Pranie ubrań to codzienna czynność, która na pozór może wydawać się oczywista. W rzeczywistości jednak choćby w tak rutynowej sprawie pojawiają się wątpliwości dotyczące optymalnej temperatury, w której powinny zostać oczyszczone tkaniny.
Czy pranie ubrań w 40 stopniach gwarantuje lepszą czystość niż wybór programu z 30 stopniami Celsjusza? Niektórym wydaje się, iż taki wybór oznacza lepszą efektywność, jednak to niekoniecznie jest prawda. Specjaliści wyjaśnili, jaka jest idealna temperatura.
Może cię zainteresować: Ręczniki będą białe i miękkie jak chmurka. Wystarczy, iż do prania dodasz to
Pranie ubrań w 40 stopniach Celsjusza. Dlaczego wcale nie jest lepsze?
Pranie ubrań w 40 stopniach Celsjusza nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Przyjęło się, iż wyższa temperatura oznacza lepsze oczyszczanie tkanin z brudu i bakterii (nie wszystkich, bo większość roztoczy kurzu i Escherichia coli giną, kiedy jest znacznie cieplej).
To jednak niekoniecznie musi być prawda w dzisiejszych czasach. Obecnie bowiem wykorzystywane urządzenia i detergenty są na tyle mocne, aby dostosować się do niższych temperatur. Ważniejsze od ciepła są takie czynniki jak: prędkość obrotowa bębna pralki.
Nie bez znaczenia jest jakość wykorzystywanego proszku do prania/ kapsułek (szukaj takich z oznaczeniem - do zimnej wody). Pomocny jest także tryb Hygiene Rise czy EcoBubble, (który jest prawdziwym game changerem, bo generuje pianę, która wnika w tkaniny, dzięki czemu łatwiej je oczyszcza).
Zresztą rachunki za prąd są wyższe, kiedy do prania używasz wyższych temperatur, bo do podgrzania wody potrzebna więcej energii. Nie wybieraj więc takiego programu często, jeżeli chcesz zaoszczędzić.
Czytaj również: Nie możesz doprać poszarzałych skarpetek? Zamiast do pralki, włóż je do słoika z tym dodatkiem
W jakiej temperaturze prać ubrania? 30 stopni Celsjusza zwykle wystarcza
30 stopni Celsjusza zwykle wystarcza, aby wyczyścić brudne tkaniny, jeżeli plamy nie są duże. To zalecana temperatura zwłaszcza w przypadku ubrań wykonanych z delikatnych tkanin.
Zwłaszcza tych, które wymagają specjalnego traktowania (tj. jedwab, wełna czy satyna, które gwałtownie się niszczą). Pranie ich w 40, 50 czy 60 stopniach Celsjusza mogłoby spowodować uszkodzenia, takie jak: skurczenie, utrata koloru czy zniszczenie włókien.
Wyższe temperatury prania (40-60 stopni Celsjusza) są zalecane w przypadku rzeczy, które mogą wymagać dokładniejszej dezynfekcji i usunięcia poważnych zabrudzeń. To m.in. ręczniki, pościel, ściereczki, pieluchy, odzież robocza czy bielizna.
Zobacz też:
Żadna soda. Dosyp to do octu, a zyskasz najlepszy środek czyszczący pod słońcem
Kilogramy polecą w dół, a skóra będzie ci wdzięczna. Pij sok z tego warzywa regularnie
Zamiast wypić, wylej na kostkę brukową. Pozbędziesz się tłustych plam, rdzy i zacieków