
Wiecie, dlaczego do koszyczka świątecznego warto włożyć gałązkę bukszpanu lub korzeń chrzanu? Wyjaśniamy, o co chodzi ze święconką.
W sobotę (19.04) wierni kościoła katolickiego udają się do świątyń z koszyczkiem wypełnionym pokarmami. Każdy z nich ma pewien symbol, a sam zwyczaj związany jest z oczekiwaniem na zmartwychwstanie Chrystusa.
Co powinno więc znaleźć się w koszyczku i jakie ma symboliczne znaczenie?
O tym, iż jajko to najstarszy i najważniejszy symbol świąt wielkanocnych zdaje sobie sprawę każdy. Jest symbolem odradzającego się życia, ale dlaczego do koszyczka wkładamy ciasto? Otóż własnoręcznie wykonana babka ma pokazać, iż gospodyni jest zaradna.
Natomiast baranek przezwycięża zło i jest symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa. W koszu wielkanocnym powinna znaleźć się też wędlina, która jest znakiem zdrowia i płodności. Natomiast chleb, który jest podstawowym pokarmem człowieka, symbolizuje Ciało Chrystusa. Jego obecność w święconce ma zapewnić pomyślność i to, iż w domu nigdy go nie zabraknie.
Sól, nie dość, iż ma zapewniać trwałość/nieśmiertelność produktom to jeszcze odstrasza zło.
Jaja, wędliny, baranek, chleb i sól wymieniane są w świątyniach przez księży w czasie święcenia pokarmów.
Co interesujące w świątecznym koszyczku warto mieć też chrzan, dobrze, żeby był w postaci korzenia. Co więcej - najlepiej jakby został wykopany dopiero przed świętami. Chrzan jest znakiem zdrowia i siły fizycznej.
A co może oznaczać gałązka bukszpanu? Otóż według założeń roślina ta, jako wiecznie zielona, ma Wsymbolizować nadzieję na zmartwychwstanie, a także nieśmiertelność i życie.