W turystycznym raju Polaków brakuje rąk do pracy. W hotelach będą zatrudniać seniorów

g.pl 1 dzień temu
Cypr w ostatnim czasie odnotowuje ogromny wzrost zainteresowania wśród turystów. Choć ma to wiele zalet, przede wszystkim finansowych, to wiążą się z tym również problemy. Cypryjska branża turystyczna walczy w tej chwili z brakiem pracowników, ale być może znalazła już sposób, jak rozwiązać ten problem.
Overtourism, czyli zjawisko nadmiernej turystyki, to problem, który dotyka coraz więcej krajów. Z tego względu mieszkańcy często otwarcie protestują, a władze wprowadzają ograniczenia, najczęściej w postaci dodatkowych opłat. W poprzednich artykułach pisaliśmy już o związanej z tym sytuacji w Hiszpanii oraz we Włoszech. Cypr także nie narzeka na brak odwiedzających, ale problem nie jest ich obecność, a brak pracowników w hotelach.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak skutecznie aktywizować seniorów?


Praca w hotelu z zakwaterowaniem na Cyprze? Seniorzy mają rozwiązać problem branży hotelarskiej
Jak informuje portal Cyprus Mail, liczba turystów odwiedzających Cypr w 2024 roku po raz pierwszy przekroczyła cztery miliony. Tym samym został pobity poprzedni rekord z 2019 roku, kiedy to kraj ten odwiedziło 3 976 777 osób. W branży turystycznej są tu w tej chwili zatrudnione około 49 592 osoby, ale wiele hoteli i tak walczy z brakami kadrowymi. "Daily Express" wyjaśnia, iż problem stanowi zarówno znalezienie odpowiedniej liczby pracowników, jak i ich kwalifikacje. Thanos Michaelides, prezes stowarzyszenia hotelarzy Pasyxe, ma jednak pomysł, jak sobie z tym poradzić.
Michaelides zaproponował, aby braki kadrowe w hotelach uzupełnić poprzez ponowną integrację z branżą osób w wieku od 55 do 65 lat. Objęłoby to zatem częściowo emerytów. Według portalu euraxess wiek emerytalny na Cyprze wynosi w tej chwili 65 lat dla kobiet i mężczyzn (w niektórych okolicznościach możliwa jest wcześniejsza emerytura w wieku 63 lat). Nowi pracownicy mogliby pełnić role związane z obsługą klienta lub administracją.
To praktyczny sposób na przywrócenie jakości w branży i zaoferowanie profesjonalistom drugiej kariery
- stwierdził Michaelides, cytowany przez brytyjski dziennik. Ponadto prezes Pasyxe zamierza złożyć wniosek do cypryjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o wydanie pozwoleń na budowę kwater pracowniczych. Co ciekawe, nie jest to pierwszy kraj, w którym rozważa się taki krok.


Jakie osoby pracują w hotelu? W Polsce wciąż stawia się na osoby młode, ale w Europie trendy się zmieniają
"Daily Express" przypomina, iż na podobne rozwiązanie zdecydowano się w branży hotelarskiej w Norwegii. "Financial Times" podaje z kolei, iż osoby powyżej 50. roku życia stanowią ponad jedną trzecią pracowników branży hotelarskiej w Wielkiej Brytanii, a w ciągu ostatnich trzech lat do sektora dołączyło tu aż 165 tysięcy osób z tej grupy wiekowej. Jest to trend coraz bardziej zauważalny w Europie, a starsi pracownicy zatrudnieni w hotelarstwie w Europie Zachodniej i Północnej stanowią choćby 20-30 procent.


Zobacz też: Będą pracować do 70. roku życia. Ustawa trafiła już do Senatu


Tymczasem zgodnie z informacjami udostępnionymi przez portal Hotelarz osoby w wieku 50+ w Polsce to zaledwie kilka procent pracowników w hotelarstwie. Pracodawcy wciąż stawiają u nas na studentów i osoby w wieku 20-35 lat. Należy przy tym zaznaczyć, iż polska branża hotelarska również walczy z brakami kadrowymi. Być może polscy hotelarze skorzystaliby więc na zmianie podejścia do rekrutacji.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału