Chętnych na odwiedzenie kraju tysiąca wysp i krystalicznego Adriatyku jest więc coraz więcej. Przedstawiciele Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce, powołując się na dane systemu eVisitor ujawnili, iż od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku, do Chorwacji przyjechało w sumie ponad 1,1 mln gości z Polski - wzrost o 7,54 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. W tym sezonie wakacyjnym urlopowicze muszą liczyć się nie tylko z upałami, ale także z coraz częstszym widokiem meduz.
REKLAMA
Zobacz wideo Tomasz Szczepanik odwołał ślub 9 dni przed. "Nie byłem orłem w związkach" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Na co uważać w Chorwacji w wodzie? Władze apelują o zachowanie ostrożności
Rosnące temperatury wody, nadmierna, niekontrolowana eksploatacja łowisk i zanieczyszczenie stwarzają idealne warunki do rozprzestrzeniania się niektórych gatunków. Część z nich może być naprawdę niebezpieczna dla ludzi. Coraz bardziej powszechne w wielu regionach, w tym w basenie Morza Adriatyckiego, stają się meduzy. Ich rozwój nie jest przypadkiem, ale wynikiem zmian ekologicznych.
Specjalne ostrzeżenie widnieje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Władze ostrzegają przed kontaktem z meduzami, który może skończyć się bolesnym poparzeniem, problemami z oddychaniem, wymiotami, a choćby utratą świadomości. Rekomenduje więc kąpiele we właściwym obuwiu z grubą podeszwą (gumowe lub plastikowe).
Chorwacja, plażaFot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl
Po co soda oczyszczona na plaży w Chorwacji? Pierwsza pomoc kroku po kroku
Mimo iż meduzy nie atakują ludzi w sposób celowy, to o przypadkowe spotkanie nietrudno. Kontakt z ich parzydełkami, które służą im do polowania i obrony, jest wyjątkowo bolesny. Na skórze pojawia się wówczas zaczerwienienie i obrzęk. W sieci polecany jest sposób na łagodzenie poparzenia z użyciem octu. Użycie tego domowego środka zaradczego nie jest jednak zalecane przez rządową stronę gov.pl, podobnie jak amoniaku, alkoholu i słodkiej wody. Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie sody oczyszczonej.
Delikatnie przemyj skórę wodą morską, by usunąć ewentualne pozostałości parzydełek.
Wymieszaj sodę z wodą morską w proporcji 1:1 i rozprowadź na miejscu urazu. Pozwoli to zahamować działanie neurotoksyny.
Po 2–3 minutach delikatnie usuń pastę. Najlepiej użyć do tego plastikowej karty (np. bankomatowej).
Przyłóż zimny okład na 5-15 minut. Może to być kompres z lodu owinięty w materiał, który złagodzi ból i zmniejszy obrzęk.
jeżeli objawy nie ustępują, pojawi się silny ból, duszność lub reakcja alergiczna, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.