Wanna czy prysznic? Oto jest pytanie i odwieczny problem dla osób, które urządzają swoje pierwsze mieszkanie i dla tych którzy planują remont łazienki. Co lepsze wanna czy kabina prysznicowa? Relaksująca kąpiel, czy szybki prysznic? Wyższe rachunki za wodę czy niższe? Chcesz wiedzieć co wybrać? Przeczytaj nasz artykuł, zapoznaj się z argumentami za i przeciw i wybierz to co najlepsze dla Ciebie. Mamy na to kilka rad!
Wanna i prysznic w każdej łazience zabierają najwięcej przestrzeni. Dlatego ich umieszczenie powinno być pierwszą fazą w jej aranżacji. W nowych mieszkaniach zainstalowane przez developera odpływy sugerują użytkownikowi, które miejsce jest do tego przeznaczone. Jednak nie zawsze pokrywa się ono z naszą wizją i nie rozwiązują dylematu kiedy wybrać prysznic, a kiedy wybrać wannę.
Czym się kierować przy wyborze wanny lub prysznica? o ile nasza łazienka jest przestronna i duża to bez przeszkód zmieści się w niej prysznic i wanna, jednak w naszych mieszkaniach łazienki są zwykle najmniejszymi pomieszczeniami i zainstalowanie w nich zarówno kabiny prysznicowej jak i wanny nie jest możliwe. Do małej łazienki w bloku wystarczy niewielka część powierzchni do zamontowanie kabiny, wanna większa gabarytowo ograniczy nasze swobodne suszenie się i ubieranie po kąpieli. Wanna czy prysznic dla starszych osób i dzieci, co jest bardziej praktyczne, co funkcjonalne, estetyczne i na topie, a co pozwoli nam oszczędzić czas i pieniądze? Sprrawdźmy!
Plusy i minusy wanny
Jak wszystko w naszym życiu wybór wanny również posiada plusy i minusy. Po długim dniu wypełnionym obowiązkami gorąca i relaksująca kąpiel to doskonały sposób na odpoczynek. Świece, dobra książka, aromatyczna w naszym ulubionym zapachu piana, to właśnie tak postrzega nasza wyobraźnia ukojenie. I dokładnie tak jest, wanna to nasze domowe spa. To w niej wieczorową porą nasze dzieci biorą kąpiel i świetnie się bawią. Pupil Azor też uwielbia to miejsce, namydlony po długim spacerze, czeka z cierpliwością kiedy będzie mógł sam strząsnąć z siebie ostatnie krople wody.
Utrzymanie porządku jest też dużo łatwiejsze, niż w przypadku kabin prysznicowych. o ile po kąpieli wannę dokładnie opłuczemy, to wystarczy raz w tygodniu ewentualne zacieki wytrzeć ściereczkę używając detergentu. Na ściankach prysznica niestety szybciej osadzają się kamień i zanieczyszczenia. w tej chwili na rynku dostępnych jest wiele modeli wanien dzięki którym zaaranżowanie małej łazienki czy pokoju kąpielowego jest w stanie zaspokoić potrzeby każdego użytkownika. o ile planujemy kupno wanny, a w domu mieszkają osoby starsze lub niepełnosprawne, to szala argumentów przechyla się w stronę kabin prysznicowych. W kabinie np. typu Walk-In nie ma żadnego progu ani drzwi, można łatwo się w niej poruszać z chodzikiem, albo na wózku.
Plusy i minusy prysznica
W niewielkiej metrażowo łazience lepiej się sprawdzi kabina prysznicowa. Szczególne zalety prysznica docenimy w lato, po szybkiej przebieżce, treningu, siłowni czy całym dniu pracy. Wodne orzeźwienie, szybkie odświeżenia i doskonały zastrzyk energii to zalety, którym trudno się oprzeć. Prysznic jest o wiele bardziej higieniczny. Ułatwia wykonywanie depilacji, peelingów, a przy tym nie wysusza tak bardzo skóry jak długie i ciepłe kąpiele w wannie.
Osoby starsze oraz z ograniczeniami ruchowymi mogą korzystać z prysznica bez żadnych trudności. Zdecydowanie jest to duże udogodnienie, tym większe, iż w kabinie łatwiej jest zamocować uchwyty, czy siedzisko, które przydadzą się starszym, czy mniej sprawnym osobom. Wybór kabiny prysznicowej nie sprawi trudności, asortyment jest ogromny. Producenci oferują (w zależności od kształtu) kabiny półokrągłe, kwadratowe, prostokątne, Walk-in więc bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie.
Tak jak w przypadku wanien, kabiny prysznicowe mają również swoje zalety i wady. Generalnie to co jest zaletą wanien będzie wadą kabin i na odwrót zalety prysznica będą wadą wanien.
Wanna czy prysznic – oszczędność wody
Co decyduje o wyborze wanny bądź kabiny prysznicowej - aspekt ekonomiczny i rosnące koszty wody to argument, na który coraz więcej osób zwraca uwagę. Kąpiel w wannie to większe zużycie wody, zwykle od 100 do 150 litrów (w zależności od wielkości wanny), prysznic od 70 do 100 litrów. Niższe zużycie wody pozwala nam chronić nasze środowisko i w znacznym stopniu zredukuje nasze rachunki. W oszczędzaniu wody niezależnie od tego czy w domu mamy wannę czy prysznic pomoże nam perlator. Za jego pomocą następuje napowietrzanie wody i ograniczenie jej wypływu o kilkanaście procent. Umieszczenie go w łazience z pewnością się opłaci!.
Wanny czy prysznic – wielkość łazienki
Wymiary pomieszczenia to jeden z najważniejszych parametrów, którymi kierujemy się, wybierając elementy wyposażenia. Prysznic czy wanna muszą po prostu się zmieścić i nie utrudniać swobodnego poruszania się. Producenci proponują wanny o różnych rozmiarach, głębokości, długości, szerokości i pojemności. Standardowa wielkość wanny to 170 cm długości oraz 70 cm szerokości. Do małych łazienek w blokach są produkowane modele kompaktowe (skrócone). Ich dłuższy bok wynosi jedynie 100 cm. Do dużych łazienek wybór jest ogromny i praktycznie bez ograniczeń. Najczęściej wybierane długości to 140-200 cm, szerokości 70-100 cm. Głębokość większości modeli wynosi 38–47 cm, a pojemność od 90 do 400 litrów.
Kabiny prysznicowe są podzielone na trzy klasy, mały rozmiar 70 x 190 cm, średni 100 x 190 cm i pełnowymiarowy od 170 cm. Przed montażem należy zmierzyć wysokość sufitów. Wysokość niskich kabin waha się od 170-190 cm, a wysokość wysokich kabin może osiągnąć 210-240 cm. Za standardowe wymiary otwartej kabiny prysznicowej można uznać 80x100 cm, ponieważ w takiej strefie prysznicowej można się poruszać z pewną swobodą. o ile zdecydujemy się na kabiny z siedziskiem z pewnością będzie potrzebny model większy niż standardowy.
Alternatywą dla gotowych wanien i kabin prysznicowych są modele wykonywane na wymiar, które rozmiarem i kształtem idealnie pasują do wnętrza, jednak wymaga to poniesienia większych nakładów finansowych.
Wanny i ich rodzaje
Jak już ustalilismy wanny to główny element wystroju łazienek. w tej chwili w sprzedaży jest wiele modeli wanien o różnych rozmiarach, kształtach i wykonanych z różnych materiałów. Na rynku dostępne są wanny;akrylowe, stalowe, kamienne oraz żeliwne. Każda z nich ma inną specyfikę i adekwatności. W przypadku kształtów najbardziej uniwersalne są wanny prostokątne i narożne przystawione do ściany lub zabudowane. To eleganckie, a zarazem niezawodne rozwiązanie, będzie współgrać harmonijnie zarówno z tradycyjnymi i loftowymi wnętrzem. Nie potrzebują dużych powierzchni i sprawdzą się w mniejszych metrażach.
A co wybrać do dużej łazienki? W dużym pokoju kąpielowym świetnie się sprawdzi wanna wolnostojąca, nieograniczona sąsiedztwem ścian. Jeszcze do niedawna była postrzegana jako synonim luksusu dostępny wyłącznie dla nielicznych, wybranych posiadaczy przestronnych salonów kąpielowych, o odpowiednio "dużym portfelu". Od pewnego czasu oferta producentów poszerzyła się na tyle, iż cenowo wanny wolnostojące dostępnę sią już dla wszystkich.
Wanny wolnostojące dają możliwość wielu aranżacji i doskonale się wpisują w różne style wnętrz. Możliwość ustawienia w dowolnym miejscu, na środku, przy ścianie, w rogu pomieszczenia lub pod kątem pozwala dobrać odpowiedni model do każdej powierzchni. W przypadku mało ustawnej lub niewielkiej łazienki, lepiej sprawdzą się wanny wolnostojące przyścienne, które dzięki ergonomicznej budowie możemy bokiem dostawić do ściany. Zaletą ulokowania wanny wolnostojącej przy ścianie jest także możliwość instalacji relingów, które pomogą starszej osobie bezpiecznie wyjść z kąpieli. Wanny wolnostojące to niezwykle praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie do prawie każdej łazienki.
Kabiny prysznicowe i ich rodzje
Jeżeli zdecydowałeś się na wybór kabiny prysznicowej warto ją dopasować do naszej przestrzeni. Dla osób posiadających dużą łazienkę polecamy kabiny typu Walk-In. Na małej przestrzeni najlepiej sprawdzają się kabiny narożne. Do najchętniej wybieranych kabin do małych łazienek należy kabina prysznicowa półokrągła z przesuwnymi drzwiami. Cenimy ją za sposób otwierania drzwi, nie wymagający dodatkowych metrów. Kwadratowe i prostokątne przylegają do dwóch ścian łazienki i zajmują kilka miejsca, są łatwe w montażu oraz mają możliwość zastosowania różnych mechanizmów otwierania. Na poddaszach lub łazienkach o nietypowym kształcie sprawdzi się kabina prysznicowa asymetryczna, a pięciokątną można ustawić w wąskich i nieustawnych pomieszczeniach.
Najbardziej eleganckie są kabiny typu Walk-In.Potocznie nazywana kabina bez drzwi o prostych kształtach w której podłoga stanowi harmonijną całość ze strefą prysznica idealnie się komponuje w nowoczesnych projektach. Odpowiada potrzebom osób starszych i mniej sprawnym w poruszaniu się. Stylowa i modna, wygodna w użytkowaniu, pasująca do dużego wnętrza ustawiona w dowolnym miejscu łazienki kabina prysznicowa typu Walk-In nada każdemu wnętrzu nowoczesnego charakteru.
Coraz więcej czasu spędzamy w domu, aranżacja i zaprojektowanie łazienki to nie lada wyzwanie choćby dla projektanta wnętrz. Co lepiej sprawdza się w łazience - wanna czy prysznic? W sklepie in360.pl można znaleźć asortyment, który produkowany jest z przeznaczeniem do małych i dużych pomieszczeń, pasujący do stylów od minimalistycznego do glamour. Pamiętajmy! Przed zakupem należy zastanowić się jakie są nasze oczekiwania i mozliwości, warto przeanalizować wszystkie aspekty, które . poruszyliśmy w tym artykule. Mamy nadzieję, iż pomoże on Wam podjąć dobrą decyzję. Powodzenia!