca akrylowa

Wanny akrylowe tworzone są w temperaturze 180°C z płyt akrylowych. Materiał ten jest bardzo lekki, ale jednocześnie wytrzymały. Tego typu wanny są niezwykle popularne wśród mieszkańców bloków, ale chętnie sięgają po nie również właściciele domków jednorodzinnych. Przed zakupem poznaj ich słabe i mocne strony.

Wady

W porównaniu z wannami z konglomeratu wanny z akrylu jest mniej odporne na zarysowania. Łatwiej mogą ulec uszkodzeniom mechanicznym. Przed zakupem należy zapoznać się z grubością powłoki i okresem gwarancyjnym, są to wskazówki, dzięki którym wybierzesz wannę najwyższej jakości. Wanny akrylowe mają tendencję do żółknięcia i pękania.

Zalety

Po pierwsze, jeżeli nie lubisz zimnej powierzchni podczas kąpieli, to akryl będzie idealnym wyborem! Materiał utrzymuje temperaturę, więc woda w wannie będzie przez długi czas przyjemnie ciepła. W zakresie bezpieczeństwa akryl również ma przewagę nad konglomeratem, gdyż cechuje się adekwatnościami antypoślizgowymi. Wanny akrylowe łatwo utrzymać w nieskazitelnej czystości, nie wymagają czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Można je czyścić dostępnymi na rynku detergentami. Warto wspomnieć o szerokim wachlarzu kolorów i kształtów, w tym o wannach z zagłówkami czy profilowanymi siedziskami.

Podsumowanie

Bez względu na to, na który model wanny wolnostojącej się zdecydujesz, musisz mieć świadomość jego zalet i wad i dobrać materiał do swoich potrzeb i oczekiwań domowników. jeżeli zależy Ci na wytrzymałości i odporności na zarysowania, gdyż Twoje dziecko uwielbia pływać łodzią podwodną po samym dnie, to wanna z konglomeratu będzie zdecydowanie lepsza. jeżeli natomiast ważne są dla Ciebie walory estetyczne i różnorodna kolorystyka wanny, a także jej adekwatności antypoślizgowe, to postaw na akryl i ciesz się swoją nową wanną przez długie lata. Pozostaje nam życzyć Ci udanych zakupów!

Idź do oryginalnego materiału