Walentynki to święto, którego nie sposób kojarzyć inaczej, niż z okazywaniem miłości. Tego dnia zakochani znajdują mnóstwo pomysłów na to, jak spędzić romantyczne chwile, a niektóre z nich bywają naprawdę spektakularne. Dzień Świętego Walentego to szczególna okazja, która wywodzi się z ciekawej tradycji i w zależności od części świata, bywa obchodzona w nieco odmienny sposób. Skąd się wzięły Walentynki?
Skąd się wzięły Walentynki?
Walentynki to święto miłości, które wywodzi się z czasów antycznych, choć wówczas nie nosiło ono takiej nazwy. Rzymianie w dniach 13-15 lutego obchodzili Luperkalia, będące okazją do uczczenia bożka płodności Fauna. Na te dni przypadały radosne zabawy, w których brali udział młodzi mężczyźni i dziewczęta, łącząc w pary, które niekiedy przeistaczały się w prawdziwe związki. Święto to popularne było do czasów wczesnego średniowiecza, gdy po upadku Cesarstwa Rzymskiego chrześcijaństwo wypierało pierwotne wierzenia. Jeden z papieży, Gelazy I, postanowił wprowadzić w to miejsce patrona i święto bardziej odpowiadające wymogom Kościoła Katolickiego. Wykorzystał do tego postać biskupa męczennika, św. Walentego, który poniekąd poniósł śmierć w imię miłości. Historia mówi, iż biskup łamał zakaz udzielania ślubów młodym Rzymianom, którzy mieli być żołnierzami. Małżeństwo mogłoby im w tym przeszkodzić. Biskup Walenty miał udzielać ślubów, wbrew zakazowi cesarza, za co został stracony. Stąd też nie dziwi wybór akurat tej postaci na patrona święta miłości.
Fot. iStock/Walentynki
Walentynki w Polsce
Nie tylko starożytni Rzymianie obchodzili święto miłości. Było ono znane również Słowianom. Mowa o Nocy Kupały, którą obchodzono w noc letniego przesilenia, najczęściej między 21 a 23 czerwca. Słowiański bóg o imieniu Kupała, był m.in. patronem płodności, gwarantującym dobrobyt i urodzaj. Świętowanie rozpoczynało się tuż po zachodzie słońca, gdy rozpalono liczne ogniska, zwane sobótkami. Przy ogniu śpiewano i tańczono tym chętniej, iż w płomienie rzucono uzdrawiające i oczyszczające ze złych mocy zioła takie jak: szałwię, bylicę, dziewannę. Rozluźnieni Słowianie tej nocy pobłażliwie traktowali normy określające moralne zachowanie. Kupalnocka była świętem miłości, której można było w tę jedną noc bezkarnie się poddawać. Noc Kupały została zastąpiona na potrzeby katolickich obrzędów Nocą Świętojańską. Z czasem, gdy Walentynki stały się trwałą tradycją i zdobyły popularność w Europie, dotarły również do Polski, stając się i tutaj świętem zakochanych. Stąd też od kilku dekad święcą prawdziwe triumfy i chyba nie ma nikogo, kto nie wiedziałby, co kryje się pod datą 14 lutego.
- Zobacz również: Prezent dla niego na Walentynki – podpowiadamy, jak wyznać miłość z efektem WOW
Jak świętuje się Walentynki na świecie?
Dzień Świętego Walentego świętuje wiele krajów, ale to w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych Walentynki zdobyły największą popularność, która przeistoczyła to święto w dochodowy biznes. Przez wieki Walentynki były obchodzone w podobny sposób. Zakochani pisali do siebie wiersze i listy, a później również obdarowywali upominkami z tej okazji. Komercjalizacja święta zakochanych stała się powszechna, a romantyczne kartki i życzenia to niejedyny sposób na okazanie uczuć. W modzie są romantyczne kolacje w restauracjach, darowanie bukietu róż, spędzanie czasu przy romantycznych filmach z lampką wina w dłoni i inne przyjemności. Tego dnia odbywa się więcej zaręczyn i ślubów, bowiem ta data traktowana jest jako dobra wróżba na przyszłość dla zakochanych.
Fot. iStock/Walentynki
W Czechach Walentynki są równie popularne, co w Polsce. Wzorem Europy Czesi obchodzą Walentynki 14 lutego, ale jeszcze popularniejsze jest u nich święto miłości przypadające na 1 maja, które przeciąga się na cały miesiąc. Czesi „wypracowali” ciekawą tradycję związaną z miłością. Na moście Karola w Pradze zakochani zawieszają kłódkę, co jest symbolicznym działaniem mającym wzmocnić miłość.
Co roku 14 lutego w katedrze w Terni we Włoszech odbywa się tradycyjne Święto Zaręczyn. Do katedry osiągają zakochani z całego świata, którzy przysięgają sobie w tym miejscu miłość.
W Chinach Walentynki przypadają na połowę sierpnia, kiedy to kobiety udają się nad rzekę. W trakcie spotkania kładą na wodzie igły, sprawdzając, czy unoszą się one na powierzchni. jeżeli igła tonie, oznacza to, że, kobieta nie jest gotowa do zawarcia związku małżeńskiego.
W Malezji święto zakochanych ma ciekawą tradycję. Zakochani biorą udział w konkursie, w którym skuwani są kajdankami i mają za zadanie wytrwać cały tydzień ze sobą. Zwycięzcy otrzymują pieniądze oraz utwierdzają się w przekonaniu, iż to jest właśnie miłość.